ביקור בית אצל גיל אילוטוביץ ממרום נווה

גיל אילוטוביץ – כרטיס ביקור:
תושב מרום נווה.
יליד בני ברק.
נשוי לסמדר.
אבא של אורן, הילה ואלון.
תחביבים: קריאה וכתיבה.
גיל הינו בעלים ומנכ”ל של חברת קומפדיה וסופר מוערך. חברת קומפדיה היא חברה בת כ-35 שנה, ועוסקת בנושאים של חינוך והדרכה בפרוייקטים בכל העולם באמצעות טכנולוגיות מתקדמות.
לשעבר סגן יו"ר הרוח הישראלית.
גיל אילוטוביץ, מותיקי מרום נווה, התראיין אצלנו בעיתון 'במרום' לפני מספר שנים וכעת אנו שמחים  לחזור ולפגוש אותו ולשמוע מה התחדש מבחינת פועלו הרב בתחומי החינוך, התרבות והעשייה החברתית.
גיל, ספר לנו עליך
ברזומה שלי יש רק שורה אחת. חב' קומפדיה. הקמתי אותה בסוף שנת 87 מיד כשהשתחררתי מהצבא. החברה עוסקת בטכנולוגיות ופיתוח תכניות חינוך בעיקר לילדים. התחלנו עם לומדות בשם 'גורדי', 'איתמר מטפס על הקירות' ועוד… למי שזוכר… התוכנות נמכרו בלמעלה מ-50 מדינות בכ-40 שפות. עבדנו בין היתר עם MGM, נשיונל גאוגרפיק, ג'ים הנסון קומפני (החבובות), ועוד, וכל אלו השתמשו בטכנולוגיות שלנו לייצור תוכנות ולומדות עם הדמויות המוכרות בעולם לילדים באותה תקופה כמו בוב הבנאי, קספר, לאסי, או החבובות למשל. בזמנו הכל הופץ ונמכר על תקליטורים, למי שזוכר… עבדנו עם מפיצים מובילים והוצאות לאור מהגדולים בעולם.


איך פרצתם לשוק?
בארץ עבדנו עם ידיעות אחרונות תקופה ארוכה. שם הקשר התחיל בזכות יוזמה של בחור יקר בשם רוני יפרח ז"ל, שאני חייב לציין היה היחיד בארץ שהיה גם רב חובל של ספינה בחיל הים שאחרי השירות שם עבר להיות טייס בחיל האוויר ואף מפקד טייסת ואח"כ ממובילי פרוייקט החץ. טיפוס מיוחד שלצערי נפטר ממש החודש. רוני פנה לעיתון ואחר כך אלינו והציע למכור דברים דרך העיתון. ישראל שליו היה מנהל השיווק של העיתון בזמנו, והתשובה שרוני קיבל היתה שישראלים לא יקנו בכרטיס אשראי באמצעות הטלפון. מזכיר שמדובר לפני עדין האינטרנט. לא האמינו שבישראל יהיה מישהו שיקנה מוצר לפני שהוא נכנס לחנות, נוגע וחש אותו. עם זאת, איכשהוא רוני שיכנע אותם והחליטו לעשות נסיון. ידיעות אחרונות בזמנו היו עיתון חזק ואפשר לומר אולי היחיד בישראל מבחינת עוצמתו והגעתו לכמעט כל חלקי הארץ. כל המדינה קראה את 7 ימים.
מה שהוחלט היה לפרסם עמוד שלם ב-7 ימים ולהציע רכישה באמצעות הטלפון של המוצרים שלנו, להזכיר מדובר בתקליטורי לומדות לילדים המשלבות אנימציה ואינטרקטיביות.
לעמוד הם קראו 'מהפכת התוכנה' ופורסמו בו כל הלומדות/תוכנות שלנו.
בזמנו לידיעות אחרונות היתה חנות ברח' מיקולינסקי בתל אביב. ביום ראשון על הבוקר התייצבתי בחנות לעזור להם אם מישהו במקרה יתקשר. הייתי מאד סקפטי. בסביבות 12:00 התקשר אלי ישראל שליו מנהל השיווק של הידיעות ושאל: "נו, מישהו התקשר באמת?…". עד אותה דקה מכרנו למעלה מ-1,000 תוכנות מאז הבוקר. המוקד שלהם פשוט קרס… פריצת הדרך הזו היתה למעשה הסנונית הראשונה כמעט למכירות באמצעות פרסום-מספר טלפון-משלוח. אפילו ספרים לא מכרו ככה בזמנו.
בהמשך עבדנו עם ידיעות כמה שנים טובות, כאשר כמעט כל שבוע התפרסמו מוצרים שלנו לרכישה טלפונית על עמוד שלם.
עידן האינטרנט הוביל למהפכת צריכה עולמית. איך זה הגיע אליכם?
כל העניין של השיווק באמצעות מודעות דחף את כל תעשיות הלומדות בארץ וקמו לנו מתחרים שהיו גם בחנויות, מה שאנחנו לא היינו בזמנו, ואמרנו לידיעות אחרונות שאנחנו חייבים להיות גם בחנויות. הם לא הסכימו, ובשלב מסויים נפרדנו מהם כדי להיות גם בחנויות, ואז הגיע האינטרנט והכל השתנה. כשעברנו לאינטרנט למעשה הפכנו את התוכנות והלומדות שלנו לעולמות וירטואליים, ושם אנחנו עד היום, כשאנו משתכללים עם הזמן גם לעולמות של מציאות מדומה.
'קומפדיה' היום היא חברה שיש לה כמה חברות בנות של שותפויות. שותפות אחת לא קשורה לתחום החינוכי. יש לנו חברת בת שמנצלת את הטכנולוגיות החדשות לפיקוח על קווי ייצור. שמים מצלמות מאד מדוייקות מול פסי ייצור בעיקר של מכוניות וזה עוקב אחרי העבודה בפסים. זה מונע טעויות. דרך סימנס הגענו לתעשיית הרכב ומשתמשים בה אצל יצרנים גדולים כמו מזדה, פולקסווגן ועוד.
ביפן הייצור למשל נעשה על ידי רובוטים בלבד, וכיום מחליפים בלי בעיה 3-4 מודלים בשנה. אנשים רוצים לראות כל הזמן משהו חדש, ולכן צריך לכייל את הרובוטים אחת לתקופה קצרה. אנו יודעים לשים להם היום מודל תלת ממדי לצורך כיול הרובוטים וזה חוסך למפעלי הרכבים הרבה זמן וכסף.


ומה לגבי תחום החינוך?
בתחום החינוך יש לנו גם מספר פרוייקטים עיקריים חדשים:

הפרוייקט הראשון עוסק בילדים אוטיסטים. הוקם קונסורציום של 3 אוניברסיטאיות בעולם: קיימברידג', קרולינסקה (היכן שמוענקים פרסי הנובל) ובר-אילן לבחינת עולם האוטיזם ואיך אפשר לעזור ולשלב את האוטיסטים יותר בחברה. 2% מהאוכלוסיה בעולם הם אוטיסטים ו-80 אחוז מהאוטיסטים הם בתפקוד בינוני עד גבוה. מי שהוביל את המחקר בארץ הוא פרופ' עופר גולן. בקיימברידג' פרופ' סיימון ברון כהן, אגב הבן דוד של השחקן סשה ברון כהן. סיימון נחשב למס' אחד בעולם בתחום מחקר האוטיזם.
האיחוד האירופי בחר בנו לקחת את המחקר הנ"ל ולהפוך אותו לפרוייקט ומוצר שיימכר למטפלים ולילדים אוטיסטים.
הבעיה העיקרית של ילדים אוטיסטים זה חוסר היכולת להבין, לזהות ולהביע רגשות, כמצד שני הם מאד מאד רוצים להשתלב בחברה נורמלית וכן להבין סיטואציות חברתיות וכד', ויותר חשוב מזה – לא לוותר. למקום הזה נכנסו ופיתחנו טכנולוגיה און ליין שתאפשר לילדים ללמוד לזהות רגשות, להביע אותם וכד'.

פרוייקט שני שאנו עוסקים בו מזה שנים זה לפתח תוכן שעוסק בהסטוריה של העם היהודי  ושל ישראל בכלל מתקופת התנ"ך, שיתאים גם לקהל יהודי וגם לנוצרי. יש לנו  למשל פרוייקט שעשינו עבור קרן גרוס בניו-יורק. קרן שנתנה המון לישראל במשך השנים, על הקשר שבין ירושלים ליהדות מהעיר היבוסית ועד ימינו. עבדנו מול רשות העתיקות ובנינו תכנית שלמה בנושא. עשינו גם פרוייקט למוזיאון התנ"ך, פרוייקט ללימוד עברית ומסורת ישראל שעובדת בכ-400 בתי ספר בעולם, תוכנה איטנרקטיבית לסיפורי התנ"ך, ועוד..
לאחרונה שיתפנו פעולה עם cross-flix. מדובר בגוף שהוא כמו הנטפליקס של העולם הנוצרי האדוק, רק הרבה יותר צנוע ומתאים לקהל היעד (תמונה בעמ' קודם). הם משתמשים בפלטפורמה שבנינו עבורם שכוללת את הקהל והתוכן שלהם שכולל ערוצי טלויזה, סרטים וסדרות שמיועדים לנוצרים (למשל ערוץ דרום אפריקאי שמיועד ל 200,000 נוצרים אדוקים), רשת חברתית משלהם, משחקים אינטרקטיבים, לומדות אינטרקטיביות על תולדות ישראל, וכיוצא בזה, וזה מופץ בכנסיות בכל העולם. העניין הושק ממש לאחרונה וכבר צבר 20,000 מנויים.
איך מתחום של פיתוח טכנולוגיות הגעת לכל נושא התנ"ך וההסטוריה של העם היהודי?
בתחילת דרכי למדתי אלקטרוניקה. גרתי בבני ברק גבול רמת-גן באזור שהיה בזמנו חילוני ולא קיבלתי חינוך דתי. באוניברסיטת תל אביב החלטתי ללמוד גם מקצועות שעניינו אותי ובשביל הכייף שלי כמו ההסטוריה של העם היהודי, פילוסופיה יהודית, מקרא וכד'. קיבלתי הרבה ידע בתחום הזה באותה תקופה והייתי תלמיד מאד קרוב של פרופ' יוסף בן שלמה. הוא היה תופעה מהלכת על 2. איש ידע בלתי נתפס. מומחה למיסטיקה יהודית, שפינוצזה, הרמב"ם וכיו"ב.
בשלוש השנים האחרונות לחייו הייתי מגיע אליו לביתו בקדומים אחת לשבוע ויושב איתו לשיחות אותן הייתי מקליט. יש לי עשרות שעות של שיחות איתו, למשל על מעמד הר סיני כנקודת ציר בהסטוריה של תרבות המערב. איך בזכות התנ"ך העולם נראה אחרת. קח למשל את עניין ה'שבוע'. כל הרעיון שחיים על פי 7 ימים זה מהתנ"ך, וכך חי כל העולם.
ב'קומפדיה' אתם מקפידים לאורך השנים לתרום גם לקהילה. ספר לנו על כך.
אנו עוסקים בפעילות פילנטרופית כל הזמן, בעיקר עבור ילדים. הקמנו עשרות חדרי מחשבים בבתי ספר ברחבי הארץ ברמה הכי גבוהה שניתן כולל הציוד המתקדם ביותר שניתן להשיג, ריהוט, מיזוג וכד', גם ברמת-גן כמו למשל חדר מחשבים העדכני שהקמנו במכל"ל כולל רובוטיקה והכל. את האחרון השלמנו ממש בימים אלו בבית ספר מרכזי בירוחם, כפי שניתן לראות בתמונה למטה, רגע לפני התקנת המחשבים עצמם.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן