טיול בפארק יקום ובשמורת פולג

לאחר תום מגבלות הסגר השני, בו מסלול הטיול הנפוץ היה מהסלון אל המטבח ואז לחדר השינה, הגיעה הזמן לשחרר סופסוף את הרגליים ולנשום אויר נהדר של בוא החורף.

מאת גבי ברנשטיין

פעמים רבות אתם ודאי נוסעים צפונה בכביש החוף וחולפים במהירות על פני מרחב ירוק – זהו פארק יקום. בהמשכו שוכנת שמורת שער פולג. האם אי פעם עצרתם לבדוק מה מסתתר כאן? אם הייתם מעיפים מבט, הייתם מגלים טבע מרהיב ושוקק באזור קטן יחסית. פה מחכים לכם אגם יפה, שבילים טיול מפותלים וצרים, נחל איטי וגם דיונות חול לתפארת המשתרעות מול נוף של ים ונושקות אליו. בלב הנוף הרגוע הזה זורם לו נחל פולג, שנובע בחלק המזרחי של אזור השרון, לא הרחק מרמת הכובש. אל הים הוא נשפך לצד חוף פולג, דרומית לנתניה. מקור השם, אגב, הוא בערבית – ואדי פאליק (המפלג). בפילוג תבחינו בוודאי במו עיניכם בקרוב.

אמנם העונה הטובה ביותר לטייל כאן היא האביב, בעת שפריחה המונית מכסה את האזור, אך גם תחילת החורף מספק למקום מראה מרשים ודרמטי. לאחר שתצאו מהרכב, חפשו את המדרגות היורדות לכיוון אגם יקום – המועדף לא רק על חובבי פיקניקים, אלא גם על עופות מים ממינים שונים. קחו לכם מספר דקות לצפות באוכלוסיית העופות הענפה. לאחר שתסיירו על גדות האגם היפהפה, המחייב גם מספר תמונות משפחתיות כאשר האגם הפסטורלי מופיע ברקע, המשיכו מספר מאות מטרים על השביל צפונה, העובר ליד סבך שיחים.

השביל הזה יביא אתכם תוך מספר מאות מטרים אל גשר צר ומפתיע, הנמתח גבוה מעל ערוץ נחל פולג, הזורם לו באיטיות רבה תחתיכם. כאן תראו צמחי מים רבים: קנה וצמחי ביצה. כעת חפשו בתשומת לב גם את צבי הביצות המחפשים פיסת שמש פנויה.

הגשר הזה, המצוי בגדתו הדרומית של הנחל, יביא אתכם אל פינות חמד חבויות, ולאחר מספר עשרות מטרים יש לחזור אליו שוב, להגיע לחורשה נאה של עצי אורן, ומשם להחליט על ההמשך. האפשרות המומלצת היא לעלות על שביל צר העולה אל רכס כורכר יפה, שממנו נשקפים כל מרחבי פארק יקום. מאזור זה ניתן להבחין היטב בפרצה שחצבו הרומאים בסלעי הכורכר, כדי שהנחל יוכל להגיע אל הים באופן ישיר ונו – זהו בעצם פירוש עניין ה"פילוג".

אורך המסלול כ-4 קילומטרים וסיור מלא בו יארך בין שעה לשלוש, אך הוא גם ניתן לקיצור. עם זאת, הייתי ממליץ לא לפספס את הטיול הארוך. שבילי הפארק משולטים היטב, וקל מאוד להתמצא כאן.

לסיום, חזרו לחורשת האורנים, שבה כיף גדול לערוך פיקניק (לתשומת הלב – הבערת  מנגלים אסורה) וכיף גדול יותר להמשיך לכיוון צפון-מערב, עד שתגיעו אל כביש החוף ההומה.

כעת אתם ניצבים מול מכון ווינגייט. כדי להגיע אליו יש לחצות את הכביש בגשר הולכי הרגל. מגיעים לכניסה למכון ונכנסים לחניון הרכב שמצפון לו. עתה, כשאתם מכירים את האזור וצילמתם גם לא מעט תמונות שלו, הגיעו אליו שוב עם בוא האביב, בתקופת סוף פברואר – תחילת מרץ. אני בטוח שתהיו מופתעים איך הטבע ישנה את פני המקום. נסו לצלם מאותן זוויות את אותם המקומות והשוו את התוצאות בבית. נשמח לפרסם בגיליונות הבאים תמונות שלכם מטיול זה וכן משאר הטיולים שפרסמנו במדור זה בעבר.

איך מגיעים: נוסעים לצפון על כביש החוף (כביש 2), לפי השילוט פונים ימינה לכיוון מזרח אל קיבוץ יקום. לאחר הפניה, פונים שמאלה (צפונה) ליד תחנת הדלק לעבר החניון של פארק יקום.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן