הסופות עלולות לגרום לכם לנזק במאות אלפי שקלים. עם ביטוח נכון תוכלו להימנע מכך‏

בשבועות האחרונים אנחנו עדים לנזקים רבים שנגרמו ממזג אוויר סוער ואף קיצוני. רחובות רבים ברחבי הארץ הוצפו בעקבות כמויות גשמים רבות מהרגיל, ולפי הערכות מומחים בתחום, מראות כאלה צפויים לחזור על עצמם בעתיד הקרוב. ישראלים רבים מצאו את עצמם בחורף הנוכחי עם נזק רב בדירות, בבתי העסק וברכבים.

אמנם ביטוח לא יכול להציל חיי אדם, אולם היערכות נכונה עם פוליסת ביטוח מתאימה, יכולה להקל על הנזקים הפיננסיים שנגרמו. בכל הקשור לרכוש, הביטוח יכול להשיב את המצב לקדמותו, לרבות כיסוי לדיור או רכב חליפיים, ותשלום בגין אובדן רווחים בבית העסק.

לפי הערכות, סופות הגשמים יכולות לגרום לנזק בבית בשווי של בין 50 אלף שקלים לכמיליון שקלים – תלוי בנכס עצמו, בערך תכולתו ובמידת הנזק. גם הנזק הנגרם לבית העסק יכול להגיע לכמה מאות אלפי שקלים. במקרה של מכוניות שהוגדרו כ"טוטאל לוס" בעקבות נזק מגשמים, הפיצויים יכולים להתחיל מ-50 אלף שקלים ולהאמיר עד לחצי מיליון שקלים.

כדי ליהנות משקט נפשי ומביטחון, כדאי מאוד לרכוש פוליסת ביטוח מתאימה.
מדובר בביטוח שכל אחד צריך בצורה כזו או אחרת. הביטוח האלמנטרי כולל פוליסות המעוגנות בחוק, כמו ביטוח חובה לרכב. אבל גם אלו שאינן כאלה, הן נחוצות וקריטיות מסיבות ברורות; אנשים רוצים להגן על הרכוש היקר להם, על הנכס שלהם, על עסקיהם ועל רכביהם. את הפוליסות אפשר לשנות בהתאם לצרכי השעה.


אבל מה זה בעצם ביטוח אלמנטרי? לשאלה זו יש תשובה קצרה, ותשובה מפורטת. באופן הכי בסיסי, זהו ענף הביטוח שעוסק בכיסוי נזקים לרכוש. אבל למעשה מדובר בקטגוריה רחבה מאוד של ביטוחים: ביטוחי רכב (ביטוח חובה, מקיף וצד ג'); ביטוחי תכולת דירה; ביטוחי מבנה – לפעמים במסגרת לקיחת משכנתא, ובמקרים אחרים מתוך רצונו של בעל הנכס; ביטוח נסיעות לחו"ל, שמכסה נזקים בגין אובדן מטען וגם הוצאות רפואיות עקב מצב חירום מעבר לים; ביטוח אשראי, שמכסה את בעלי העסקים שחפצים בכך מפני הפסדים כספיים בגלל לקוח שקיבל סחורה ולא שילם עליה; ביטוח סחורה בהעברה, גם אווירית וגם ימית; ביטוחים הנדסיים; ביטוחי חבויות כמו חבות צד שלישי, חבות מעבידים וחבות מוצר, ועוד. 

לביטוחים האלמנטריים השונים יש דגשים חשובים. ראשית, בדרך כלל ישנו סעיף השתתפות עצמית. מטרת סעיף זה היא לדרבן את המבוטחים לנקוט בכל הצעדים הדרושים כדי שלא ייגרם להם נזק כספי, וגם להרתיע מפני תביעות סרק. שנית, לעתים נדרשים המבוטחים לבצע פעולות מסוימות כדי שהביטוח יהיה תקף – למשל התקנת סורגים בדירה בקומת קרקע על-מנת לקבל פוליסת ביטוח תכולת הדירה. דגש שלישי הוא שהפרמיה החודשית נגזרת מסכום הביטוח, כלומר גובה הכיסוי קובע את מחיר הביטוח.

בנוסף, הגם שפוליסות רכב ודירה הינן פוליסות תקניות, רק הבסיס זהה וישנן הרחבות רבות. על כן, קיים הבדל בין הכיסויים שמציעות חברות הביטוח השונות, גובה ההשתתפות העצמית שהן מבקשות ודרישות המיגון שלהן. 

בכל הקשור לביטוח הרכב, יש לשים לב לגיל הנהגים ולמיגון – רכישת ביטוח שאינו מתאים עלולה לשלול את קבלת תגמולי ביטוח. פוליסת הרכב הסטנדרטית כיום השתנתה מאוד ביחס לשנים קודמות. ניתן לרכוש פוליסות בכיסויים חלקיים, ללא השתתפות עצמית, עם השתתפות עצמית מוגדלת, על בסיס מספר הק"מ שנוסעים בשנה ועוד.

בעוד פוליסות דירה ורכב הן בסיסיות ודומות, ביטוחי העסקים מורכבים ודורשים ידע רב ולעיתים ליווי של יועץ ביטוחי ניטראלי. בבואנו לבטח עסק, יש לבדוק את מהות העסק, הסיכונים האינהרנטיים שלו, העבר הביטוחי של בעלי העסק, גבולות האחריות לפי מהות הסיכון, סוגי הביטוח הנדרשים בהתאמה לאופי העסק, גובה ההשתתפות העצמית וכדומה. אין צרכי עסק אחד דומים למשנהו, לכן יש לוודא שרק בעל מקצוע מיומן יטפל לכם בביטוח העסק וידאג לכם ביום פקודה למיצוי זכויותיכם.

שלכם,
זיזי זיו-ידלין, עו"ד וסוכנת ביטוח
0544282812

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן