לא פוסל להמשיך גם מעבר לשתי קדנציות

בראיון מיוחד לעיתון 'במרום פלוס' מבטיח ראש עיריית רמת-גן כי לאחר שייבחר לקדנציה נוספת ב-2023 (ובזאת הוא קודם כל בטוח), הוא לא פוסל להמשיך לקדנציה שלישית. בכל זאת, האיש נראה מאוהב בעיר, ונלהב לעשות למענה כמה שיותר.

לאחרונה פורסמו תכניות חדשות לשיפוץ הכיכר במרום נווה, לשדרוג ושיפוץ פארק דוד, וכן לשיפוץ מהיסוד של רח' הירדן. מה תוכל לחדש לנו בנושא ואיך מתקדמות התכניות?
חידוש כל רחוב הירדן נמצא כבר במכרז ואמורים להתחיל בעבודה כבר בינואר הקרוב. התכנית היא לסיים את הרחוב בתחילת 2023 ולעשות שיפוץ כזה שלאחריו לא יכירו את הרחוב ואת מה שמסתעף ממנו באופן רוחבי. זה יביא לרחוב שבילי אופניים, שפת רחוב אדריכלית עקבית, יצמצם מאד את אי התנועה הארוך ויהפוך את הירדן לרחוב ברמה בינלאומית. שביל האופניים שמתוכנן בו יגרום אמנם להקטנת מקומות חנייה אבל יאפשר בעתיד לנסוע בבטחון עם אופניים מקצה הירדן בצפון ועד הפארק הלאומי, בשביל שיתחבר לרח' ברנשטיין ברמת חן ועד הפארק.
ומה לגבי הפארק והכיכר?
לגבי הפארק והכיכר, עשינו פעילות של שיתוף הציבור בחודש האחרון, שמענו את ההערות של התושבים, ואנו עושים שינויים אחרונים בתכנית רגע לפני שהיא יוצאת לתכנון מפורט, מכרז וביצוע כדי שהפארק ייתן שירות ופעילויות ברמה מאד גבוהה והניראות שלו תשודרג מאד.


לגבי הכיכר, נכון שהיא שופצה לפני מספר שנים מועט, אולם להערכתנו ולתפיסתנו היא שופצה לא נכון, וכמו שהיא היום היא לא מתחברת לא לפארק כפי שייראה לאחר שידרוגו ולא לניראות המתוכננת של רחוב הירדן, ולכן גם היא תשופץ.
מהיכן התקציב להשקעות הנרחבות שמתבצעות בעיר בשנים האחרונות?
ברצוני לציין שכל הכספים מגיעים ממקורות כספיים חדשים. לא על חשבון הלוואות ולא על חשבון העלאת ארנונה וכד'. העיר זינקה בשלושת השנים האחרונות מבחינת פיתוח. תקציב הפיתוח הולך לחצות את החצי מילארד ש"ח, זאת לאחר שירשנו תקציב פיתוח של כ-60 מיליון שח בלבד ב-2018, וזה למעשה ההבדל הדרמטי שניתן לראותו כיום בריבוי פרוייקטים של שידרוג והשקעה בגינות, בפארקים, בבתי ספר, בכבישים, ובתשתיות עירוניות אחרות.
איך כל זה קורה? מאיפה הקפיצה הזו ביכולת הכלכלית של העיר, במיוחד בשנים של קורונה…
פשוט מאד. מהרגע הראשון שהתחלנו לעבוד עבור העיר אנו גובים כל מה שמגיע לנו ומשלמים רק על מה שצריך לשלם. הכל בין העירייה לצד ב' שעומד מולה. אין שום צד ג' בשום עסקה או התנהלות שהעירייה מבצעת. זה מה שאמרתי גם למבקר העירייה בביקורו האחרון שבחן את הקפיצה הדרמטית ביתרות החיוביות של קופת העיר. היום אני יותר מגאה לומר שאנו ביתרה חיובית כזו שמאפשרת תנופה ועשייה למען העיר, ואפשר להשקיע בהחלט גם במיזמים התורמים לרווחת התושבים כמו למשל ב"סבבו-סקול" החדש (קו מיוחד להסעות לבתי ספר בבקרים המיועד להקל על התלמידים להגיע לבתי הספר). כל זה מגיע מהתייעלות, גבייה ומנהל תקין. רמת-גן היא בסך הכל עיר עשירה ובזכות עבודה נכונה שעשינו עד כה, כספים מגיעים, וניתן לעבוד.
מה תוכל לחדש לגבי בניית אשכול הגנים ברימלט?
הפרוייקט יצא לדרך וכפי שאני יודע כבר בימים הקרובים מתחילים בבנייה. הקבלן אמור לעלות על השטח בקרוב מאד והאשכול ייבנה לפי התכנית. חבל רק על התקופה המיותרת שהתבזבזה בשל כל העררים. התקבלה החלטה לבנות את האשכול, אחרי ששמענו את כל הצדדים תוך שיתוף מלא של התושבים והועד, אז כל ההליכה לערר ולבתי משפט וכל בזבוז הכסף, הן של התושבים והן של העירייה שהיתה צריכה להתגונן, היתה מיותרת וחבל. אלו היו שנתיים שאם היינו מתחילים לפי התכנית כבר היו עומדים גנים חדישים שהיו משרתים ילדים ומשפחות וגם היה עומד כבר מועדון הגימלאים הצעירים המתוכנן במקום שהיה משרת את הדור שיוצא בימים אלו לפנסיה, וכן היו יוצאות לפועל במקום תועלות ציבוריות נוספות שנדחו. עם זאת, אני שמח שכל העניין הזה כבר מאחורינו.
בעקבות קריסת הבניין בביאליק והשינוי במדיניות התמ"א ברמת-גן, איך העירייה פועלת עכשיו בנושא היתרים, חיזוק מבנים וכד'?
עקרון הבסיס שלנו, שלא נסטה ממנו בכל מצב, הוא שכשמאזנים את האינטרסים ארוכי הטווח של העיר ותושביה מחד, ומנטרלים אינטרסים נדלניים, קבלניים ופופוליזם לשמו מצד שני, בנייה ותוספות בנייה ייעשו אך ורק על בסיס תשתיות ותכנון יחד עם מאמץ לייעל את התהליכים.
מבחוץ אומרים שרמת-גן היא בין הערים שיותר נוטות לעכב היתרי בנייה. האם זה נכון?
לא. העירייה עובדת על פי תכנון מסודר, ולכן אם נוצר הרושם שהיתרים מתעכבים, הסיבה היא קודם כל שאנו לא מעגלים פינות והולכים לפי תכניות מסודרות המתייחסות גם לתשתיות. נכון שיש עומסים בבקשות להיתרי בנייה ושיש מצוקת כ"א בתחום, אבל אם נסתכל על זה מ'מעוף ציפור' מה שנקרא, הבעייה היא קודם כל אי הסכמות על תמורות בין דיירים לדיירים ודיירים לקבלן.
התחדשות עירונית בריאה שבה אני יודע שגם אנחנו וגם הילדים שלנו יחיו בעיר שיכולה לספק איכות חיים ושירותים עירוניים ברמה גבוהה זה רק התחדשות עירונית שמבוססת על תכנון ותשתיות. אתן לכם דוגמא: לפני מספר ימים הגיעו אלי ללשכה נציגים מחברה מהגדולות במשק. הציגו הצעה לבנייה מחדש של המתחם ברח' הגאון אליהו 2 עד 10 במרום נווה. הציגו פרזנטציה יפה שאגב הוצגה גם לפני זה לתושבים, כמשבחינת החברה אפשר לחתום ולהתקדם. מבחינתנו כמובן שאין קיצורי דרך ומהפך כזה מחייב תכנון של חודשים, חשיבה על הסביבה, עמידה בתכנית המתאר הכללית וכד. לעירייה תמיד הכי קל לומר כן ואח"כ להתפאר במבנה או במתחם חדש, אולם אצלנו עובדים הדברים לא עובדים ככה. כל דבר נבחן על ידי אנשי מקצוע, עולה לבחינות חוזרות ודיונים ענייניים ומקצועיים וכל דבר נמדד מול התכנית הכללית לפיתוח העיר. האחריות היא הרי עלינו בסופו של יום.
איך נערכים לבניית הקו הסגול? יהיה פתרון לפקקים באזור, במיוחד כשבקרוב יתחילו העבודות ברח' הירדן?
כשבונים ומפתחים יש תמיד בעיות בטווח הקצר השאלה על מה כל אחד בוחר להסתכל. יש שרת תחבורה חדשה, שקודם כל נאחל לה מזל טוב לכבוד הפיכתה לאמא, ובקרוב תתקיים פגישת עבודה איתה בה נציג לה את הבעיות שדורשות פתרון, את האתגרים שמולם אנו עומדים בכל הקשור לתחום שיפוטה, ואת התכניות שאנו מציעים, ונבחן מה אפשר עוד להציל בנושא. התקווה הכי גדולה שלנו בעניין הקו הסגול היא לא שנצליח לעשות איזה שינוי דרמטי בביצוע ובתכנון, אלא לקוות שאנו טועים בחששות שלנו.
מה התכניות של העירייה בנוגע להוספת שבילי אופניים?
כל נושא שבילי האופניים הוא דבר שפריצת הדרך שלו בעיר זה השלב הכי קשה. גם מבחינה תכנונית וגם מבחינה ביצועית. קשה לראות בהתחלה את התועלות כשיש שביל פה ושביל שם והם עדיין לא מתחברים למסלול אחד ארוך. מתוכננים שבילי אופניים נוספים בעורקים ראשיים כמו ז'בוטינסקי, הבורסה, ההלכה, אלוף שדה למשל וכמובן הירדן, ושבילים קיימים יתמזגו אליהם כשהתכנית היא בסופו של דבר בעתיד שהשבילים יהוו אלטרנטיבה מהירה ונוחה לכלי הרכב. ברח' ז'בוטינסקי אגב מתוכנן גם שיפוץ מסיבי של כל הרחוב בהשקעה של 130 מיליון ש"ח. לראייתי יש פה פיגור של דור לעומת תל אביב, אבל לפחות התפיסה השתנתה והנושא של שבילי האופניים מתקדם.


שרת הפנים החדשה הכריעה כבר לגבי אוניברסיטת בר אילן?
עדיין לא. תפוח האדמה הלוהט הזה שנקרא אוניברסיטת בר אילן נמצא על שולחנה והיא צריכה לקבל בסופו של דבר החלטה מאד לא קלה. אנחנו בתפישה שלנו רואים בבר אילן נכס מאד חשוב ומבחינתנו נילחם עליה. אמנם ניצחנו בועדה אבל על חודו של קול ובדקה ה-90, וכרגע האוניברסיטה נשארה ברמת-גן ואנו עושים את מירב המאמצים שלא יוחלט אחרת.
רמת הנקיון בעיר משתפרת אולם מורגש שאפשר לעשות יותר. מה העירייה עושה בנדון?
אני מוכן להעמיד את נושא הנקיון במבחן מעשי מול כל אחד. אני מסתובב במקומות רבים בארץ ולעיתים יוצא לסיורי הליכה ארוכים ברחובות ערים אחרות, ורואה שבהחלט אנחנו לא נופלים מהם, גם ברמת הנקיון וגם ברמת התשתיות. כמובן שיש עוד הרבה מה לעשות ולשפר, במיוחד בשכונות צפופות וישנות יותר בהן התשתיות של פינוי האשפה עדיין טעונות שיפור לעומת שכונות חדשות שבהן יש למשל מערכות פינוי אשפה פניאומטיות אשר מאפשר שמירה על רמת נקיון גבוהה יותר. נקיון זה מלחמה בלתי פוסקת שמצריכה גם עבודת שדרוג שוטפת, ואנחנו כל הזמן מנסים לשפר ולהעלות את הרמה. אני עדיין לא רגוע ולא שבע רצון מהתחום הזה, אבל כן שבע רצון מההתקדמות שעשינו בתחום בשלוש השנים האחרונות.
מה אתה יכול לספר לנו על מצב הקואליציה לאור הבקיעים והפורשים בשנה האחרונה?
אני מזהה תופעה הפוכה של בקיעים באופוזיציה. ההפרשים בהצבעות הם מוחצים. אנו נהנים מיציבות ואין החלטה שלא עוברת.


מי שבאמת בוחן את הרזולוציות רואה שחלק מחברי האופוזיציה מפנימים שהם הולכים בדרך לא נכונה, וגם אם קשה להם לעשות פניית פרסה מופגנת, כנראה שהם הבינו שלא יהיה מהפך שלטוני בקרוב ושקורים דברים טובים בעיר. אנחנו נמצאים היום רשמית כ- 17 מול 8 וזה רוב מוצק. בסך הכל המועצה היא בבואה של התושבים. אם התושבים מביעים אמון בעיר, במועצה ובעומד בראשה, אין סיבה שהקואליציה לא תהיה יציבה ותמשיך גם בקדנציה הבאה.
כמה מילות סיכום…
קודם כל אני שמח שהגל הרביעי של הקורונה מאחורינו. מרום נווה למשל היתה שכונה בה הקורונה הרימה מספר פעמים את הראש והמספרים שם היו יחסית גבוהים, ואני מקווה בהחלט שלא יהיה גל חמישי. מעבר לכך, אני חושב שכל מי שחי ברמת-גן ומי שמסתכל על רמת-גן מבחוץ, ואת זה רואים באופן ברור, רואה שקורים דברים חיוביים ברמת-גן. זו העיר עם הבאז הכי חיובי בישראל, עיר שהופכת את הדמוגרפיה שלה לצעירה יותר וצעירים רבים באים לגור ברמת-גן, ולא צריך הרבה לשכנע. רמת גן מתקדמת גם בליברליות, גם בחדשנות, גם ברמת השירותים, ורואים את זה בכך שהפער במחירי הדירות בין רמת גן לגבעתיים ותל אביב הולך ונסגר. אני מאמין שכל זה יבוא לידי ביטוי בצורה מובהקת בקלפי ב-2023. אגב, אם יש הבטחה אחת שיש סכנה שאני אפר, זה שהתחלתי לאחרונה להרהר ברצינות  גם על קדנציה שלישית. העיר נהיתה עבורי אהבה ואני דואג לה ממש כמו לילד, וכל עוד אוכל, לא אמסור אותה לידיים לא ראויות בעתיד, כדי שהדברים היפים שאנו עושים פה לא יתקלקלו ותהיה להם המשכיות.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן