טיול רגלי – גן לאומי מקורות הירקון / פארק אפק מבריכת הנופרים למבצר אנטיפטרוס

לרגל פתיחת מגבלות הקורונה, הרשו לי להציע לכם טיול רגלי קרוב לבית, אך לא קרוב מדי: מבריכת הנופרים למבצר אנטיפטרוס.

מאת: גבי ברנשטיין

הטיול שלנו נתחיל בגן הלאומי מקורות הירקון בכניסה הסמוכה לכפר הבפטיסטים. כאן תמצאו לא מעט עצים, ספסלים ומתקנים למנגל. כל זאת לצד נחל הירקון המשתרך לאורכו של הפארק.

אבל החלק המעניין יתחיל דווקא ביציאה ממתחם הפיקניקים לכיוון מבצר אנטיפטרוס. לאחר שתחצו את הגשר ששימש בעבר למעבר הרכבת תוכלו לראות בצד ימין את בריכת הנופרים. מדובר בבריכה הניזונה ממקורות הירקון, שהייחוד שלה הוא פריחתם המרשימה של פרחי נופר גדולים בצבע ירוק וצהוב על פני המים.

הכמות הגדולה של הנופרים בשילוב עם המים הצלולים והקרירים נותנים מראה פסטורלי ומשכיחים מעט את העובדה שאנחנו נמצאים חמש דקות מהעיר הסואנת. הכניסה למי בריכת הנופרים אסורה, אולם מדובר במקום נהדר לעצירה רומנטית או לפיקניק עם הילדים.

אחרי שעצרנו למנוחה בבריכת הנופרים, אנחנו ממשיכים אל היעד הבא: מבצר אנטיפטרוס, אשר נמצא על תל אפק שמכיל את שרידי העיר המקראית אפק.

הצעידה אל מבצר אנטיפטרוס מרשימה. בעונת האביב תוכלו למצוא כאן שלל פרחי בר לצד המים היפים של בריכת הנופרים ומקורות הירקון. ככל שמתקרבים אל שטח המבצר נראה שדות חיטה, שבעונת האביב מגיעים לגבהים מרשימים.

גן לאומי מקורות הירקון מתחיל בתל אפק (מבצר אנטיפטרוס) אשר ליד ראש העין ומתפרש על פני 13,000 דונמים עד מחלף מורשה.

הגן עשיר בצמחייה מיוחדת, בפינות ישיבה ובגני שעשועים רבים. הפארק מוצל על ידי אקליפטוסים אשר נשתלו על ידי חלוצי פתח תקווה שביקשו ליבש את הביצות וברובו יש דשא.

עם הכניסה לאתר מבצר אנטיפטרוס נראה את האגם היפהפה ששוכן לצידו. תוכלו לבצע עיקוף שלו או לטפס ישירות אל המבצר.

קצת היסטוריה:

העיר המקראית אפק נכבשה על ידי יהושע בן-נון וחלשה על הרצועה הצרה שבין הירקון ובין ההרים. בימי קדם היא שלטה על המעבר החשוב בין מצרים לדמשק – 'דרך הים' – והיא היתה מקום ההיערכות של הפלישתים למלחמה נגד ישראל, מלחמה שנסתיימה בתבוסת בני ישראל ובחורבן שילה. לאחר נצחונו של דוד המלך על הפלישתים התיישבו בני ישראל במאה ה-10 לפני הספירה באפק.

תל אפק שוכן ליד מעיינות הירקון שיצרו במקום מקווה מים רחב ידיים. מקור המים האיתן, האפשרות להתגונן באמצעותו והקרקע הפורייה שמסביבו היו נתונים מכריעים בבחירתו למקום ישוב. הירקון היווה בעבר מחסום יעיל בפני העוברים בדרכים, שהגיעו מצפון ומדרום, והם נאלצו לעקוף אותו במעבר הצר שנותר בין המעיינות ובין הרי שומרון שממזרח.

המבצר הוא למעשה שריד לעיר רומית קדומה שהקים המלך הורדוס סביב שנת 9 לפני הספירה באמצע הדרך בין ירושלים לקיסריה. הוא קרא לה אנטיפטריס (על שם אביו). העיר אמנם נהרסה ברעידת אדמה בשנת 363 לספירה ובחפירות התגלה המבצר ההיסטורי. מדרום למבצר התגלו שאריות של רצפת הרחוב הראשי והרובע המסחרי של העיר. השליח פאולוס התעכב בעיר זו כאשר הנציב הרומי בקיסריה ציווה להביאו אליו מירושלים.

בימי השלטון הממלוכי היה פה כפר ערבי בשם אל עוג’א. אלכסנדר ינאי החשמונאי חפר תעלת ביטחון מאנטיפטרוס עד יפו ולאורכה הקים חומה עם מגדלי שמירה. כאן חנו לגיונות רומא, שעלו לדכא את המרד בירושלים בשנת 70 לספירה.

בימי השלטון התורכי בשנת 1571 על יסודות המצודה הצלבנית נבנה מבצר 'בינאר באשי' וחומותיו השתמרו וניתן לבקר בהן. מן המבצר ניתן לראות את מעיינות הירקון אשר נובעים ליד תל אפק.

במדרון המזרחי קיימים מתקני שאיבה מתקופת המנדט הבריטי אשר באמצעותם הובילו את המים לירושלים עד מלחמת השחרור. ב-1921 הניחו את מסילת הברזל פתח תקוה-ראש העין, שהעבירה את מטעני פרי ההדר למקומות שונים בארץ.

לאחר צאת הבריטים את הארץ, השתלטו כוחות עיראקיים על המקום. לוחמי האצ"ל ניסו במאי 1948 לשחררו אך ספגו אבידות. האזור נכבש סופית ביולי 1948 במסגרת מבצע בתק ע"י גדוד 32 של חטיבת אלכסנדרוני.

ממרומי המבצר נראה את כל הסביבה וביום בהיר אפילו ניתן לראות את הים. אחרי שתרדו ממנו, תוכלו לשבת באחד מהספסלים הרבים שנמצאים במקום, לצד העצים שמעניקים צל מול האגם.

בגן ישנן כמה נקודות עניין נוספות אשר כדאי לבקר בהן – הסכר, האגם הגדול, גשר הרכבת וטחנת הקמח מיר.

הכניסה אל הגן הלאומי ירקון כרוכה בתשלום בהתאם למחירון שנקבע על ידי רשות הטבע והגנים. במקום מתקיימות מדי פעם פעילויות שעורכת הרשות.

איך מגיעים?

יש לנסוע לצומת כפר הבפטיסטים על כביש 40 ושם לפנות ימינה עד להגעה לגן הלאומי מקורות הירקון.

בתוכנת הניווט: גן לאומי ירקון – מקורות הירקון.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן