על פוטותרפיה, בעיות רגשיות ובני נוער

בתקופת הקורונה בה חלים הרבה שינוים וקשה למצוא את היציבות שלה היינו רגילים, בני/בנות נוער מוצאים את עצמם בפני אתגרים וקשיים רגשיים וחברתיים, ונתקלים בקושי או היעדר יכולת להכיל ולעבד זאת. רבים מרגישים שאבדו להם שריר הסבלנות, האופטימיות והחיוך, מרגישים שהכל (כמעט) תקוע וללא מוצא. לא הרבה פונים לעזרה כדי למצוא דרכים להתמודד ולהתגבר. לפעמים בגלל סטיגמות על היעזרות באנשי מקצוע, לפעמים מחוסר מידע וידע על האפשרויות והכלים השונים הקיימים. ודווקא כלי אחד כזה, נמצא ממש בידיים של כל אחד מאיתנו, ובקלות יחסית, בדרך די מקורית ואף מהנה, יכול לעזור רבות בהתמודדות עם הקשיים.

מאת הילה בורג

אנחנו נמצאים בעידן בו כולנו אוחזים בטלפון שהוא גם מצלמה, ועושים בה שימוש כמעט יומיומי. למסרים הוויזואליים יש משמעות והשפעה גדולה, והם יכולים לאפשר לנו ביטוי עצמי ובחינת העולם הפנימי שלנו באופן ויזואלי. שימוש בתמונות מהגלריה הפרטית שלנו פותח ערוץ תקשורת ייחודי, עוצמתי ומאוד מדויק, המבטא ומביע את מה שקשה לנו לעיתים לבטא במילים. שמי הילה בורג. מילדות הייתי מצלמת בעיניים וכשבגרתי הצילום נהפך לכלי ביטוי בעל עוצמה בשבילי ושם מצאתי את מקומי. גיליתי את הפוטותרפיה לפני מספר שנים, ואני מלווה רגשית באמצעות תמונות וצילום, ומאמינה גדולה בכוחה של המצלמה ככלי לביטוי אישי ולהתבוננות פנימית.
פוטותרפיה מזמינה אתכם לשחרר רגשות, לקטר, להבין, לחוות וגם ליהנות בתהליך ייחודי ומעצים, ללא ביקורתיות או שיפוטיות.
כשאני מתחילה את הסדנא שלי, אני אומרת למשתתפים: "בואו נצלם את ההרגשה שלכם היום".  
"אבל איך אפשר, זה קשה", הם עונים לי.  
"נכון", אני עונה. "אבל בהחלט אפשרי!".
תוצרי התמונות הם למעשה גשר מתווך בין העולם הפנימי של המצלם לזה החיצוני והתהליך עצמו מעניק ערך מוסף למשתתפים וחיזוק תחושת המסוגלות האישית.
ומה מעניין את המתבגרים ובני הנוער?
פוטותרפיה מצויינת עבור בני נוער ומתבגרים, שגם כך מצלמים את עצמם ללא סוף, דוגמת אפליקציות כמו אינסטגרם וטיק טוק הפופולריות בעיקר בקרב קבוצת הגיל שלהם.
תקופת הקורונה מאוד טעונה רגשית עבורם. העולם שלהם התהפך כמעט ברגע, והשגרה שהיו רגילים בה נעלמה ומבוששת לשוב. אין להם רשת ביטחון חברתית והעולם שלהם עובר דרך מסכים ופילטרים שונים, מה שמקשה עוד יותר על אינטראקציות חברתיות.
גם ללא הקורונה, קיימות שאלות רבות של דימוי עצמי בעידן הרשתות החברתיות, מהו המקום שלי בחברה, מערכות יחסים, רגשות ועוד.
התוצאה היא התכנסות פנימית, השתבללות וחוסר אונים שלהם מול המציאות, ללא יכולת אחיזה או שליטה על סדר יומם. בעזרת המצלמה שהם כה אוהבים, הפוטותרפיה מאפשרת להם מקום לביטוי ויזואלי לכל אותם אתגרים חברתיים וקשיים רגשיים שהם חווים ומאפשרת להם לפתוח ולפתח ערוץ תקשורת מרתק וייחודי להביע את עצמם.
ומהי מטרת המפגשים?
בסדנאות המשתתפים מקבלים מרחב להשמעת הקול הפנימי והרגשי. זוהי פעילות המעצימה את המיומנויות האישיות, מעניקה מיקוד פנימי ומפתחת את הביטחון וההערכה העצמית, ללא ביקורתיות וללא שיפוטיות. המשתתפים עוברים תהליך שעוסק בחיזוק משמעות 'הזהות שלי' ו'המקום שלי' ויצירת 'תעודת זהות אישית' על ידי הבאת הקול הפנימי והרגשי אל החוץ.
מוטיב חשוב שגם מהווה יתרון משמעותי של הפוטותרפיה היא האותנטיות – אין צורך ביידע ו/או ציוד מקצועי. מכשירים ניידים בהחלט מספקים ולמי שבכל זאת מעוניין או צריך, ניתן להשאיל מצלמה.  
מבחינתי, כל צילום הוא צילום טוב. מה שמתאים ואיך שמתאים למשתתף. אני מאמינה בסובלנות, רגישות ושיח בגובה העיניים, העצמה ונתינת רוח גבית לכל חוזקה הקיימת בנו גם אם היא שתיל קטן.

הילה בורג מתגוררת בסביבת מרום נווה. מקיימת סדנאות פוטותרפיה פרטיות בקבוצות קטנות ואינטימיות וכן דרך גופי חינוך ורווחה שונים: בית חם לנערות – רמת גן, פתח תקווה; הוסטל לנוער בסיכון – מקום אחר ועוד.
בעלת תוכנית מאושרת על ידי משרד החינוך: 'מבט מצלם – אני עצמי וכל מה שבדרך'. מנחה מוסמכת – Photo is: voice  צילום כביטוי חברתי ובוגרת לימודי פוטותרפיה במכללת ארטי.
https://phototherapy.org.il

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן