מקרן נפתלי ועד גשר עלמה בגליל העליון

מאת שמעון פרידמן – מורה דרך

הפעם נצפין אל הגליל העליון. בימי האביב שבהם מזג האוויר הפכפך – לעיתים מאד נוח ולעיתים שרבי – כדאי לבחור מסלול המתאים לכל מזג אוויר. אין לבצע את המסלול בימי גשם וכן יום יומיים אחרי גשם. כמו כל הטיולים בשביל ישראל – המסלול הוא מסלול קווי (אורכי) ומצריך 2 מכוניות. את המכונית הראשונה נשאיר בנקודת הסיום בגשר עלמה (וויז: גשר עלמה) וניסע לתחילת המסלול אל קרן נפתלי (וייז: קרן נפתלי) מרחק של כ10 דקות. אל קרן נפתלי מובילה דרך עפר כבושה המתאימה לכל רכב.
קרן נפתלי הוא הר שגובהו 510 מטר והוא בולט על פני סביבתו. למרות  אינו מהגבוהים באזור, מיקומו המיוחד מעל לעמק החולה וצורתו השפיצית הייחודית הופכת אותו לאחת מהתצפיות המרהיבות בישראל. מבט נהדר אל עמק החולה, הגולן והחרמון. לא תוכלו לפספס אותו כי בראשו ניצבת אנטנה צה"לית.
נרד מן הרכב וניגש אל נקודת התצפית בקצה המזרחי. תצפית ע"ש רמי ברטל. לאחר שסיימנו לשטוף את עיננו בחרמון מצד שמאל ובשמורת החולה מצד ימין (ואם נהיה ברי מזל נראה את התאואים משתזפים בשמורה) נחזור מערבה ונעלה לראש ההר, בינות לשרידי מצודה חשמונאית נגלה נקודת טריג –  נקודת גובה שנמדדה וסומנה בשטח בתקופת המנדט הבריטי. בתקופת ה-GPS זה כל כך מיושן…
השביל יורד מערבה אל שטחים חקלאיים, עובר ליד בית אריזה המשמש את חקלאי האזור וממשיך ויורד אל בקעת יחמור – בקעה חקלאית קטנה המוקפת בגבעות מסביב. בין השטחים החקלאים ניתן לראות פריחה מדהימה של נוריות (בשיא החורף היא מלאה בפריחה של עצי שקד ומרבדים של כלניות צבעוניות).
מנין השם יחמור?  יחמור הוא שמה של חיה המוזכרת כבר בתורה כחיה כשרה המותרת למאכל. היא היתה כנראה מאכל תאווה כי עלתה של שולחנו של שלמה המלך. אז האם יש יחמורים בבקעה? כנראה שלא. מושב דישון הסמוך קיבל את שמו מן הכפר הערבי הנטוש דישום, ובעקבות כך החליטה ועדת השרים לשמות לקרוא למקומות באזור על שם החיות הכשרות בתורה: הר צבי, הר יחמור ובקעת יחמור, נחל דישון, עין תאו.
לאחר כ3 ק"מ על דרך נוחה נעזוב את הבקעה. השביל עולה במתינות ויורד בתלילות אל ערוצו של נחל דישון. נחל דישון היה בעברו נחל איתן. לפני מספר שנים החלה מקורות לשאוב את מימיו והוא הפך לנחל אכזב. אבל השנה שוב מהפך – המים זורמים וזורמים.


חלקו האחרון של הוא לאורך הזרימה של נחל דישון. ולא רק בלבד שקול פכפוך המים מלווה אותנו לכל אורך הקטע, אלא שיש צורך לחצות אותו 5 פעמים. אל תחצו אותו יחפים – הביאו אתכם נעליים להחלפה.
המסלול לאורך הנחל מדהים. קודם כל הוא מוצל. בעונה זו ישנה פריחה מדהימה של כליל החורש וכן אלונים, אלות. משני הצדדים מזדקפים מצוקים וכן מדרונות ירוקים. חבל רק שהשביל מיועד גם לרכבי 4X4, כך שיש להזהר מהם ומטרקטורונים חולפים.
ממש לפני הסיום עוברים ליד תחנת שאיבה "עין אביב" של מקורות. עובדי מקורות שתלו בוסתן בתוך תחום תחנת השאיבה, אך היא מגודרת מכל צדדיה ולא ניתן לגשת. ליד הכניסה ישנו ברז מים לרשות המטיילים.
חציה אחרונה של הנחל , הפעם על גשר תביא אותנו לגשר עלמה (הקרוי על שם מושב עלמה הנמצא בסביבה)  – אל הרכב הממתין לנו.
שם גם מסתיים טיולנו. אורך המסלול כ10 ק"מ.

הכותב, שמעון פרידמן, הוא מורה דרך המתמחה בטיולי הליכה ובשביל ישראל בפרט. מדריך קבוצות  וטיולי משפחות על השביל מעל 15 שנה ועומד לסיים בקרוב את השביל כולו בפעם הרביעית.
פרטים להתקשרות: 052-2729260 shimonfr@gmail.com
צילומים: כרמי פרידמן

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן