אשכול הגנים ברימלט

דיון בוועדת ערר מחוז ת"א 9/11/2020

הדיון התקיים באמצעות אפליקציית זום בפני הרכב בראשות עו"ד תמר ורדינון וארך כארבע שעות. את הדיירים ייצגה עו"ד ליאורה אפרתי וחברי המועצה שהגישו את הערעור- עו"ד אביהוא בן משה וחגי אשר- ייצגו את עצמם. מטעם הדיירים השתתפו רו"ח קובי כרמל מרימלט 14 ויהודה דוידוביץ' מרימלט 12, המוביל את המאבק. בדיון נכח גם יועץ התנועה שאת שירותיו שכרו הדיירים ברחוב.

ככל שהבקשה להיתר תואמת תב"ע, אין לדיירים זכות ערעור. לפיכך נדרשה עו"ד אפרתי להוכיח תחילה שיש סטייה מהתב"ע.

עו"ד אפרתי טענה שהתוכנית מבוססת על תב"ע רג-52 שלדעתה אינה חלה על המגרש ועל פי התב"ע המקורית שהייתה רלבנטית עת רכשנו את הדירות צוין במפורש גן ילדים בודד. בנוסף טענה אפרתי כי אמנם האזור בו אנו מתגוררים מאפשר תקני חנייה לגני ילדים בטווח שבין 0 ל 3 אבל במקרה זה לדעתה, תקן חנייה אפס מהווה סטייה ניכרת ולכן מהווה חריגה מהתב"ע. יו"ר וועדת הערר נמנעה מלנקוט עמדה בשתי סוגיות אלה והבטיחה שככל שתשתכנע בתקפותן, תזמן דיון נוסף ובו תינתן לעוררים זכות טיעון. לחברי המועצה זכות ערעור אוטומטית ולכן הוצגו טענותיהם במלואן. בין השאר נטען:

1. חלל רב תכליתי שהשימושים בו אינם מוגדרים מראש מהווה בעיה.

2. בעיות התנועה והחנייה באזור אינם מאפשרים הקמת אשכול של 6 גנים שמרבית הילדים המיועדים אליו מגיעים ברכב מחוץ לשכונה. לדברי בן משה, לא יעלה על הדעת שבכל מבנה ציבורי בעיר העירייה בוחרת בתקן אפס בעוד מקבלנים פרטיים היא דורשת עמידה בתקן חניה מקסימאלי.

3. לא הוצגה מפת ביקושים לגני ילדים ובשנת הלימודים הנוכחית נסגר גן ילדים בגני מרום עקב חוסר ביקוש. כך שהטענה למצוקת גנים מופרכת.

4. החניון בסוף רימלט מיועד לתיאטרון ראסל ואינו יכול לשמש את צוות הגנים וההורים.

5. קיימת עתירה כנגד רג-52 שעתידה להתברר בינואר 2021 וככל שתתקבל, אין רלבנטיות לתב"ע על בסיסה תוכנן אשכול הגנים.

6. מדובר בהחלטה חפוזה של ראש העיר המונעת מנקמה על תוצאות הבחירות בשכונה, שהועברה בישיבת הנהלת העיר הראשונה שלאחר הבחירות, מבלי שנערכו דיונים רציניים של אנשי המקצוע.

7. לא באמת נבחנו חלופות להקמת אשכול הגנים – למשל כקומה שניה מעל אשכול הגנים הקיים בגאון אליהו.

8. קיימת מצוקת שטחים חומים (המיועדים לבנייה ציבורית) בעיר ויהיה זה בזבוז להקים אשכול גנים שני בשכונה הכי מבוגרת בעיר. יש להתאים את אופי הבנייה הציבורית לאופי השכונה כך שחלק ניכר מהמשתמשים יהיו קודם כל מקרב דיירי השכונה אשר בסבירות גבוהה יגיעו רגלית.

9. רוחב המדרכות ברימלט לא מאפשר גישה נוחה ובטיחותית להולכי רגל ולעגלות ילדים בפרט. בנקודה זו התעורר ויכוח בין אנשי המקצוע של העירייה לעו"ד בן משה שהוכרע בקלות עת הוצגו תמונות מגוגל earth. מנהלת אגף התנועה החדשה (אינג טלי לוי שהגיעה ממחלקת תכנון תנועה שבעיריית ת"א) הודתה שאכן זה נראה רע מאוד וציינה שהיא מביאה עמה תפיסה חדשה המציבה את הולך הרגל בראש ואת הרכב הפרטי אחרון. מדרכות יורחבו ע"ח חניות, גם ברחוב רימלט.

עו"ד בן משה נשאל מה לדעתו כן ניתן לבנות במגרש זה והוא הציע את מרכז המצוינות שהעירייה רוצה להקים בשכונת רמת השקמה ודייריה מתנגדים כדוגמא למבנה שיהיה קל יותר להכיל בשכונה וברחוב הספציפי הזה (צר וצפוף במיוחד). נימוקים:

• בני נוער יכולים להגיע עצמאית: רגלית או באופניים או בתחב"צ ולא תלויים בהסעת ההורים

• גם אם יוסעו, הם יורדים עצמאית מהרכב ועולים עצמאית לכיתה

• ניתן לבנות מתחתיו חניון תת קרקעי או להקים את המבנה על עמודים מעל קומת חניון בעוד שלגני ילדים זה מסובך הרבה יותר ודורש שמירה.

בתום הדיון ביקשו חברי המועצה שחוות הדעת שהגיש יועץ התנועה ששכרו הדיירים יוגש גם מטעמם. וועדת הערר נתנה לעירייה 14 יום להתייחס לסוגיה.

הדיירים חוזרים ופונים לראש העיר לקיים דיאלוג למציאת פתרון הגיוני לבעיה ונערכים לכל התרחישים האפשריים, לרבות הגשת עתירה מנהלית ככל שהערר יידחה.

כתב: יהודה דוידוביץ'

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן