איך לבחור בן זוג מתאים?

מאת ד"ר גיא אבוטבול זלינגר

ישראל היא אחת המדינות עם שיעורי הגירושין הכי נמוכים בעולם. את הטבלה "מובילה" שוודיה עם 55%, הודו נמצאת במקום האחרון עם 1% ואילו בישראל יש רק 14% של שיעורי גירושין. העלייה המשמעותית בשיעור הגירושין בכל העולם הפנתה את תשומת ליבם של החוקרים ושל המטפלים מתחום המשפחה אל המרכיב של בחירת בן הזוג. מדובר כנראה בבחירה הכי חשובה שנעשה במהלך חיינו, בחירה אשר תשפיע על איכות חיינו, על האושר שלנו, על מסלול הקריירה שלנו, ובכל זאת אנשים מקדישים לה תשומת לב מעטה מדי ומשתמשים פעמים רבות בהנחות שגויות לגבי בן הזוג שמתאים לנו. מסתבר שרוב האנשים בחברה המערבית בוחרים את בן הזוג שלהם בהתאם לתכונות שהתקשורת והתפיסות הציבוריות מעריכות כחשובות כגון מראה אטרקטיבי, כריזמטיות, חוש הומור. אולם ברוב הפעמים המשיכה החברתית שלנו לתכונות אלו איננה משרתת אותנו משום שאלו לא בהכרח התכונות שמתאימות לצרכים שלנו ואלו גם אינן התכונות שמשרתות מערכת זוגית ארוכה, יציבה וטובה. למעשה לכל אחד מאיתנו יש צרכים ואישיות שונה ולכן גם בן הזוג שיתאים לנו צריך להכיל אוסף של תכונות מיוחדות שיתאימו לנו. כך למשל אדם ורבלי שאוהב לשוחח ולתקשר עם סביבתו יסבול לאורך זמן מכך שבן או בת זוגו יעדיפו לצפות בטלוויזיה או יסתפקו בתקשורת שטחית וקצרה, ואדם שאוהב להתנסות בחוויות חדשות ירגיש שחיקה לאורך זמן אם בן זוגו יעדיף להישאר דווקא בתחומים המוכרים לו ולא לחפש ריגושים חדשים.  
על כל אחד מאיתנו אפוא לזהות מהן התכונות החשובות שצריכות להיות לבן זוגנו על מנת שיתאימו לנו, ולהיפך, כלומר מהן התכונות החשובות שלהן זקוק בן זוגנו על מנת שנוכל לבסס איתם קשר טוב ויציב. בחברות רבות בעיקר מסורתיות פעל מוסד השידוכים בדיוק על מנת להגיע למטרה הזו של מציאת התאמה בין תכונותיהם של בני הזוג על מנת שהנישואים יצליחו. בהקשר זה נפוצה התפיסה השגויה ש"הפכים נמשכים", כלומר שדווקא בני זוג אשר להם יש תכונות מנוגדות יצליחו בקשר הנישואין בשל ה"פילפל" בחיי הנישואים שיוצרת ההתנגשות בין תכונותיהן המנוגדות. מחקרים רבים הוכיחו שתפיסה זו אינה עומדת במבחן המציאות ודווקא אנשים שקיימת ביניהם התאמה מצליחים יותר בחיי הזוגיות שלהם. כמובן שהמשמעות של העובדה הזו אינה מבטלת לגמרי את הסיכוי שקשר כזה יעבוד, למעשה קיימים זוגות רבים שמצליחים בחיי הזוגיות שלהם למרות שאין התאמה בתכונותיהם, אולם עדיין מבחינה סטטיסטית התאמה בין תכונות פועלת טוב יותר בנוגע לזוגיות.
פעמים רבות נשמע גם את האמירה: "האהבה תחפה על הכול". זו אכן אמירה חשובה ופעמים רבות גם נכונה. לאהבה אל בן הזוג יש חשיבות גדולה ביכולת של הקשר להמשיך ולהתקיים, אולם אהבה רומנטית עבור רוב הזוגות אינה עמידה לאורך זמן רב, והיא גם נשחקת במצבים שבהם קיימת חוסר התאמה וחוסר הסכמה ממושך בין בני הזוג.      
אם מראה אטרקטיבי, כריזמטיות, חוש הומור אינן בהכרח תכונות אוניברסליות שמשרתות מערכת זוגית בריאה, אז האם קיימות תכונות שכן מקדמות מערכת יחסים כזאת ? מחקרים שונים הצביעו על הקשבה, יכולת הכלה, תקשורת טובה, גמישות והענקת חשיבות לתא המשפחתי. תכונות אלו אשר מביאות לאורך זמן את בני הזוג להתכוונן ולהתאים את עצמם לרצונות ולצרכים של בני זוגם ושל התא המשפחתי הן אלה שבסופו של דבר מייצרות את הזוגיות הטובה ביותר.
בכל הנוגע לתקשורת בין בני הזוג הראה המודל של האמריקאי ג'ון גוטמן את החשיבות של תכונה זו. גוטמן פיתח מודל לניבוי הצלחה בנישואין שניבא בדיוק של 94% מי מהזוגות יישאר לאורך זמן. הוא הגיע למסקנה שאחד המשתנים החשובים לזוגיות מוצלחת לאורך זמן הוא מידת ההתאמה בין בני הזוג לגבי האופן שבו הם מתייחסים לרגשות שליליים. למה הכוונה? האם כשאתם מרגישים כעס, אתם חשים צורך לבטא אותו או להחזיק אותו בבטן? האם כשאתם מרגישים עצב, אתם מחפשים לפתור אותו, או פשוט נותנים לו להיות? כאשר סגנונות ההתמודדות של בני הזוג שונים, הדבר עלול לחבל באופן שבו הם מנהלים קונפליקטים, מה שלא מאפשר "שפה משותפת" לפתרון ריבים ומתחים. חילוקי דעות קטנים עלולים ליצור תסכול גדול כאשר צד אחד מרגיש צורך לעבד את הרגשות, ואילו הצד השני מאוים מעצם הדיבור על הקושי, ומעדיף לקפוץ ישר לפתרונות. גוטמן הראה כי כאשר זוגות משוחחים באופן קבוע על בעיות בזוגיות ומתואמים בדרך שבה הם מנסים לפתור את הריבים הללו הם הופכים את אותם ריבים בלתי נמנעים למקור של צמיחה, התפתחות וביסוס של הזוגיות.
אחת הבעיות הגדולות ביותר של זוגיות טובה בעידן שלנו היא ההקשבה לייצוגים הציבוריים על זוגיות ואהבה במקום להקשיב לקול הפנימי של עצמנו. בלטינית קיים משפט חשוב שאומר "תכיר את עצמך". מי שיצליח לעשות זאת יצליח לחיות בזוגיות באושר ובעושר עד היום הזה.  

ד"ר גיא אבוטבול זלינגר הינו ראש תכנית של תואר ראשון מדעי ההתנהגות, וממונה על ענייני סטודנטים בבית הספר למדעי ההתנהגות והחוג לפסיכולוגיה במכללה למנהל

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן