מעקב – רמת גן נוזלת – חלק ב'

לאחר פרסום הכתבה בגיליון הקודם, בה הועלתה שוב לדיון בעיית החיובים הגבוהים בגין צריכת מים רבה לכאורה ברמת גן, חלו מספר התפתחויות מעניינות:

ראש העיר, מר כרמל שאמה הכהן, "העלה הילוך" בנושא בדיקת הצריכה ופרסם ב-15 לנובמבר קול קורא לתושבים שרוצים להשתתף בניסוי מעניין: במסגרת זו תתבצע בדיקה חיצונית ובלתי תלויה ויותקנו כ-500 מדי מים נוספים לפני מדי המים של התאגיד. מדי המים החדשים יהיו תוצרת חברה אחרת, "הכי מדוייקים בעולם". המטרה היא להתקין מדי מים במדגם רחב של בתים – הן דירות והן בתים פרטיים, חדשים וותיקים. דבר זה יאפשר לבצע השוואה במדידות ולבדוק האם מדי המים שעל פיהם מחייבים "מזייפים" במדידת הצריכה. יודגש כי פרויקט כזה של רכישת מדי המים והתקנתם יעלה מאות אלפי שקלים, ימומן כולו ע"ח העירייה ללא מעורבות של התאגיד או השתתפות התושב שנתן הסכמתו להימדד.

מהלך זה התפרסם גם בעיתוני הארץ, דוגמת מוסף ממון של ידיעות אחרונות שבתמונה, בו נרשם:

"מבדיקות ש'ממון' ערך ברמת-גן ובכפר-סבא עולים חשדות לכך שמד מים דיגיטלי מסוג אוקטב של ארד, המשמש כמד מים ראשי, מדוייק פחות ממד מים דירתי ואף מודד מתחת לסף המדידה".

מר שאמה הכהן העיד כי "שעה לאחר הפוסט קיבלתי 350 מיילים ולאחר מספר שעות פנו כבר כאלף תושבים. אנחנו חושדים שיש כאן כשל מדידה. טיפלתי אישית בחודשים האחרונים במאות תלונות ובהן גם של קשישים. דבר זה לא נתן לי מנוח ולכן החלטתי על הצעד. בנוסף לכך, מינינו רו"ח חיצוני שיבדוק האם התאגיד גובה ביתר. תוך מספר חודשים תהיה לנו תשובה."

כנראה שנקיטת צעדים אלה הכניסו את תאגידי המים בארץ למגננה. בראיון טלוויזיוני 'הכול כלול' בערוץ 13, חשף ראש העיר כי אפי דביר, הממונה על תאגידי המים כתב לו שהוא לא יאפשר לעירייה להתקין את מדי המים החדשים וכן יפסיק להעביר את הנתונים לוועדת הבדיקה שהקימה העירייה. ראש העיר אמר שהגיב לו בוואטסאפ: "זו תשובה של אנשים לא ישרים, בטח לא תשובה של גוף ציבורי, שגובה ביתר גם מאנשים קשישים שזה השקל האחרון שלהם. צריך לנהוג בזה ביראת קודש. אני רוצה לטובתך. היית אצלי במשרד, הסתכלתי לי בעיניים והבטחת שהתאגידים מפוקחים ופועלים היטב. אם אתה מאמין בזה באמת אתה צריך להגיד לי תודה רבה – היית צריך לעשות זאת כבר אתמול." ראש העיר הוסיף: "תשובה כזו מגיעה מתאגיד שיש לו מה להסתיר. עד אתמול לא האמנתי לרגע שתאגידי המים עושקים ומרמים את הציבור אך הבוקר אני כבר לא פוסל זאת".

המכתב המלא של מנהל תאגידי המים אל ראש העיר מובא להלן.

שר המים מר זאב אלקין, שהתראיין לפני מספר חודשים אצל סיון כהן בערוץ 13, חשף כי למרות חוק המים, שנכנס לתוקף בנובמבר 2019, אין לו סמכויות לאכוף שינויים על תאגידי המים ואפילו רצונו לאחד מספר תאגידים לתאגיד ראשי אחד לא מצליח להתבצע.

מרשות המים נמסר ל'ממון': "צרכן יכול להתקין מד נוסף, אך המד שהותקן ע"י התאגיד המקומי הוא הקובע". ואנו, כמובן, נמשיך לעקוב אחרי ההתפתחויות ולהביא לכם אותן בגיליונות הבאים.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן