מסלול טיול לעין דיבשה

מאת גבי ברנשטיין

ימי החופש הגדול מאתגרים עבור משפחות עם ילדים. הצורך למצוא להם תעסוקה, לצאת לטייל ולבלות איתם בטבע מחייב למצוא מקומות שמתאימים לטיול למשפחה עם ילדים. מסלול המים שבו נבקר הפעם הוא ברובו מסלול שכשוך רדוד שמתאים לבילוי של משפחות עם ילדים קטנים: זוהי עין דיבשה, הנמצאת במורדות רמת הגולן.
חשוב לציין שאין שירותי הצלה במקום ויש לשמור על הילדים היטב. מומלץ להגיע מצויידים היטב עם נעליים מתאימות להליכה במים אך גם על אבנים, כובע, קרם הגנה ומי שתיה מספיקים לסיור של כשעה.

מי המעיין עין דיבשה נובעים בגבול שבין רמת הגולן לעמק החולה. המים הצלולים פורצים מבטן האדמה, זורמים במורד ויוצרים סדרה של בריכות שכשוך קסומות שמתאימות לבילוי של משפחות עם ילדים בימי הקיץ החמים.

ממקום החנייה חוצים בזהירות רבה את הכביש, עוברים מכשול למניעת מעבר בקר והולכים בשביל עפר שעולה במתינות. מגיעים אל גדר ואל מכשול נוסף למניעת מעבר ולפניו פונים שמאלה אל פלג המים הזורם של עין דיבשה. מכאן הולכים בשביל צר ונוח שלעיתים נכנס אל תוך המים הרדודים עד לבריכה ולפינת שכשוך יפה לזכרו של צפריר בר-אור, פינת קסם שמתאימה לבילוי של משפחה עם ילדים קטנים.
אפשר לעצור שם ולנשנש משהו, רק זכרו לאסוף את כל האשפה אחריכם.

אחרי הליכה של מספר דקות, בין סבך ועל המים, תגיעו אל מבנה אבן שנמצא בסוף המסלול, בצמוד לנביעה. לפני מאות שנים, שימשו המים להניע את גלגליה של טחנת הקמח העתיקה זו, שהוקמה בתקופה העות'מנית ושופצה ושוקמה חלקית בשנות ה-80 על ידי חבר קיבוץ גונן.

כיום אמת המים מכוסה בגפן ובפטל קוצני ולכן קשה לטפס עליה. אם תצליחו מחכה לכם שם נוף של כל הסביבה. בכל אופן, כדאי להכנס לתוך מתחם התחנה. אחרי סקירה קצרה להבנת השימוש במבנה, מומלץ לרדת בזהירות דרך המדרגות החיצוניות אל הקומה התחתונה ולהציץ בתוכה. שם נמצאים גלגלי כפות שהניעו המים. בהזדמנות זו אפשר לספר לילדים איך עבדה הטחנה ואיך גרמו לאבני הריחיים להסתובב באמצעות זרימת המים:

בערוצי נחלים שונים, בעיקר בצפון הארץ (אך לא רק שם) ניתן למצוא טחנות קמח רבות. טחנות קמח אלו הופעלו בכח המים. מבנה הטחנה חולק לשתי קומות: בקומה התחתונה נמצא גלגל הכפות, אותו הניעו המים שהגיעו מהארובה שבצד המבנה. הקומה העליונה שימשה לטחינה ובה נמצאו אבני הריחיים. מי הנחל או המעיין הוסטו לאמת מים, שהובילה בעוצמה את זרם המים לארובה. המים גלשו מהארובה ופרצו מתוך פתח צר לקומה התחתונה של הטחנה. סילון המים החזק שנוצר, הפעיל את גלגל הכפות שהיה מחובר בציר אנכי לאבני הריחיים, שמוקמו בקומה העליונה. הטוחן שעמד בקומה העליונה שפך את גרעיני החיטה למשפך שהוביל לאבני הריחיים, אשר היו מונחות האחת על השניה. בעזרת סיבובם של האבנים ומשקלם נטחנו גרעיני החיטה וכך נוצר הקמח.
אורך ומשך הטיול: עד קילומטר, כשעה.
איך מגיעים: נוסעים מצומת גדות צפונה בכביש 918. חולפים על פני גשר הפקק וממשיכים כ-6 קילומטרים. מעט לאחר סימון הקילומטר ה-24 רואים שילוט לעין דיבשה. פונים שמאלה למפרץ חנייה ובו חונים.
בתוכנת הניווט: עין דיבשה.

במידה ונותר לכם טעם של עוד, כדאי להמשיך לטייל אל בריכה נהדרת נוספת קרובה מאוד (כקילומטר וחצי) – היא עין תינה, שנביעתה מלאכותית אך החוויה בה אמיתית ביותר.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן