ראיון בלעדי עם חיה מנע

נפגשנו עם חיה מנע, מחזיקת התיק למעמד האישה ושיוויון מגדרי ותיק קידום העסקים בעיר לראיון בלעדי ל'במרום' וגילינו ששני התיקים האלו שבחרה, תפורים בול למידותיה, וכי יש על מי לסמוך שתדאג הן לקידום ולסיוע לנשים בעיר והן לעסקים בעיר

כשהגל השני של הקורונה הולך ומתרגש מעלינו, פגשנו את עו"ד חיה מנע לשיחה על פעילותה כחברת מועצה. הפגישה התקיימה באווירה נעימה במסעדת לה קוצ'ינה שברח' ביאליק בסמוך למשכן העירייה.

ספרי לקוראינו בכמה מילים על עצמך, איך הגעת למועצת העיר ומה תפקידך במועצה?

אני רמת-גנית מזה 27 שנה. בעקבות נישואי הגעתי לעיר ואני כאן יותר זמן כבר מאשר חייתי בעיר הולדתי עפולה.

בעברי הרחוק הייתי עתונאית בידיעות תקשורת בצפון, הייתי דוברת עיריית בית שאן וכשהגעתי לר"ג למדתי לתארים ראשון ושני במשפטים. כיום אני עורכת דין עצמאית מזה למעלה מעשור.

ומה הביא אותך להתמודד למועצת העיר רמת-גן?

תמיד הייתי פעילה. בשכונת מגוריי שכונת תל בנימין הייתי חברת ועד בבית ספר הגפן במשך שנים, חברה בועד העירוני ברמת גן, והרצון להשפיע ולשנות תמיד היה חזק ופיעם בי.

במישור הארצי אני פעילה בלה"ב – לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל , ויושבת ראש הועדה למעמד האשה ושיוויון מגדרי, ייסדתי את פורום לה"ב לנשים בעסקים. בכנסת היוצאת אף הייתי חברה בשדולה לעסקים קטנים וגם בכנסת הנוכחית חזרתי לפעילות. בנוסף לכל אלה עדיין פעילה בלשכת עורכי הדין מחוז תל אביב והמרכז ואחראית על קשרי הלשכה לרמת-גן.

בבחירות האחרונות החלטתי להתמודד למועצה אחרי שדברים בעיר לא מצאו חן בעיני והחלטתי שהגיע הזמן שאכנס למועצה כדי לשנות אותם. הקמתי רשימה משלי והייתי האשה היחידה שעמדה בראש רשימה בבחירות האחרונות בעיר. לקראת סוף המירוץ קיבלתי הצעה לחבור לאביהוא בן משה וחיברנו את שתי הרשימות ובסופו של דבר זכינו בשני מנדטים ונכנסו שנינו לקואליציה.

ראש העיר שאל אותי עם כניסתנו לקואליציה אילו תיקים אני מעדיפה ואני בחרתי את שני התיקים שהרגשתי שקרובים לליבי ולעשייה שלי במישור הארצי – תיק מעמד האשה ושיוויון מגדרי ותיק קידום העסקים  ברמת גן.

קונים ונהנים

מדוע נשארת בקואליציה לאחר עזיבתו של אביהוא בן משה לאופוזיציה?

מספר חודשים אחרי הבחירות אביהוא יצא או הוצא מהקואליציה, ומבלי להכנס למחלוקת אם זה היה כך או כך, אביהוא פנה אלי וביקש ממני לעזוב את הקואליציה יחד איתו. אני שאת כל הפעילות שלי עושה בהתנדבות ומתוך תחושת שליחות וללא שום תגמול חומרי, השבתי לאביהוא שאני מכבדת את רצונו לצאת מהקואליציה ואילו אני העדפתי להשאר בקואליציה ולהמשיך בעשייה שלשמה התמודדתי ואיני רואה בכך בגידה כפי שביקרו ועדיין מבקרים אותי עד היום. על כך אני משיבה לכולם שאני יודעת בדיוק כמה אנשים וקולות הבאתי איתי לרשימה מכל קצוות העיר, וכי לא נכנסתי לקואליציה על הכתפיים של אף אחד.

ספרי לנו על פעילותך ועל דברים בולטים שקידמת במסגרת התיק לקידום מעמד האשה והשיוויון המגדרי.

קודם כל, דאגתי להחתים את ראש העיר על אמנה לעיר שווה. אני מאמינה שחובה להסתכל על כל דבר במשקפיים מגדריות ובטח על עיר כמו רמת גן. לשם כך פעלנו להתאמה של המרחב הציבורי לנשים – יותר תאורה ברחובות להרגשת בטחון, התאמת קווי תחבורה ציבורית מבחינת שעות לשעות בהן אמהות נוסעות יותר עם ילדים, השוואת שכר בין גברים לנשים בתפקידים ציבוריים, ואפילו דברים שאולי נראים פעוטים אבל בעלי משמעות לטווח הארוך – למשל שמות רחובות. מיפינו את שמות הרחובות וראינו שיש הרבה הרבה יותר שמות רחובות של גברים מאשר נשים. תחשבו לדוגמא על ילדות שמתחילות לקרוא ומזהות שמות של רחובות. זה יוצר אצלן תחושה שיש מספיק גברים חשובים שיקראו על שמם שמות של רחובות אבל מה עם הנשים? מדובר בעמדה שיש לשנות אותה. עכשיו למשל יש ועדה של שמות כפולים בשל האיחוד עם רמת אפעל וכפר אז"ר ויחד עם הגר יעקב (מחזיקת תיק קשרי קהילה בעירייה) ודנה שינו מהמחלקה למעמד האישה ושיוויון מגדרי, אנו מכניסות את הרציונל לתת עדיפות כרגע לשמות של נשים לרחובות, והוצאנו קול קורא לציבור להציע שמות נשים ואותן נגיש לועדה.

דבר מרכזי נוסף שהיה לי חשוב לקדם זה הגנה עצמית כחלק מתחושת הבטחון של נשים בעיר. יצאנו בשעורי הגנה עצמית וחיזוק הבטחון עם עמותת 'אל הלב' בכל שכונות העיר. התחלנו בשכונת חרוזים, עשינו בנווה יהושע, ברמת חן וכמובן אחרי הקורונה שהפסיקה זמנית את הפעילות החשובה הזו יהיו עוד שכונות לרבות מרום נווה שתוכנן היה כבר להתחיל בה את הפעילות החשובה הזו.

התיק השני בו את אוחזת הוא תיק קידום העסקים בעיר. כיצד את משלבת את הפעילות בין שני התיקים לקידום ולהאצת הפעילות העסקית הנשית בעיר?

עשינו את הקורס הראשון מסוגו בעיר בשם 'יוזמות עסק משלך' שזה בעצם קורס שמאפשר לנשים שהן בנקודת מפנה בחיים ורוצות לצאת לעצמאות כלכלית או לשנות תחום עיסוק, ללמוד, לקבל טיפים איך לעשות את זה נכון ולרכוש נסיון וידע. הקורס הראשון הסתיים ממש לפני כשבוע שהענקנו בו תעודות לנשים שהשתתפו. קורס מסוג זה נותן לטעמי תחושת ערך עצמית גבוהה יותר, מפחית את התלות בבן הזוג ומאפשר לנשים להתקדם ולהצליח.

עוד הקמנו פורום לנשים ועסקים ברמת-גן, שגם זה שילוב מעשי של שני התיקים, שמאגד את קהילת הנשים העצמאיות וקהילת נשות העסקים ברמת גן. הפורום הונחה על ידי מנחה מקצועית – אורלי סולומן בר שהעבירה יחד עם מרצים אורחים לאותן נשים שחברו לפורום הרצאות בתחומים רבים: שיווק, בניית תקציב לניהול העסק וכד' וכך פורום מסוג זה בעצם סיפק ויספק את כל המעטפת הדרושה לנשים המעונינות להתקדם באופן עצמאי בעולם העסקי.

גם הפורום הזה הוקם בשיתוף מעוף (ממשרד הכלכלה) שהאמין בפרוייקט וסייע בתיקצוב, כמו גם את הקורס שהזכרתי קודם. הפורום התחיל ב-35 נשים שקיבלו הכשרה שהן למעשה 'דור המייסדות' של הפעילות שממשיכות למפגשי נטוורקינג לנשים ברמת-גן שהתקיים בסכום סמלי של 20 שח במרפ"ד שבמרום נווה בימי שלישי תחת השם 'שלישי נשי עסקי', וכעת בשל המצב כמובן עבר למפגשי זום.

המטרה הגדולה שלי בכל זה זה ליצור קהילת נשים גדולה וחזקה ועצמאית ברמת-גן ולסייע לכולן לעשות קפיצה כלכלית ועסקית קדימה ביחד תוך סיוע הדדי. למען מטרה זו אני שמחה לומר שזכיתי להביא את האני מאמין שלי ואת הנסיון רב השנים שלי.

ספרי לנו על הדברים שעשית במסגרת תיק קידום העסקים בעיר לפני הקורונה, ועל אחת כמה וכמה בתקופה המאתגרת הנוכחית.

ייסדתי מנהלת עסקים עירונית שהרציונל שלה הוא חיבור של הרישוי והקידום ביחד כדי שמקבלי ההחלטות הנוגעות לעסקים ולהקמת עסקים ייראו את התמונה כולה עבור כל עסק ועסק ויוכלו לתת שירות וי.איי.פי לכל אחד. לילך לוי, רכזת העסקים במנהלת היא הפנים של העסקים ואנחנו פועלות להקמת מרכז פיסי לצורך כך. עו"ד רועי ברזילי המחזיק את תיק הרישוי בעיר מכיר ומבין את הצורך בפעילות המינהלת ואני מאמינה שבעתיד הקרוב המינהלת תיכנס למשכן קבע ותהיה כתובת ודלת פתוחה לכל בעל ובעלת עסק ברמת גן. מאמינה שבקרוב נצא עם זה לדרך. ראש העיר נותן לכך גם עדיפות עליונה.

במסגרת המינהלת נעשו כבר מספר דברים: בקיץ שעבר עשינו ארועי קיץ בשם 'קיץ רמת גני' כדוגמת הפנינג המתנפחים בביאליק למען העלאת התנועה ברחובות. תנועה שכמובן מעלה את המכירות בעסקים באזור. עשינו את זה גם במרום נווה אגב ונחזיר את הפעילות הזו ברגע שרק יתאפשר.

איך העירייה רואה את נושא העסקים והקשיים שבהם הם נמצאים בתקופת הקורונה?

בכל תקופת הגל הראשון העמדנו לרשות בעלי העסקים את השילוט העירוני ללא עלות. העסקים פנו וסייענו לעסקים רבים לפרסם. עשינו מפגשי זום עם מאמנים ידועים כמו אלון גל ואלון אולמן לצורך סיוע ומתן כלים ומוטיבציה לעסקים. עשינו בימי שישי פעילויות כגון 'שישי שמח, וראו בבירור התעוררות גדולה בעסקים בזמן הפעילות. נכון שרואים עסקים רבים שנסגרים ורואים חנויות להשכרה אולי יותר מבדרך כלל בתקופה האחרונה וליבי יוצא לחנויות שנסגרות, אולם לא תמיד הסיבות זה המשבר הנוכחי.

מבחינת העסקים, אם נתעלם מהקורונה, רואים איזשהוא שינוי בשנה וחצי האחרונים. רואים יותר מסעדות, יותר פאבים, יותר בתי קפה, גלידריות כמו למשל גולדה שנפתחה לאחרונה בשדרות ירושלים ונהנית מקהל לקוחות גדול.

אנחנו כעירייה, במסגרת המחלקה לקידום עסקים והמחלקה לרישוי בראשות רועי, פעלנו למתן פטור או להנחות באגרות שילוט, פעלנו להרחבת מדרכות לצורך הגדלת שטחי ישיבה במסעדות ובתי קפה, עזרנו ככל הניתן במידת היכולת שלנו כעירייה מבחינת תשלום הארנונה, וכיו"ב. אני באופן אישי תמיד קשובה לכל בעל/ת עסק בעיר. המייל שלי, הטלפון והווטסאפ שלי פתוחים לכל שאלה או בקשה וכל מקרה זוכה לטיפול על ידי ועל ידי לילך במינהלת.

פורום נשים ועסקים

האם את רואה שינוי לטובה בעיר בשנה וחצי האחרונות?

כמו שציינתי, התמודדתי על מקום במועצה כדי לשנות דברים לחיוב בעיר. אני שואפת שכל מי שיפנה אלי יזכה לאוזן קשבת, ולא כמו בעבר כשהייתי פונה בעצמי כפעילה בועד זה או אחר ולא זוכה למענה.

מבחינת העבודה עצמה, יש שיתוף פעולה מלא עם כולם. עם ראש העיר כמובן, עם רועי ברזילי, עם ישראל זרי מחזיק תיק הבורסה, עם הגר יעקב ובסך הכל עם כל שאר חברי למועצה, וכולנו כאחד חדורי משימה ורוצים לפעול יחד למען העיר ותושביה.

בסך הכל שנה וחצי זו תקופה קצרה, אולם יש כבר שינויים שניתן לראות. ברמת השקיפות והיידוע לציבור – רואים את זה מיד. הישיבות של המועצה הפתוחות לצפייה, כל קבוצות הווטסאפ, הרשתות החברתיות ועוד.

חתימה על האמנה לרשות שווה

כמה מילות סיכום:

אני וחבריי להנהלת העיר עושים ככל שניתן כדי לסייע לעסקים בתקופה זו, ואני עצמי שבמקביל להתנדבותי במועצה ובמקביל בגופים נוספים, מבינה את הקשיים שעומדים בפני העסקים בעיר, מאמינה בשיח מכבד ומכובד, ותמיד ניתן לפנות אלי עם הצעות לשיפור וייעול. עוד אני מקווה שבסופו של דבר הקורונה תהיה מאחורינו ונוכל לחזור למסלול החיים הרגיל. מאחלת בריאות טובה ושנחזור במהרה לשגרה!

ישיבת הועדה למעמד האישה ושוויון מגדרי

מפעילות המחלקה למעמד האישה ושוויון מגדרי (רשימה חלקית):

 1. צויין את היום הבינלאומי למאבק באלימות כלפי נשים במגוון אירועים שנערכו ברחבי העיר.

2. יצאה משלחת שהשתתפה במצעד הנשים הארצי שנערך בתל אביב לציון המאבק.

3. נוסדה לראשונה ועדה עירונית למעמד האישה ושוויון מגדרי.

4. נערכה סדנה לקוסמטיקאיות לזיהוי סימני אלימות אצל לקוחותיהן בשיתוף עמותת רוח נשית וביה"ס לקוסמטיקה של חוה זיגנבוים

5. יוסד את בית הספר להורות, במסגרתו ייערכו הרצאות שונות שיעניקו ידע וכלים להורות טובה ושוויונית.נערכה הרצאה של אפרת לקט "אמא מאמנת" והרצאה של מיכל דליות "סופר נני"  ותתקיים בקרוב הרצאה להורים בנושא מיניות ומתבגרים. 

6. הוקם את "מועדון הקוראות של רמת גן" שיתחיל בפעילות בחודש הבא.

7. הוקם אתר זכויות ייעודי לנשים, הכולל מידע על זכויות נשים בזמן הקורונה ובכלל ופרטים על פעילות המחלקה למעמד האישה ושוויון מגדרי – בשיתוף שדולת הנשים ו"כל זכות". 

סדנה לקוסמטיקאיות לזיהוי סימני אלימות אצל לקוחותיהן

מפעילות קידום עסקים ומנהלת העסקים העירונית (רשימה חלקית):

1. הושקה לראשונה ברמת גן, במסגרת פורום נשים ועסקים שמיועד לנשות עסקים רמתגניות, קבוצת נטוורק עירונית – מיזם שלישי נשי עסקי. בתכנון קבוצת נט וורק נוספת של עסקים.

2. אירועי קונים ונהנים ושישי שמח ברחוב ביאליק ובמרכזים מסחריים ברחבי העיר בשיתוף מחלקת התרבות העירונית ומחזיק תיק התרבות צחי זליכה. 

3. הרצאות זום לעסקים במהלך הקורונה של אלון אולמן, אלון גל, אשלי וקסמן בקשי ועוד. 

4. הוקמה סיירת עסקים שתגיע לעסקים ותעניק להם סיוע "עד העסק".

5. בתכנון: פתיחת מרכז שירות לעסקים שיעניק טיפול VIP כולל לעסקים.

6. ניתנה אפשרות לעסקים רמת גן לפרסם בשילוט העירוני ללא עלות.

7. הוכן לעסקים פלייר שכולל את כללי התו הסגול וחילקנו לכל העסקים, על מנת להקל עליהם לשמור על הכללים ולחסוך הדפסה שלהם. "אני מוגן ברמת גן – גם בעסקים". 

8. היערכות לקורונה: מתן אפשרות למסעדות להתרחב למדרכות על מנת לעמוד בתנאי התו הסגול, פטור מארנונה ל- 3 חודשים בתקופת הסגר בהתאם להחלטת הממשלה, מתן פטור מאגרת שולחנות וכסאות, מתן סיוע שוטף בשאלות ופניות עסקים בנושא מגבלות התו הסגול וביצוע התאמות.      

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן