ראיון בלעדי עם ליעד אילני

ליעד, פרשת מתפקידך בעירייה בטונים צורמים. האם לאחר מספר חודשים מרגע התפטרותך אתה שלם עם ההחלטה לפרוש?
אני מאד שלם עם ההחלטה. היה לי מאד קשה עם דברים שקרו מסביב, ומבחינתי מה שעמד לנגד עיני כל הזמן היה אך ורק טובת הציבור, וברור לכל שאם ויתרתי על משכורת מאד מכובדת, על עוזרים ומזכירות, וטייטל של ממלא מקום ראש עיר, שמהכרותי את הנפשות הפועלות בזירה הפוליטית, לא רבים ממהרים לעשות את זה, עשיתי את זה לאחר שיקול דעת ארוך ומעמיק.
מהן הסיבות לפרישתך ומהן תוכניותך לעתיד?
הפרישה באה עקב מכלול של נסיבות. סיבה ראשונה היא מה שראיתי כהפרת אמון של כרמל שאמה כלפיי. השנייה היא המחלוקות על סדרי עדיפויות והקצאת המשאבים העירוניים על ידי העירייה. הסיבה השלישית היא שלראייתי ראש העיר עשה הכל כדי להצר את צעדי ולהפריע לי לפעול לטובת קידום נושא החינוך התחבורה והספורט בעיר, והכל מתוך אינטרסים פוליטיים, ואני בוחר שלא להרחיב יותר כרגע בנושא.
מבחינתי, אני רואה בתפקיד שלי כאיש ציבור ברמת-גן ייעוד ושליחות שאינה תלויה במשכורת, בטייטל או בכל כיבוד אחר. נולדתי בעיר הזו, גדלתי והתחנכתי בה ואני אוהב את התושבים והתושבות שלה. תמיד עשיתי ותמיד אעשה את מה שהכי טוב לעיר ולתושביה בכל רגע נתון.
בעבר טענת שראש העיר דרש ממך להכחיש מועמדות אפשרית שלך לראשות העיר ב-2023. אם אכן כך הדבר, לא טעית בכך שבראיון לאחד המקומונים בעיר, דיברת על כך שאתה לא פוסל התמודדות בעתיד?
חשוב לזכור שבתוצאות הסיבוב הראשון בבחירות כרמל שאמה הכהן קיבל 28 אחוזים, ו-22 אחוזים קיבלתי אני. לו רציתי להיות ראש עיר בכל מחיר ב-2023 הייתי תומך בישראל זינגר בבחירות האחרונות, ואז הדרך לראשות העיר היתה סלולה עבורי. כשבחרתי לתמוך בכרמל שאמה, זה היה במקביל להבטחה שלו להיות ראש עיר לעשור שלם, כך שאף אחד אינו יכול להאשים אותי כמי שחתר להחליפו כבר ב-2023. תמיכתי בכרמל שיקפה את העיקרון שלי לשים את טובת הציבור לפני טובתי האישית. כאשר ראיתי ש-73% מהבוחרים הצביעו נגד ישראל זינגר בחרתי לתת לכרמל הזדמנות אמיתית, מהלב, להצעיד את העיר שלנו קדימה.


מהם הדברים העיקריים לדעתך שדורשים שינוי מהותי ומיידי בעיר?
אני אומר שוב. מבחינתי ובתפיסת העולם שלי, שלושת הדברים המהותיים ביותר לקיומה של עיר הם חינוך, תשתיות ונקיון. שאר הדברים גם הם חשובים ואני לא פוסל אותם אבל הם בבחינת ערך מוסף. השקעה בחינוך ותשתיות היא לא פעולה קצרת טווח אלא פעולה יסודית עמוקה יותר שלא מקבלים עליה לייקים בפייסבוק בטווח הקצר, או מחיאות כפיים בקבוצות הווטסאפ, ואלה תחומים שלרמת גן יש את היכולות לקדם וצריך לקדם.
בתחום החינוך למשל, לרמת גן יש את היכולות הכלכליות להוריד את נטל המורים הפרטיים מכתפיהם של ציבור ההורים בעיר, או להמשיך להגדיל את שכרם של המדריכים/ות והסייעות בגיל הרך.
לגבי הנקיון, אין ספק שהתחלנו טוב. בשנה הראשונה העיר הייתה נקייה לאין שיעור מאשר בקדנציה הקודמת. לצערי הרב, המצב לא כפי שהיה. יש לנו מנהלים ועובדי נקיון נהדרים וצריך לתגבר אותם ולתמרץ אותם כספית.
בנושא התשתיות הפיתוח לוקה בחסר, לראייתי, ומתמקד כרגע בעיקר באיזור הפארק הלאומי, ובהחלט הייתי מנווט את ההשקעה הכספית באופן מאוזן הרבה יותר.
התמ"א ברמת גן חוזרת לעניינים לאחרונה. בעקבות מבצע שומר החומות עלה שוב נושא המיגון בעיר. מה יש לך לחדש לנו בנושא?
מסלול פינוי בינוי הוא מסלול חכם לאין שיעור מתמ"א 38. הדרך בה מאחדים שני בניינים/חלקות לפחות היא נכונה יותר תכנונית ובעיקר בכל הקשור לתועלות ציבוריות. עם זאת, בכל מקרה בו לא ניתן לאחד בין חלקות למתחם אחד, על העירייה לקדם במהירות בקשת בניין להתחדשות במסגרת תמ"א 38.
לצערי הרב, כ-65% מהעיר רמת-גן אינה ממוגנת, וראינו את התוצאות העגומות במבצע האחרון. בכל מקום בו ניתן לבצע פינוי בינוי או תמ"א 38 על העירייה לקדם זאת במהירות. במקרים בהם לא ניתן יש לזרז את התהליכים להצבת מיגוניות, למשל בבתים פרטיים, ולדאוג לבטיחות התושבים. בד בבד כל שיטת התגמול הכלכלי לקידום פרוייקטים מסוג זה על ידי המדינה צריכה להשתנות. המדינה צריכה להבין שאם היא רוצה שרשות מקומית כמו רמת גן תמשיך לספק שירותים מוניציפאליים באיכות גבוהה לתושביה, ולקדם את תוספת יחידות הדיור באזורי הביקוש, עליה להכניס את היד לכיס. אי אפשר לעבוד בשיטה של או זה או זה. צריך לעבוד בשיטה של גם וגם.
נפגשת לאחרונה עם נציגי גני מרום ומרום נווה (בתמונה משמאל). מה עמדתך בכל הקשור למפגע האוטובוסים בחזון איש ולאשכול הגנים העומד לקום?
לגבי מסוף האוטובוסים, נרתמתי למאבק הצודק הזה עוד בהיותי בקואליציה. העברתי הצעה בהנהלת העיר להגשת עתירה מנהלית נגד משרד התחבורה בנושא., ונפגשתי עם ראש עיריית בני ברק לקדם מהלך של העברת המסוף משם אל מול משרד התחבורה.
לגבי אשכול הגנים, הועלתה הצעה על ידי מירה שנן מסיעתי, שאומרת שהרבה יותר דחוף להקים  מרכז מצויינות ברמת-גן, בעזרת התורם יעקב רוזן, שתרם 10 מיליון שקל וליהנות מתרומתו עוד בחייו. את אשכול הגנים ניתן להקים בגאון אליהו בקומה נוספת. זה לא שהדעה השתנתה. צריך אשכול גנים, אבל בטווח הקצר אפשר ליצור מצב שזה נהנה וזה לא חסר.
מה דעתך על הערכות העירייה בנושא הקורונה?
תפקוד העירייה שמוביל מנהל אגף הבטחון וממונה הקורונה העירוני, שמעון שומרוני, הוא טוב, ותושבי רמת-גן נמצאים בהיבט הזה בידיים טובות.
לגבי פתיחת שנת הלימודים אני חושב שעדיין מוקדם מדי לדעת מה נכון ומה לא, ואנחנו לומדים בימים אלה מה משמעויות זן הדלתא ויש למצוא את הדרך הנכונה לפעול לצידו. פתיחת שנת הלימודים מחוייבת המציאות. הנזקים הרגשיים והפדגוגיים שחוו הילדים שלנו הינם עמוקים ואסור לנו להעמיק אותם יותר, לכן נדרשת יצירתיות מצד המערכת לצד שיתוף פעולה ומשמעת גבוהה של הציבור כדי להמשיך בשגרה רגילה ככל הניתן.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן