המפל הנסתר – מפל שרונים

שמח להכיר לכם את אחת מפינות החמד הנסתרות והפחות מוכרות בשרון. האם תאמינו שבין פתח תקווה להוד השרון, במרחק נגיעה בלבד מקניון שרונים ומחלף ירקון, ממתין בין השדות מפל מים שוצף? כן, כן, המציאות עולה על כל דמיון. קחו עמכם ציוד לפיקניק בטבע, רצוי גם בקבוק יין או פק"ל קפה, ובואו איתי לסיור קליל שנמצא ממש מתחת לבית, אבל נותן הרגשה כמו של אחד ממקורות המים של צפון הארץ.

בלב אזור השרון נדיר מאוד למצוא מקורות מים שראויים לרחצה, אך כאן תוכלו למצוא כחלק ממקורות הירקון את המפל הנסתר או בשמו השני מפל שרונים. נחל הירקון זורם בלב אזור גוש דן והוא מתפתל בין הישובים והערים ומספק לנו המון פינות ישיבה מעולות.

איפה זה נמצא?

המפל הנסתר של הירקון בסמוך לקניון שרונים נמצא כק"מ צפונית למחלף ירקון. על מנת להגיע אל נקודת החמד הנסתרת הזו עליכם לנסוע על כביש 5 למחלף ירקון ולפנות צפונה לכיוון כביש 40. ברמזור הראשון בצעו פניית פרסה ותבחינו בדרך עפר אשר יוצאת ימינה מהכביש הראשי. קל לזהות את המקום לפי המשתלה אשר נמצאת בתחילת דרך העפר.

הנסיעה אל המפל הנסתר מתחילה בשדרת ברושים מקסימה אשר לצידה שדות ושטחים חקלאיים. לאחר נסיעה של כ-730 מ', תבחינו בנקודת המים הראשונה של הנחל. זהו המקום שבו גם המפל המקסים.

הגעתם לאחת הפינות המגניבות… יש כאן בריכה יחסית גדולה תחת עצי האקליפטוס. הבריכה נמצאת מעל נקודת המפגש של הירקון עם נחל קנה. בימי החורף האיזור מוצף אך בימי הקיץ המים זורמים ברוגע ונשפכים לבריכה דרך מפלונים קסומים. המפל העיקרי נבנה במשך חודשים רבים ע"י קובץ מצומצם של משוגעים לדבר. אחד מהם הוא יוסי דמרי, שמספר:
"היינו שותים מים היישר מהמעיין השוצף, אך ברגע שאנשים אחרים גילו זאת, רשות הטבע והגנים גידרה את האזור והפכה אותו לגן לאומי. אז חברנו יחד מספר חברים ויצאנו ליצור בריכה חדשה. במשך שנה וחצי העברנו סלעים עם משאיות איסוף, עשבנו את השטח ויצרנו את "המפל הסודי" הזה."

אמנם המפל הנסתר, כשמו כן הוא, לא מוכר לרבים, אך לאחרונה נדמה כי השמועה נפוצה. בשבתות ובסופי שבוע תפגשנו כאן מטיילים נוספים אשר עורכים פיקניק בחיק הטבע ואף טובלים בזהירות במים הצוננים. קטע הנחל עטוף בצמחי קנה והמקום מוצל היטב עם אקליפטוסים גבהי צמרת.

אם תרצו, תוכלו להמשיך עוד כמה עשרות מטרים לאורך הנחל ולגלות עוד שתיים-שלוש נקודות מבודדות יותר.
מעבר למפל, נחל קנה נשפך לנחל הירקון. לצערי הוא מזוהם במי ביוב מטוהרים, ולכן הרחצה בכל מקום מעבר למפל אסורה ומסוכנת לבריאות.

היות שפינת גן העדן הזו נמצאת בלב השרון, ותודות לכך שהגישה לנחל נוחה גם עם רכב משפחתי, זהו מקום מופלא ונפלא. זכרו כמובן להשאיר את השטח נקי עם עזיבתכם למען המטיילים הבאים. אתם מוזמנים כמובן להעשיר את יום הטיול שלכם עם ביקור באחד מהגנים הלאומיים הסמוכים – מקורות הירקון או מבצר אפק (מגדל צדק) שפורטו במסחול הטיול שבאחד הגיליונות הקודמים. מטיבי לכת יכולים להמשיך לאורך הנחל ובאזור מספר נתיבים נהדרים לרכיבת אופניים קלילה (גם למשפחות).

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן