השלכות הקורונה על העסקים הקטנים בשכונתנו

התוצאות ההרסניות על השווקים הפיננסיים וענפי המשק השונים ובראשם ענף הטיסות והתיירות, ענף התרבות וענפי משק אחרים – נדונו בהרחבה בכל כלי התקשורת האפשריים.

מאת גבי ברנשטיין

התוצאות ההרסניות על השווקים הפיננסיים וענפי המשק השונים ובראשם ענף הטיסות והתיירות, ענף התרבות וענפי משק אחרים – נדונו בהרחבה בכל כלי התקשורת האפשריים.

בעקבות הרשימה ההולכת ומתארכת של עסקים שהודיעו על סגירה, והדאגה מתגובת שרשרת שתשפיע על שוק התעסוקה – יצאנו לסקור את המצב במיקרו – כאן אצלנו בשכונה. התוצאות הלא מעודדות – לפניכם.

כל מי שנסע לאורך רחוב ביאליק לאחרונה בודאי נדהם מכמות החנויות הסגורות ושלטי ההשכרה הפזורים לאורכו.

למרות זאת, עסקים רבים אחרים נאבקים על שרידותם ברמה היומיומית. בבתי קפה, מספרות ועסקים נוספים מדווחים על ירידה של 15%-50% במחזורים החודשיים  שלהם עקב הסגר והגבלות התו הסגול, שטף ביקורי הלקוחות האט ונראה שהמצב לא משתפר משמעותית ככל שנוקף הזמן.

לאחר שנבדקו הסיבות וראיינו מספר בעלי עסקים שלא הסכימו להיחשף, מתבררת התמונה הלא מרנינה.

ישנן מספר סיבות שמצטרפות יחד למצב לא פשוט עבור העסקים הקטנים:

1. גובה האבטלה במשק, שעומדת על כ-26% – אחד מכל ארבעה אנשים – גורמת לאנשים לקמץ בהוצאות.

2. אנשים עובדים חוששים מהמיתון שע"פ התחזיות צפוי לא להיעלם במהלך 2021-2022 ולכן מצמצמים בהוצאות פנאי ודוחים הוצאות לא דחופות.

3. במהלך הסגר אנשים למדו להסתדר ללא סיוע מקצוענים – לדוגמא: מכירות מכונות התספורת זינקו כי אנשים גילו שהם יכולים להסתפק בתספורת ביתית. כנ"ל נשים נוטות לצבוע שערן בעצמן, באמצעות תכשירים שהן רוכשות.

4. בדומה לכך, מכירות של אוכל מוכן ושהיה במסעדות בחוץ ירדה משמעותית משתי סיבות: בתקופת הסגר אנשים למדו לבשל בבית וחלקם גילו אהבה חדשה ומאידך אנשים פוחדים להידבק בקורונה ממזון מוכן שנרכש בחוץ וממנות המוגשות במסעדות.

5. האוכלוסיה המבוגרת עדיין נמצאת בחששות, וישנם לא מעט אנשים שנמצאים בגילאים המוגדרים ע"י המדינה כקבוצת סיכון ולכן ממעטים לצאת מהבית ובודאי לא להצטופף בחנויות ובמקומות סגורים עם אנשים אחרים לאורך זמן.

על פי מחקר שערך ד"ר רובי נתנזון, יועץ כלכלי של להב (לשכת ארגוני העצמאים בישראל), מספר העסקים הקטנים צפוי להצטמצם בכ-17 אלף במהלך שנת 2020 ומספר העצמאים יצטמצם בכ-20%.

מסקרים שביצעה הלמ"ס בקרב עסקים לאור התפשטות נגיף הקורונה, עולה כי הענף שבו שיעור העובדים המצויים בחל"ת הוא הגבוה ביותר הוא המסחר הסיטונאי והקמעונאי – 33% מהעובדים בענפים אלו לא חזרו מחל"ת, נכון לחודש מאי. כ-85% מהעסקים דיווחו במהלך חודש מאי כי לאור משבר הקורונה נרשמה פגיעה בפדיון העסקי שלהם, כאשר כמעט שליש מהעסקים דיווחו על פגיעה הגדולה מ-50% בפדיון. נראה כי הסיוע של המדינה באמצעות הביטוח הלאומי לא יביא לגאולה הצפויה.

כדי לצאת מהמערבולת הזו אנו תקווה שהנהלת הקניון תתעשת במהרה, תכניס את היד לכיס תעזור לעסקים ותצא במבצעים ממוקדים לתושבי השכונה .

אנו תקווה גם שהעירייה תמשיך בכל הכוח לעזור לעסקים ע"י פעילויות שיווקיות והנחות והקלות לעסקים .

אנו גם קוראים לתושבי מרום נווה לחזק את העסקים המקומיים ולהשתדל לעשות את הקניות בשכונה.

אי נקיטת פעולות שיווק אגרסיביות יותר יכולות להביא לקריסת עוד עסקים, דבר שעלול לגרום אפילו בסופו של דבר גם לסגירת הקניון עצמו. איננו מעוניינים שאיזור החנויות במרום נווה ובנגבה יראה כמו שנראה כעת רחוב ביאליק.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן