ראיון בלעדי עם ראש העיר לחג השבועות

לכבוד חג השבועות ולרגל החזרה ההדרגתית לשיגרת החיים, הגענו ללשכתו של כרמל שאמה הכהן, כדי לשמוע ממנו על תקופת הקורונה, על תכניות לעתיד לרמת-גן בכלל ומרום נווה בפרט...

לאחר תקופה מאד אינטנסיבית בימי הקורונה, שיש להזכיר כללו גם את ימי הזיכרון והעצמאות, עושה רושם שראש עיריית רמת-גן, מר כרמל שאמה הכהן, עבד ימים כלילות כדי שרמת-גן תוכל להתמודד באופן מיטבי ומירבי עם משבר הקורונה. הגענו ללשכתו לשמוע מה הוא מספר על התקופה הזו.

לאחר כשנה וחצי בתפקידך, אנו נמצאים בפני סיום הגל הראשון של הקורונה, בתקווה שלא יהיה גל שני. ספר לנו על הפעולות שביצעה העירייה להגנה מפני הנגיף ולסיוע לתושבים.

בסיכום הביניים, אני הרבה יותר משבע רצון מתפקוד העירייה. אני חושב שקודם כל זה מתבסס על שביעות הרצון מהתושבים, ושנית אני שומע את זה גם מהרשויות ומהגופים שעבדו איתנו, אם זה פיקוד העורף או רשויות ממשלתיות וציבוריות אחרות, שמציינות את רמת גן כרשות שהיתה מאד מאורגנת ומוכנה עד כמה שאפשר להיות מוכן למצב כזה. העירייה התנהלה בשיקול דעת וביצרתיות בכל האתגרים שנולדו כמעט כל יום מחדש ושינו צורה מדי יום, החל מהתפשטות הנגיף וכלה בהנחיות הממשלה שהשתנו תכופות, ושהיינו צריכים להתאים עצמנו להן במהירות ברמה יומיומית. ברור שאין התנהלות לאורך תקופה כה מאתגרת בלי כשלים וטעויות, אבל אנחנו גם מחוברים למה שקורה בערים אחרות ואני רואה שהרבה דברים שעשינו, אפילו כאלה שהיו נגד הזרם, בסופו של דבר קיבלו חותמת  חיובית והפכו להיות הזרם עצמו, וערים אחרות חיקו אותנו, אפילו בדברים קטנים אך חשובים כמו חלוקת המזון לחתולי הרחוב. בתחילה זה היה אולי רעיון שנשמע מוזר, אבל רעיון שאומץ אחרינו על ידי ערים אחרות.

פעולות נוספות שתוכל לציין שרמת גן היתה חלוצה בהן?

בוודאי. בדיקות לקשישים בבתי אבות למשל, אנחנו היינו הראשונים לבצע אותן, או חלוקת מחשבים לילדים בבתים כדי שיוכלו ללמוד מרחוק. אף אחד לא חשב על זה, ואנחנו היינו הראשונים לסייע למשפחות מרובות ילדים או במצוקה שבהן יש מחשב אחד או בכלל לא. בעיר כמו רמת גן, זה חייב להיות בסיסי, שכן אין דבר יותר אנטי-חינוכי מאשר ילד שרוצה ללמוד בתקופה שאין ברירה והלימוד הוא מרחוק, ולא יכול כי אין לו את המחשב, וכך עשינו. והיינו החלוצים בכך.

יש אנשים שהיית רוצה לציין שסייעו במיוחד בתקופה הזו?

יש לא מעט, ואם אני אתחיל, תקצר היריעה. אנשים פה לקחו סיכונים על ימין ועל שמאל והכל בהתנדבות מלאה. למשל בעבודה עם ילדים עם צרכים מיוחדים או קשישים נזקקים וכל עבודה אחרת שיש צורך למגע קרוב עם אנשים בקבוצות סיכון אלו או אחרות, כולם נרתמו ללא יוצא מהכלל, ואם יש את מי לציין אז את כל מתנדבי העיר, מבני הנוער ועד תושבים רבים ומשפחות שלמות שבאמת תרמו מזמנם והסתכנו בהידבקות, ועשו ממש עבודת קודש. וכן היו לא מעט תושבים שבחרו לתרום לכלל, הן בתרומות כספיות והן בסלי מצרכים לנזקקים ולקשישים, כולל אגב גם מחוץ לרמת-גן. כך למשל פנתה אלינו אשת צוות חינוך מרמת-גן שביקשה אם נוכל לסייע לילדים בבני ברק שם המערכת העירונית קרסה והובלנו אליהם חבילות מזון, ערכות משחק, וכד'.

בשורה התחתונה היינו בעודף ביקוש של משימות התנדבות למרות שהיו פה אין סוף של מצוקות ואתגרים. אציין למשל גם את הנוער הרמת-גני, שהקים מוקד טלפוני של נוער למען הקשישים. יוזמה ברוכה וביצוע של הנוער הנפלא שלנו, כשבסוף כל יום קיבלנו דיווח עם מי דיברו ואת מי ליוו כשהיה צריך.

במהלך התקופה צויינו ימי הזיכרון והשואה. ספר לנו בכמה מילים על הפעולות שנקטה העירייה לציון ימים אלו בהתחשב במגבלות המצב?

ביום השואה הנוער שלנו יחד עם מתנדבים הגיעו לכל שורד ושורדת הביתה עם דגל ישראל, איגרת ברכה, פרח יפה או משהו מתוק ונר נשמה וזה עשה נפלאות. ביום הזכרון עשינו פרוייקט של 'עומדים לזכרם' בו כל משפחה שכולה שהסכימה, עמדנו ליד ביתם כדי לציין ולכבד את בן משפחתם שנפל. מבחינתי אלו היו מהשעות היפות ביותר של העיר, ואלו בהחלט מסוג הדברים שעושים את ההבדל.כמו כן היו אינספור פעולות קטנות, אבל שעושות המון, למשל רכב שהביא שמחת ימי הולדת לילדים שלא יכלו בשל הסגר לחגוג, או בשלב בו היו כמעט 2000 מבודדים ברמת-גן וביצענו חלוקה מדי יום שישי של חלות ויין לשבת למבודדים האלה, ואני גאה בתושבי העיר שרבים מהם לא נרתעו וסייעו ככל שיכלו.

בתקופה כזו מה ששומר על היכולת שלך להוביל את העיר, לשמור על משמעת ולהנחית ולאכוף הוראות של 'אל תלכו ככה ואל תצאו ככה וכד'", זה האמון של התושבים אל מול הרשות, ואמון כזה בא לידי ביטוי ביכולת לסייע ולגרום לתושבים להבין ולהאמין שיש מי שדואג להם בו בזמן, ואת זה רואים בכל הדברים הקטנים האלה שציינתי קודם. אם אנחנו נמצאים כיום במצב בו אף אחד בעיר לא יכול להגיד שהיה לבד במערכה, בתנאי שידענו עליו, וחיפשנו אגב כל הזמן מי זקוק לנו, הרי שעשינו את עבודתנו.

אתה מרגיש שהעירייה ערוכה לגל שני אם חלילה יהיה?

אני שמח שכרגע אנחנו במקום הרבה יותר טוב מאיפה שהיינו לפני חודשיים, ונכון שעוד לא הגענו לחוף מבטחים בעניין הזה, ועוד חודשים ארוכים של התמודדות לפנינו. נקווה שזו תהיה התמודדות ברמה הזו שעוד אפשר לחיות ב-80-90 אחוז שגרה. מערכות החינוך היתה עם הרבה אתגרים, מערכת הדיור המוגן ובתי האבות גם, ועדיין העיר תפקדה, גם מבחינת נקיון, מבחינת מוקד עירוני שלא קרס לרגע, מבחינת אכיפה, סדר, אספקת כל הציוד ההיגייני וכל מה שצריך, ואני שבע רצון, כך שרמת גן בהחלט תדע להתמודד עם גל נוסף בתקווה שלא יהיה כזה.

במהלך התקופה נחשפנו שוב לעימות לצד עזרה שהעירייה העניקה לתושבי בני-ברק. לאור זאת ולאור הבעיות אותן חווים בעיקר באזור מרום נווה: מסוף האוטובוסים למשל. האם אתה רואה אפשרות לשינוי במערכת היחסים בין העיריות כדי לנסות לפתור חלק מהבעיות?

לא קל ולא פשוט. כשנבחרתי לתפקיד חשבתי שזו תהיה משימה יחסית קלה, ולא כך פני הדברים. יש לנו תפיסות עולם שונות, לא מבחינת דת ואיזה מצוות לקיים או לא, אלא נושאים כמו איכות סביבה שנראים אחרת לגמרי מהצד הרמת גני ומהצד הבני ברקי – למשל מפעל המצות המזהם. דיברתי עם ראש עיריית בני-ברק בתחילת הקדנציה, והבנתי שהוא לא רואה בזה שום בעיה. כך גם בענייני בטיחות או שמירה על סדר ציבורי או מטרדי רעש – בכל אלה יש להם תפיסה שונה לגמרי וקשה מאד לשכנע. אלו דברים שאתה אומר: בוא ניתן עוד קצת זמן ולא נשבור את הכלים ונצא למלחמות, וכך עשיתי בתחילת הקדנציה. אולם כשזה הגיע לבריאות הציבור, והיום יש לנו נתונים שמאששים את ההנחה שאומתה ששילמנו מחיר יקר בגלל הרשלנות של ההנהגה בבני ברק ששידרה התנהלות מנוגדת למה שאנחנו עשינו, ואמרה לציבור שלהם להמשיך כרגיל ושאין שום סכנה. כולם רואים כעת בבירור שלא טעינו, לצערנו, ושמיפוי החולים שהתפרסם רק לאחרונה ועודף התחלואה ברובו המוחלט כמעט הוא מהאגן שנושק מסביב למרום נווה, רמת עמידר, מתחם נגבה, שיכון מזרחי, והרי אלו אזורי החיבור או החיכוך הגדולים ביותר בין האוכלוסיות. ופה, אם להשתמש בשפה רגועה, לא ראינו בעיניים, לא את הממשלה, ולא את שר הבריאות ולא את שר הפנים, ולא אף אחד, וזעקנו את זעקתנו כדי לשמור על בריאות תושבי רמת-גן.

כרגע, אין לנו צעדים אופרטיביים  ואין קריאת כיוון. יש ממשלה שונה לגמרי, ומי שמבין רואה שהחרדים רק התחזקו ואוחזים עכשיו ברוב הועדות החשובות ועוצמתם יותר גדולה מבעבר. היתה תקופה קשה ויהיה לפחות בזמן הקרוב קשה לגשר על הפערים ולשתף פעולה.

בתקופת הקורונה היו מי שהיה להם אינטרס להציג אותך ואת תושבי רמת גן באור שלילי מול תושבי בני ברק, עם דגש על הצבת הגדר בעת הסגר על בני ברק. מהי עמדתך בנושא?

הציגו את הצעד שעשינו של הצבת גדר קטנטונת, שבאמת היה צעד נישתי שנועד בין היתר גם להגן על תושבי בני ברק, כצעד שלילי ברמה כזאת שמכרו להם סיפורים שפשוט הביעו כאב ברמה כזו שהבנתי שהם רואים מציאות אחרת לגמרי – מתגובות רבות שקיבלתי, שרובן אגב היו קללות ונאצות, הבנתי שהם היו בטוחים שקנינו קילומטרים של גדרות ועטפנו אותם מסביב לכל בני ברק. הרי זה מגוחך, כל הגדר ששמנו לא מספיקה אפילו לגדר גינת כלבים קטנה ברמת גן. היינו עסוקים בניהול משבר ולא ראינו בזה פגיעה באף אחד. היום אגב הייתי עושה זאת שוב ללא היסוס, אבל אולי הייתי מציב סדרן שיסביר, או שם שילוט עם איזה חיוך, ושלא יבוא אף אחד שוב שירעיל את הבאר של אלפי התושבים בבני ברק הספונים בבתיהם ומשווים את העניין לגטאות וכד'. בסך הכל זה היה טירוף, ולמדנו שגם אם עשינו משהו נכון וטוב, סיפקנו למישהו תחמושת למניפולציה על ציבור והפקנו מזה את הלקח. סך הכל אחנו שכנים טובים ואנחנו יכולים להעיד שאין לנו דבר וחצי דבר נגד הדת ונגד דתיים, וחבל שלקחו את זה באופן כזה.

שאלה של חזרה לשגרה. הבטחת לפני שנה וחצי מהפכה של נקיון בעיר. בהתייחס למרום נווה, כיכר מרום נווה לדעת רבים בשכונה סובלת מהזנחה. מה תוכל לספר לנו על הנושא?

בסקר שפרסמתי לאחרונה בכל רמת-גן היו אמנם רבים שסברו שהעיר לא נקייה מספיק אולם מבחינת שביעות רצון מתפקוד העירייה בנושא הנקיון יש שביעות רצון מוחצת, ביחס כמובן למה שהיה כאן בעבר. בחודשים האחרונים באופן טבעי נדרשנו לקצץ בכח האדם, בתקציב הגינון ובכלל בכל מה שקשור לניראות העיר, זאת כדי להמשיך ולעמוד בתקציב ולא לפגוע בנושאים חשובים כמו רווחה שם ההוצאות זינקו בתקופת הקורונה, או תקציב החינוך. עם זאת המרחב הציבורי ברמת-גן עובר מהפך גם ברמת השירות, הנקיון והגינון, וזה בא לידי ביטוי בהכל, החל מספר התקציב שם תקציב הגנים והנוף הוכפל אם לא יותר.

לגבי מרום נווה והכיכר, מדובר באחד מחמשת המקומות הכי אינטנסיביים בעיר ובאופן טבעי התנועה והמסחר שם רבים, ולכן סביר שיהיו מטרדים אלו או אחרים או רמות שונות של לכלוך נקודתי. אני אבדוק את עניין הכיכר ומה אפשר לעשות בעניין.

תושבי מרום נווה התבשרו שגני הילדים של 'אמילי' לא ימשיכו לפעול בשנה הבאה עקב מחסור במקום (ידיעה נפרדת בעיתון זה). מדוע העירייה לא בונה קומה שנייה בגני הילדים במאיר בעל הנס ובכך פותרת את הבעייה?

יש מצוקת גנים שאנחנו ירשנו בגלל מדיניות בנייה פרועה ולא אחראית שדאגה רק לבנות דירות ופחות מוסדות כמו גני ילדים למשל. כבר בשנה קודמת פנינו לאמילי ואמרנו שנצטרך את המקום בקרוב. אמילי, אני חייב לציין, עושים עבודה נפלאה ויש צורך חשוב גם בגנים האלו, עם זאת קודם כל חינוך חובה – מה שנקרא הלחם והחמאה. בשנה שעברה הצענו פתרון – אשכול הגנים ברימלט, והוא היה צריך להיחנך בעוד 3 חודשים. היו מי שהיו שפשוט קמו, התנגדו  ודחו את הבנייה של האשכול, ובאופן ציני ופופוליסטי מנגנים עתה על המצוקה של ההורים באמילי. הם אותם אלה שבעצם לא רק שיצרו את הבעיה, הם גם מפריעים לפתרון שלה.

אנחנו בוחנים עדיין מיקומים נוספים, אך אם לא תהיה ברירה ניאלץ לפנות את אמילי כפי שצויי. אנחנו נשמח שאמילי יישארו במיקום זה או אחר ונעזור להם. התושבים חייבים להבין שכל גן שנמצא לו מיקום שאינו מבנה עירוני עולה לנו בערך שכ"ד של 300,000 בשנה, וזה כסף רב בנוסף להתאמות של לפחות מיליון שקלים להקמה של כל גן כזה, ולכן אנו עדיין בהתמודדות עם הבעיה. הנושא של קומה שנייה, אגב, נשקל בעבר כחלופה מול האשכול ברימלט, אבל כמו לכל דבר גם לזה יש יתרונות וחסרונות.

איך אתם מתכוונים לפעול מול שרת התחבורה החדשה, בכל הנוגע לקו הסגול בפרט ולכל עניין התחבורה של רמת גן בכלל?

יש פה שריקת פתיחה מחדש של המשחק. אי אפשר היה עד כה לקבל החלטות דרמטיות בשל חוסר יציבות שלטונית שהיתה עד כה. עכשיו יש שרת תחבורה קבועה שאני אף מכיר אישית וישבתי לצידה בכנסת ואנחנו בקשר מצויין. אני רוצה לשמור על אופטימיות למרות שאם נשווה את נושא הקו הסגול לכדורגל, אנחנו בדקה ה-90 ובפיגור של לפחות 2:0, אך עם זאת, היו דברים מעולם, ויכול להיות שנצטרך להפעיל שוב לחץ ציבורי ולובי פוליטי, ורמת גן צריכה ללמוד להיות יותר מעורבת פוליטית.

כיום אנחנו נמצאים במצב של שינוי תוואי שכבר פורסם, וכל השאר הסטוריה, לכן צריך החלטות דרמטיות וכאלה משיגים מעבר לשכנוע ענייני זה גם בלחץ.

כמי שתמך בגדעון סער והצהיר כי ראש ממשלה לא יכול לכהן תחת כתבי אישום, האם אתה סבור כי יקשה עליך עכשיו יותר להתנהל מול משרדי הממשלה בעניין הקו הסגול?

ממש לא. אם התושבים ביחד עם העירייה ישתפו פעולה במאבק הציבורי, ולאו דווקא רק בנושא הקו הסגול, ביחד ננצח.

בזמן הקורונה לא התעסקו בגינות הכלבים. מה לגבי גינת הכלבים במרום נווה?

עסקתי בנושא מתחילת הקדנציה ויש תקנות ושעות פתיחה וכד'. שוחחתי עם גלעד שריר על הסיפור הזה דווקא ממש לאחרונה ודנו בחלופות לגינה שבמרום נווה. החלופה היחידה שאני רואה שהגיונית ותהיה נכונה לתושבים היא רוטציה שיוויונית – כל שנתיים-שלוש להעביר אותה מקום, מה שלא עולה הרבה כסף וייתן פונקציונליות נכונה לאורך זמן.

בתחילת כהונתך שיניתם את סדרי העדיפויות בעניין התמ"א ברמת-גן. איך אתה רואה את הנושא הזה היום?

מדובר בהחלטות שיראו את תוצאותיהן בעוד 6-7-8 שנים. את מה שרואים כיום בעבודה בשטח אלו היתרים מקדנציות קודמות, ובסך הכל יש פה בלימה רצינית של ההפקרות שהיתה ויש אכיפה הרבה יותר גדולה וכמות צווי הפסקות העבודה לקבלנים גדלה פי 7 לכל מי שלא מקפיד על בטיחות, נקיון וכד'. אני מאמין שכל זה חיוני, ושנהנה מפירותיה של החלטה זו בעתיד הנראה לעין. חג שבועות שמח לתושבי מרום נווה ולכל רמת-גן.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן