טיול ליער הצבאים בירושלים

מאת גבי ברנשטין

עמק הצבאים הוא אתר הטבע העירוני הגדול בארץ, ובמובן מסויים מזכיר חוויית ביקור בספארי. זהו המקום הטוב ביותר לצפייה בצבאים בהתנהגות טבעית: בעמק חיים כ-75 צבאים, בתנאים הקרובים מאוד לחיים בטבע. כמו בטבע, הם מצטופפים כאשר קר, נלחמים על נחלות ומסמנים טריטוריה בדרכים שונות. לצד הצבאים חיים עשרות מיני  ציפורים, בעלי חיים, חרקים, פרחים וצמחים שונים, ומקיימים מערכת אקולוגית טבעית המחזיקה את עצמה ללא סיוע.
בעמק התקיים בעבר עדר של 33 צבאים שחי בינות למטעי התפוחים שהיו באזור. בשנת 1993 עם סלילת כביש בגין, נכלא העדר בשטח מתוחם בתוך העיר בין כבישים ובניינים. במשך השנים הלך העדר ונכחד בשל טריפות של תנים ודריסות של רכבים. על העמק קודמה תוכנית לפיתוח ובניה של בנייני מגורים ונראה היה כי קיצו קרב.
למזלם של הצבאים והמבקרים הרבים שנהנים בעמק היום, עם קידום התכנית החל להתעורר מאבק של תושבים שרצו לשמור על העמק כשטח פתוח שיקלוט את הקהל הירושלמי המגוון ויהווה בית לעדר הצבאים. המאבק נמשך מספר שנים ובשנת 2008 נחל הצלחה: תוכנית הפיתוח נגנזה ובמקומה אושרה תכנית לפארק טבע עירוני. בעקבות התכנית החדשה נחנך במקום בשנת 2015 פארק עמק הצבאים שהוא תוצר של אחד מהליכי שיתוף הציבור בתכנון המרגשים והמצוטטים ביותר שידעה המדינה.
עמק הצבאים ממוקם כך שהוא נגיש מאוד ברגל, ברכב פרטי או באופניים, ומתוכנן כך שיהיה נגיש ככל האפשר לכסאות גלגלים ועגלות.

הצבי הארצישראלי הוא יונק אוכל עשב ממשפחת הפריים. הוא נמצא בכל החבל הים תיכוני בישראל, והוא אחד משלושה מיני צבאים הקיימים בארץ, בנוסף לצבי הנגב הנפוץ באזורים מדבריים, וצבי השיטים, ממנו נותרו בכל העולם פרטים בודדים בלבד, הנמצאים כולם בשמורה סגורה ביטבתה. הצבאים מעדיפים לשהות בשטחי עשב פתוחים, וניזונים בעיקר מצמחים ממשפחת הדגניים. הצבי הישראלי יכול לזנק ולקפוץ לגובה של עד שני מטרים ולרוץ במהירות של שמונים קילומטרים לשעה. צאצאי הצבאים נקראים עופרים, והם יכולים ללכת זמן קצר לאחר היוולדם. הזכרים גדולים יותר מהנקבות, וקרניהם גדולות וישרות יותר.


בעת קום המדינה, הצבאים היו על סף הכחדה מהעולם, ובארץ מספרם נאמד במאות בודדות של פרטים. בשנים שחלפו, הצבאים נכחדו מכל המדינות השכנות עקב ציד פרוע, ואוכלוסיית הצבאים בישראל ידעה עליות ומורדות, וכיום מעריכים שקיימים בישראל בין 3,000 ל-4,000 צבאים ממין זה. גם בארץ, הצבאים נמצאים בסיכון. הסכנה העיקרית היא בנייה, הרס בתי גידול וסלילת כבישים, הקוטעים את אזורי המחייה של הצבאים ומבודדים אותם מבני מינם. ציידים לא חוקיים צדים את הצבאים באופן פרוע, לרוב בלילה, בעיקר לצורך סחר בבשרם ועורם. בקרבת הערים, תנים וכלבים משוטטים, שמתרבים ללא בקרה בזכות כמויות המזון הזמין להם באשפה העירונית,  טורפים את הצבאים ועופריהם. אם מצבים אלו ימשיכו להחמיר, הצבאים עשויים להיעלם מישראל לחלוטין תוך שנים ספורות.
אוכלוסיות הצבי הארצישראלי החיה כיום בעמק הצבאים חיה בתנאים כמעט זהים לחיים בטבע. אולם המצב בעמק לא תמיד היה כזה. באמצע שנות ה-90 נסלל כביש בגין, שלמעשה צמצם את אזור המחיה של הצבאים שהיו רגילים לעבור אל עבר השטחים הפתוחים שסובבים את ירושלים דרך נחל רפאים. בעמק נכלאו 5 עדרי צבאים שהלכו ונכחדו בשל דריסות, כלבים משוטטים ותנים. בשנת 2015 עם פתיחת הפארק נותרו מעדרי הצבאים המקוריים רק 3 פרטים. כדי לאושש את העדר הובאו במהלך השנתיים הראשונות צבאים מוחתמים שהוחזקו במקומות שונים בשבי באופן בלתי חוקי. החל משנת 2017 העדר מראה סימני התאוששות ומתרבה. כיום חיים בפארק כ-75 צבאים ללא התערבות בני אדם וללא צורך להביא צבאים מבחוץ.
באזור האחו והאגם הגדול חי עדר בראשות זכר דומיננטי עם כמה נקבות בוגרות וצבאים צעירים, ואילו בחלקו הצפוני של העמק חיים הזכרים הצעירים. מדי פעם, מגיע רווק צעיר ובוחן את יכולותיו של הזכר הדומיננטי, והתוצאות – כמו בטבע – אף פעם לא צפויות.
לצד הצבאים תפגשו בעמק בין היתר: פריחה עונתית ופינות קסם מוצלות המתאימות לפיקניק קבוצתי בגדלים שונים, מסתורי תצפית הצופים אל שטחי העמק, ומתאימים למשימות תחרותיות בקבוצה, אגם גדול המושך אליו אנפות ועופות מים אחרים, בעלי חיים בסכנת הכחדה, כגון צולל ביצות ואחרים, מערכת אקולוגית עצמאית הכוללת מגוון חרקים, זוחלים וציפורים, עופות דורסים חולפים, סיסים או שרקרקים בהתאם לעונה.
בעמק מתקיימים סיורים ופעילויות מסוגים שונים למגוון אוכלוסיות: מתנדבים מבוגרים וצעירים, הנפגשים באופן קבוע, פעילויות לקהל הרחב, משפחות, מטיילים ואירועים בחגים, הדרכה מדי סופ"ש לטובת המבקרים, סיורים, הדרכות והרצאות לקהל הרחב בנושאים הנוגעים בטבע.
בחופשות וחגי ישראל, עמק הצבאים מציע פעילויות למשפחות ללא תשלום, ואילו לקבוצות המעוניינות בהדרכה מוסדרת ניתן לפנות לגופים השונים המציעים הדרכה לקבוצות בעמק.
הפארק פתוח מידי יום בשעות האור (משתנה על פי עונות השנה), כולל סופי שבוע וחגים. עמק הצבאים הוא שטח ציבורי פתוח. הכניסה אליו היא ללא תשלום, בכל שעות האור. בעונה זו הפארק פתוח בין השעות 06:30-17:30. כיאה לאתר טבע אמיתי, אין צורך לתאם הגעה. אין כניסה לכלבים.
הוראות הגעה:
נכנסים לירושלים על כביש בגין דרום – יוצאים במחלף גולומב שמאלה ונוסעים על רחוב הרב הרצוג. לאחר שעוברים את צומת פת (רמזור שני לאחר בגין) פונים שמאלה לרחוב שח"ל. בפנייה הראשונה פונים שוב שמאלה.
אפשרויות חניה: באתר חניה מסודרת לכ-40 רכבים. בסופי שבוע ומועדים צפוי שהחניה תתמלא מוקדם. ניתן לחנות סמוך לצומת פת, בחניון העפר הגדול מול תחנת הדלק, לאורך רחוב הרצוג בכביש הפנימי וברחובות הסמוכים.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן