עו"ד רועי ברזילי: המגמה היתה ותהיה לסייע

עו"ד רועי ברזילי: המגמה היתה ותהיה לסייע ככל הניתן לעסקים לחזור לעצמם נפגשנו בקפה אקלר עם סגן ראש העיר וראש הרשות לרישוי עסקים בעיר, רועי ברזילי, לשיחה קצרה על הפעולות שנוקטת העירייה לסיוע לעסקים בעיר ליציאה ממשבר הקורונה

נפגשנו באחד הבקרים האחרונים עם רועי ברזילי, סגן ראש העיר, לקפה של בוקר בבית הקפה השכונתי אקלר שברח' נגבה הסמוך לביתו של רועי. שוחחנו איתו על תקופת הקורונה בהיבט של העסקים בעיר על מנת לשמוע ממקור ראשון על הפעולות שנוקטת העירייה לסיוע לעסקים לצאת ממשבר הקורונה.

רועי, ספר לנו על הפעולות בהן נקטה העירייה על מנת לסייע לעסקים בעיר, למשל הרחבת המדרכות באזורים בהן נמצאים בתי קפה או מסעדות.

לגבי עסקים שהם בתי אוכל כדוגמת פאבים, מסעדות בתי קפה וכד, בחלק מהן הרחבנו את השטח של המדרכה כדי שיהיה יותר מקום לפרוש כסאות ושולחנות. דוגמא לכך ניתן לראות ממש כאן בקפה אקלר. המדרכה עליה אנחנו יושבים כרגע הינה הרחבה שכזו. הרעיון הגיע לאו דווקא בגלל הקורונה שבעטייה בתי העסק מחוייבים לשמור על מרחק בין שולחן לשולחן אלא גם כדי ליצור יותר ויותר מקומות איכותיים שאפשר לשבת ולבלות בהן ברמת גן, והעובדה שצריך כעת וכנראה גם בעתיד לשמור על מרחק מסויים בין שולחן לשולחן רק מהווה טריגר נוסף לביצוע ההרחבות הנ"ל.

בסך הכל, אנחנו מבינים שיש פה אוכלוסייה מבוססת וגדולה שצורכת את השירותים האלה של בתי קפה ומסעדות והמגמה הזו רק תימשך. אנחנו צריכים לדאוג ליצור אווירה יותר טובה ואיכותית בעסקים גם אם זה בא מדי פעם על חשבון חנייה אחת או שתיים במרחב הציבורי. העסקים ישלמו אגרת הוצאת שולחנות וזה בעצם יהיה תחליף להגדלת תשלום ארנונה שלא יצטרכו להוסיף על ההרחבה. האפשרות לבתי העסק הללו להוציא את השולחנות לשטח גדול יותר כמובן בתנאי שישאירו מסלול מעבר חופשי על המדרכה להולכי רגל חולפים.

בתקופה הקשה של הקורונה החלטנו אגב לפטור את העסקים מלשלם את אגרת השולחנות הנ"ל לאותה תקופה.

ומה לגבי הארנונה עצמה לעסקים בתקפוה הזו?

הארנונה לעסקים עלתה בקצת. בשנים קודמות כדי לא להעלות בצורה חריגה את הארנונה למגורים, העלו באופן חריג את הארנונה לעסקים, וזה יצר חוסר איזון.

לאחרונה הוחלט לא להעלות את הארנונה למגורים ברמת-גן, ואילו הארנונה לעסקים תעלה בשיעור הרגיל שגם הוא נמוך יחסית לשנים קודמות.

מעבר להרחבה שרלוונטית לבתי קפה ומסעדות בלבד, איזו עוד תמיכה אתם נותנים לעסקים בעיר?

כל העסקים ברמת-גן שנאלצו לסגור את פעילותם בגלל הקורונה ושלא נחשבו חיוניים בזמן הקורונה קיבלו פטור מוחלט ואוטומטי מארנונה ל-3 חודשים. עסקים שנחשבו חיוניים ושאנחנו יודעים שפעלו בתקופת הקורונה באופן מלא, לא קיבלו את הפטור או שקיבלו פטור חלקי.

עיריית רמת-גן כמו יתר העיריות בארץ ספגו כ-10 אחוז מהעלויות האלה וחשוב לציין כי רמת-גן מקבלת שליש מההכנסות שלה מהעסקים ופטור גורף שכזה מארנונה לתקופה כזו – יש לכך משמעות תקציבית, עם זאת המגמה היתה ותהיה לסייע ככל הניתן לעסקים לחזור לעצמם.

פתרנו את הליכי הרישוי לעסקים. יצרנו מפרטים אחידים לרישוי. אדם שרוצה לפתוח עסק ברמת-גן לא צריך לרוץ בין כל הגורמים כדוגמת כיבוי אש, משרד הבריאות וכד' לקבל רישוי. באמצעות מסך אחיד הוא יכול להגיש בקשה להקמת עסק, ועל סמך בדיקת המסמך הזה אנחנו יכולים להחליט אם הוא יקבל רשיון שכזה. בשונה מפעם, זה מייעל מאד את התהליך.

עכשיו כשעסקים מתחילים להתאושש, יש תכנית לסייע לקידום אותם עסקים?

החלטנו להעזר במדיה העירונית ובלוחות המודעות ועל פי קריטריונים אחידים לאפשר פרסום של בעלי מקצוע לתקופה קצרה לסייע לעסקים. אנחנו מעודדים קנייה בעיר בעסקים, ומפרסמים עסקים מעוררי עניין. לא מזמן למשל נפתחה "שולה בחצר" – בר מסעדה חדש בכפר אז"ר בהשקעה גבוהה תוך כדי שהיזמים הכשירו את כל הפגמים שהיו שם קודם כמו בנייה חורגת וכד'. אנחנו כעירייה שמחים לסייע לעסק שכזה לקדם את עצמו ככל שניתן במדיה העירונית ובאמצעות פרגון ברשתות החברתיות.

אני באופן אישי מפרסם ברשתות כל עסק חדש ומעניין שנפתח, בעיקר בתחום האוכל, למשל פתיחת סניף גולדה בשדרות ירושלים לאחרונה.

דבר נוסף שעשינו, זה שאיפשרנו לעסקים מסויימים שעסקיהם היו על סף קריסה או שקרסו לפתוח דוכני רחוב ולקבל אישור רוכלות לתקופה מסויימת,  עד כמה שניתן רחוק מעסק קיים דומה.

מה מבחינת האכיפה של התו הסגול?

יש אכיפה רכה ולא אינטנסיבית, אבל אנחנו מעוניינים בהחלט שבתי העסק יקפידו על כל הכללים האלו ומבקשים לשמור על מרחבי בטחון קצת יותר משמעותיים. אנחנו מעוניינים שהמסחר יחזור ויהיה משמעותי בעיר, אבל כמובן שחשוב לנו שיהיה מוסדר ואסתטי בכל עסק ועסק, ושההתנהלות של כל בית עסק תהיה לפי הנחיות משרד הבריאות כמובן, ואני כמו גם עמיתי להנהלת העיר מאמינים שבהתנהלות נכונה, הן של התושבים והן של בתי העסק, נוכל להימנע מהידבקות ומהתפשטות הקורונה.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן