מהורות תהומית להורות תאומית

מאת שירלי לנדאו
על האתגרים איתם מתמודדים הורים לתאומים, חשיבותן של תמיכה רגשית ומתן שירות יעוץ משפחתי והדרכת ההורים מותאמת, עם השפעות "היום שאחרי" הולדת התינוקות, ומה המדינה יכולה לעשות בנידון?
ישראל היא מדינה המעודדת ילודה. נשים בישראל זכאיות להשתמש בשירותי עזר לפריון על מנת לממש את חלומן להפוך לאם. הקדמה והטכנולוגיה מאפשרים זאת בטווח גילאים רחב מבעבר, ובישראל מוקצים לכך משאבים רבים. כיום קיימים כ-25 מרכזי עזר לפריון בישראל.  גידול שיעור טיפולי עזר לפריון מעלה את שיעור לידות מרובות עוברים (תאומים ושלישיות) וככזו גדלה אוכלוסיית התאומים בישראל. הריון מרובה עוברים מוגדר כ"הריון בסיכון" והמדינה מספקת על פי הצורך סיוע ותמיכה נפשית, כל עוד האישה, או בני הזוג "בדרך אל המטרה- ילד".
אך נשאלת השאלה מה קורה "ביום שאחרי". איזו תמיכה ניתנת אז לאותן משפחות? מלבד מענק הילודה החד פעמי ותוספת של מספר שבועות בודדים בחופשת הלידה, נראה כי מענה מהמדינה בתמיכה להורים קיים למקרים טיפוליים בלבד. לדוגמא בתקופת שהות ילד בפגיה או בלידת ילד עם צרכים מיוחדים. אך מה קורה לאותם הורים לתאומים שאצלם "הכל בסדר", כשאלו חוזרים הביתה. שנולדו "בזמן". וכעת מתמודדים עם בניית הורות אחרת ושונה כל כך מהמוכר – הורות לשניים במקביל- איזה סיוע או תמיכה ניתנים אז?
במה שונה הורות לתאומים מהורות לילד יחידאי?
כאשר פוגשים הורים לתאומים, במיוחד לילדים בגיל הרך, הזקוקים לטיפול אינטנסיבי צמוד, מקובל להזדהות עם הקושי הפיזי והעומס הכרוך בטיפול בשניים במקביל. חוסר שעות שינה, ריבוי המשימות כחלק משגרת היום ועוד. אך מה שפחות מקובל הוא הזדהות עם הקושי הרגשי הנלווה להורות מיוחדת זו. הורות כפולה ומפוצלת לשניים במקביל. פחות מדובר הוא תחושת ההחמצה והתסכול אותן חווה ההורה כשזה מתקשה לייצר את הסיביוזה המאופיינת בחצי שנה הראשונה לאחר הולדת ילד והקושי למלא את הרעב ההורי הלא ממומש. את הרצון להיות ב-100% עבור הילד שאינו מתאפשר כי יש שם עוד מישהו שזקוק לי במקביל.
הקושי הפיזי והרגשי אותו חווה ההורה הטרי, בתוספת  תגובות הסביבה, עצות חברים, משפחה, או בכלל במפגש אקראי בגינה,  באשר לאופן דרך הטיפול בתאומים, עשויים להגניב למוחו של זה מחשבה מוטעית "אני הורה לא מספיק טוב", וללבות את תחושת האשמה, הצורך בפיצוי, ואת הדחק בחוויית ההורות כחלק מהרעב ההורי הלא ממומש.
היום שאחרי הלידה: המעבר מהורות ספונטנית להורות נלמדת
הסיטואציה הייחודית של לידת תאומים מעוררת סימן שאלה לגבי היכולת של ההורה לעמוד בדרישת ההורוּת הטוטאלית. כאשר התהליך מתרחש בו זמנית עם שניים, נוצרת סיטואציה פסיכולגית שונה המייחדת את ההורות לתאומים מהורות לילד יחידאי (הריון שאינו מרובה עוברים) , נדרש פיצול בהורות הטוטאלית ביחסי ההורה-ילד עוד בטרם התחבר לילדו. הבנת המורכבות והשוני בבניתהּ, המעוררים  משאלה זו ללא יכולת להגשימה, הינה מוקד הקושי בגידול תאומים. אי היכולת ההשביע את הרעב ההורי מול התאום, שולחת את ההורה למצוקות של אשמה, או ניסוי לפיצוי בלתי הולמים. העדר הכוונה מקצועית לצמצום הפער עשויים להשפיע על תחושת הרווחה של ההורה ומהווים כר נפיץ לבעיות בזוגיות. הורות לתאומים היא פחות ספונטאנית ויותר נרכשת ונלמדת ומוטב שהמדינה תכיר בצורך זה, ותקצה משאבים לטובת תמיכה והדרכת הורים מותאמת למשפחות עם תאומים, אשר שתסייע להורים למלא את תפקידם ביתר רגיעה ולהפיק ממנו יותר הנאה, מניעת נזקים נפשיים ופיזיים לילדים והבטחת התפתחות תקינה של הילדים ורווחתם.


מה קורה בישראל
בישראל לא קיימת מדיניות ממשלתית מתאימה לתמיכה בהורות לתאומים לאחר הלידה. הדרכה הורית ניתנת בעיקר במסגרת רשויות מקומיות, או ארגונים פרטיים בהן מטופלים כבר ילדיהם כאקט טיפולי ולא מניעתי. כך נוצר מצב אבסורדי בו המדינה מעודדת פריון אשר אך אינה מספקת להורים לתאומים כלים ותמיכה משפחתית בהתמודדות עם הסוגיות היחודיות הנלוות להורות זו.
בנית מודל הדרכה ל"הורות תאומית"
לכן, מדיניות עזר לפריון אשר תוצאתה מסתיימת לא פעם בלידת תאומים נדרשת להרחבה. צריך להיות לה המשך ישיר במתן תמיכה למשפחות תאומים, יעוץ משפחתי, זוגי, ותוכנית הדרכה הורית מותאמת לטיפול בתאומים בשנים הראשונות לחייהם. הדרכה אשר תיתן כלים וידע להתמודדות עם הסוגיות הפסיכולוגיות והרגשיות הן של ההורים, והן של התאום מול אחיו, במיוחד בשנותיו הראשונות.  
הכוונה בבניית המודל ההורי תכלול מתן ידע וכלים בסוגיות פסיכולוגית, רגשיות, בקשרים בין הורה-ילד-תאום, וכן אחים נוספים במשפחה. בשלב הראשון יכלול יעוץ של כ-12 מפגשים חודשיים עם איש מקצוע אשר הוסמך והוכר על ידי המדינה כמקור ידע בתחום משפחות עם תאומים. השירות שיסובסד באופן משמעותי על ידי המדינה לכל משפחה אשר תחפוץ בכך.  כי המסע של הורות לתאומים הינו קסום שאין דומה לו. קל או קשה יותר?  בעיני זה פשוט אחר.

שירלי לנדאו היא יועצת משפחתית וזוגית (MA). מדריכת הורים. מומחית למשפחות תאומים. מדריכה אנשי מקצוע.  מרצה בתוכנית התואר השני ללימודי משפחה במכללה האקדמית תל-אביב יפו. קליניקה פרטית “תאומיקס – תמיד יש בחירה”
ליצירת קשר: Shirly@teomix.co.il 054-4363868

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן