טיול בגן לאומי חוף פלמחים – המסלול השני

מאת: גבי ברנשטיין

הגן כולל שלושה מרכיבים עיקריים:

  1. רכס הכורכר המערבי, שהוא בית גידול בעל ייחוד עולמי, המאפשר התפתחות מינים מיוחדים ונדירים של חי וצומח.
  2. חוף ים מהאחרונים שנותרו במצב טבעי בישראל. החוף משמש ביתם של צמחים ובעלי חיים רבים ומשמש גם כחלק מבית גידול של צבי הים, מין בסכנת הכחדה בכל אגן הים התיכון.
  3. שרידיה של עיר הנמל העתיקה יבנה-ים. אלו שרידי העיר מהתקופה הכנענית התיכונה, מוקפים סוללה אדירה שנבנתה בתקופת הברונזה התיכונה. בחצי האי הבולט לתוך הים ישנם שרידים מתקופת בית ראשון והתקופה הפרסית, ההליניסטית, הרומית והצלבנית.

באתר ניתן למצוא מתקני מים ומתקני חקלאות עתיקים שנחפרו, בצד פריחת חבצלות החוף וצמחיית חוף אופיינית. לצד חשיבותו מבחינת המורשת הטבעית ומורשת האדם, משמש החוף החולי כמוקד משיכה למבקרים ומטיילים רבים בגלל היות החוף רצועה חופשית ונעימה למראה במרכז הארץ. ממזרח לחוף חולי נמצא מצוק כורכר. בחלקו הצפוני שפך השורק, שהוא חלק מגן לאומי שפך נחל השורק.

איך להגיע?

בכביש 4 פונים למחלף גן רווה, ומשם למחלף עין הקורא. ממשיכים מערבה בכביש מספר 4311 עד סופו. כמה מאות מטרים לאחר קיבוץ פלמחים מגיעים לחוף. בדרך עוברים ליד גן לאומי שפך נחל שורק.
בתוכנת הניווט: גן לאומי חוף פלמחים

מהחוף ניתן לצאת לשני מסלולי טיול עיקריים מהנים.

להלן השני – משביל האטד אל שביל הסוללה (המסלול הראשון שפך נחל שורק פורסם בגיליון הקודם):

שביל האטד

יוצאים לדרך מהפינה הדרומית-מזרחית של רחבת החניה (עוברים את הקופה ופונים דרומה). השביל עובר על רכס הכורכר, המכוסה בצמחייה צפופה. בולטים במיוחד השיח הקוצני אטד החוף, רותם המדבר והמטפס-שיח פרסיון גדול. זהו שביל האטד. אורכו כ-600 מ' והוא מסתיים במצוק הנישא של יבנה ים.

יבנה ים

יבנה ים הוא צוק הסלע הגדול החודר לים בקצה הדרומי של הגן הלאומי. זה השריד הבולט ביותר מעיר הנמל העתיקה. המקום יושב לראשונה בתקופה הכנענית התיכונה. בתקופה זו היה היישוב מוקף סוללה אדירה, המקיפה כקשת שטח גדול מ-600 דונם. העיר כונתה מחוזה דימנין – הנמל של יבנה – והייתה עיר נמל חשובה מאוד. צליינים רבים ירדו כאן מספינותיהם.

בחפירות נחשפו שרידים של מבני ציבור מפוארים מתקופה זו, ובהם רצפות פסיפס מרשימות. יבנה ים שגשגה גם בתקופה הערבית הקדומה. בימים ההם נקראה העיר מאחוז יבנא – נמל יבנה. בתקופת שלטונם של החליפים לבית עבאס הפך המקום למאחז צבאי, ובתקופה הממלוכית הוא נודע בשם מינת רובין – נמל ראובן – על שם מסגד נבי רובין הסמוך בנחל שורק.

חוף הים

מיבנה ים השביל נמשך צפונה, על ראש המצוק ובמקביל לחוף. זהו שביל המצוק, המוביל למרכז השירות של הגן הלאומי ולסוכת המציל. על הרכס צומחים מינים רבים של צמחים, הבולטים בהם הם קריתמון ימי – צמח בשרני בעל תפרחת דמוית סוכך בצבע צהוב, ונר הלילה החופי – צמח בעל פרחים גדולים וצהובים.

בקטע זה של החוף נראים סלעי חוף וסלעי כורכר. הגלים מכים בהם, מציפים אותם ונסוגים חליפות. זהו עולם טבע ציורי, ובו הסלעים הם בית גידול לעולם עשיר של צדפות, סרטנים ומינים רבים אחרים של בעלי חיים, וחופמים וביצניות משוטטים ביניהם. אפשר לעצור כאן, אך מומלץ להמשיך לפסוע לאורך החוף. במקום שרצועת החוף נעשית צרה מאוד ניצב שלט המכוון ימינה אל שביל הסוללה, שזו חלקה הצפוני של הסוללה הקדומה.

חוות צבי ים

בחוף, סמוך לסוללה, שלט מגלה מתחם קטן: "חוות צבי ים". נקבות של צב ים חום וצב ים ירוק עולות בלילות הקיץ אל החוף, חופרות מעין קנים ומטילות לתוכם את ביציהן. אחר כך הן מכסות את הקנים ושבות לים. הביצים הטמונות בחול נשארות ללא השגחה וכלי רכב, מתרחצים ובעלי חיים מסכנים את קיומן. צבי ים הם בעלי חיים נדירים בישראל. כדי לשמר את אוכלוסיותיהם, פקחי רשות הטבע והגנים מסיירים בחופי הארץ. קנים שמתגלים באזור פלמחים מועתקים לחווה שבגן לאומי חוף פלמחים, ושם שומרים על הביצים מכל משמר. בכל קיץ בוקעים מהביצים צבונים צעירים העושים את דרכם אל הים בבטחה.

שביל הסוללה

עולים לסוללה. מראש הסוללה יש תצפית מרהיבה. במזרח נראים היטב גבעות השפלה ומעליהם נישאים הרי יהודה. לפניהם נראים אזור התעשייה של יבנה, נס ציונה, רחובות וראשון לציון. אפשר להבחין גם במגדלי עזריאלי ובמגדל שלום בתל אביב. קרוב לכאן, אחרי קצה הסוללה, נראים בתי קיבוץ פלמחים ובדרום  ארובותיה הזקופות של תחנת הכוח באשדוד. מהסוללה גולשים היישר לרחבת החניה ובזאת תם המסלול הרגלי.

איך להגיע?

מכביש תל אביב-אשדוד (4) פונים במחלף גן רווה לכביש 4311 לפלמחים. בדרך לגן הלאומי עוברים מעל נחל שורק וחורשת הצנחנים, חולפים על פני הכניסה לקיבוץ פלמחים ומגיעים לרחבת החניה.

בתוכנת הניווט: גן לאומי חוף פלמחים

אזהרה: אין להתקרב לקצה הצוק בתל יבנה ים.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן