ראיון החודש עם ישראל זרי

מחזיק תיק הבורסה, תיק הנוער והתיק לקידום הקהילה הגאה בעיר. ישראל, עברה כבר שנה מאז הראיון הקודם איתך. בשנה זו אנו עדים ונוכחים לשינוי קיצוני בחייהם של כל תושבי המדינה בעקבות נגיף הקורונה. ספר לנו בכמה מילים כחבר המועצה שמחזיק גם את תיק הנוער בעירייה על הפעילויות שהתקיימו בתקופה זו.

אני חושב שבשנה הזו נמדדנו כהנהלת עיר. הציבור שלנו בחר אותנו לא רק כדי להעביר את 5 השנים הללו, אלא כדי לנהל מצבים מורכבים ולהוציא מהם את המיטב. השנה הזו אכן הייתה מאתגרת אבל הסיפוק שלי הוא שהצלחתי לשמור על תיעדוף נכון וקידום הנושאים החשובים עליהם אני אמון. בשנה שעברה ציינתי פה את מרכז הנוער במרום נווה ותנועות הנוער בכלל כמטרות חשובות לחיזוק הדור הצעיר. מרכז הנוער כבר עומד מוכן ליום שבו נוכל לחזור ולהתקהל, ותנועות הנוער ברמת גן קיבלו סיוע משמעותי. רק לפני כחודש תנועת הצופים פרסמה את הנתון המדהים שהנהגת רמת גן היא ההנהגה שאליה נרשמו מספר החניכים הרב ביותר ביחס לשנה הקודמת. במקביל, במהלך הסגר קיימנו במנהלת הבורסה את אירוע הלייב DJ הגדול בארץ על גג מגדל 'משה אביב' וזכינו לשמח למעלה מ300,000 אנשים כאשר כל העיניים נשואות לעיר רמת גן.

ספר לנו על מרכז הנוער שמוקם במרום נווה.

מרכז הנוער במרום נווה הוא הראשון מסוגו בעיר. אני זוכר את הישיבה הראשונה שלי עם ראש העיר כמה שבועות לאחר הבחירות. עשיתי לא מעט שיעורי בית לפני הפגישה הזו, ואז הוא שאל אותי מה המסקנה שלי שהנוער צריך בעיר. תשובתי הראשונה הייתה מרכז נוער. ראיתי דוגמאות ממקומות שונים בארץ ובעולם, וראיתי את הצורך לייצר מקום פיזי שאינו תנועת נוער עבור הנוער בעיר. היו לנו שבועות של חיפוש מקום ולבסוף נבחר המקום האידיאלי במרכז ליבו של מרום נווה. 

מאותו הרגע הושקעה מחשבה רבה והושקע תקציב גדול ביצירת המקום הטוב ביותר עבור הנוער שלנו. הבנו את הצרכים שלהם ויצרנו למעלה מ500 מטר מרובע של מרחבי לימוד, במת הופעות חיות, מטבח וכמובן אולפן הקלטות מקצועי שבו יוכלו בני הנוער לעשות חזרות, להקליט מוזיקה ובעיר לפתח את עצמם.

מרכז הנוער החדש ייפתח עם ירידת התחלואה בנגיף הקורונה והחזרה לאפשרות להתקהל. חשוב לנו שפתיחת המרכז תהיה מרשימה ומזמינה ושהנוער בעיר ייהנה מכל השירותים שהמרכז מציע.

ספר לנו על הפעילות שלך למען קהילת הלהט"ב בעיר.

העיר רמת גן עברה דרך לא פחות ממדהימה בנושא הקהילה הגאה בשנתיים האחרונות. רק השנה קיבלנו, במעמד נשיא המדינה, את האות המכובד להיות מבין הערים הטובות ביותר לקהילה הגאה במדינת ישראל על פי המדד העירוני של האגודה למען הלהט"ב בישראל. הדרך הזו כל כך מרשימה שלא מעט ערים לומדות ומחקות אותנו בצורת הפעולה. בשנה החולפת, למרות מגבלות הקורונה, הצלחנו לקדם כמה מהמהלכים החשובים שיש. למשל, הכרה בנישואים של חברי הקהילה (ושל כל זוג שיחפוץ בכך למעשה). ההכרה הזו היא בשורה גדולה, ואנחנו מהערים הראשונות בארץ שאישרו את ההצעה הזו בהנהלת העיר. 

במקביל, השנה התקן לרכזת קידום הקהילה הגאה אוייש, וכיום ישנה מנהלת מחלקה בשם יפית דנן שכל עבודתה בעירייה היא קידום הנושא בתוך מערכת העירייה ומחוצה לה. בכך למעשה יכלנו לצאת לפעולות חשובות כמו קיום סקר למיפוי צרכי הקהילה בעיר, קידום מפגשי קהילה מקוונים, עבודה עם הועדה העירונית הגאה ועוד.

כפי שאני תמיד אומר, תחום הנוער הוא החשוב ביותר עבורי בכל הקשור לקהילה הגאה, והבשורה הגדולה היא שכל תלמידי תיכוני העיר יזכו השנה לתוכן חיצוני בנושא העדפה מינית ומגדר. חשוב לי גם לציין את ראש העיר שדאג להוציא מכתב אישי לכל מנהל מוסד חינוכי שציין שאינו מתכנן להכניס תוכן שכזה למערך הלימודי. הפירות של העשייה הזו הם לטווח ארוך, אך בעיני הן החשובות ביותר.

מהי עמדתך ביחס למתווה המטרו המתגבש? (חלופה צפונית ודרומית)

ראשית אני חושב שכל מהלך לקידום תחבורה ציבורית במדינת ישראל הוא מבורך. עם זאת, אני מודע להליך המורכב והסבוך של קידום תחבורה ציבורית במדינה ולצורך בהתחשבות במגוון צרכים ומגבלות. במקרה הזה, לאחר מעבר על החומרים, אני סבור כי ההבדל בין החלופות אינו תהומי ולכן היה לי חשוב להתבסס בהחלטתי על הקולות שהגיעו מן הציבור, ולכן בחרתי בחלופה הצפונית.

חשוב לציין שיש לי את הזכות לעמוד בראש רשימה של צעירים וצעירות שאכפת להם מהעיר ועדיין פעילים, שואלים ומתעניינים בכל העשייה העירונית שלנו (חברי 'רמת גני'). לכן, בנושא הזה אף קיימנו דיונים בנושא ופעלתי על פי ההחלטה המשותפת שלנו.

כמחזיק תיק תנועות הנוער בעיר, ספר לנו בקצרה על פעילות תנועות הנוער בעיר בתקופה זו.

תנועות הנוער בכל הארץ חוו שנה קשה, הן חברתית והן תקציבית כארגונים. כזכור, בשנה הראשונה לקדנציה ראש העיר ואני הבטחנו בכל שנה הוזלה של דמי החבר. זוהי הבטחה שיש לה משמעות תקציבית גדולה, ובשנה שכזו ראשי ארגוני התנועות לא ציפו שנמשיך ונעמוד בהחלטה הזו. לפני כמה חודשים ראש העיר עדכן אותי כי גם השנה נעמוד בהבטחה זו, ואני חושב שבשורה זו מעידה המון על רמת גן כעיר תנועות הנוער במדינת ישראל. גם בשנה המאתגרת הזו חניכי תנועות וארגוני הנוער בעיר ישלמו את המחיר הנמוך ביותר בכל הארץ.

רק לפני חודש פרסמה תנועת הצופים כי הנהגת רמת גן היא ההנהגה שאליה נרשמו כמות החניכים הגדולה ביותר בשנה הנוכחית ביחס לשנה שקדמה לה.

בתקופה האחרונה אנו שומעים לא מעט חריקות בקואליציה. מה עמדתך בנושא?

אני חושב שמועצת עיר, מטבעה, מורכבת מאנשים דעתנים, אידיאולוגיים והגיוני שיהיו חילוקי דעות במהלך הקדנציה. עם זאת, אינני מרגיש חריקות כלשהן ורק לאחרונה אף ראינו חבר אופוזיציה נוסף, עו"ד זוהר ישרים, חוזר לספסלי הקואליציה.

מה דעתך על תפקודו של ראש העיר בתקופה מאתגרת זו?

ראש העיר הוא שותף אמיתי. את כרמל שאמה הכהן לא הכרתי באופן אישי עד לתחילת הקדנציה. נקודת ההתחלה שלנו לא הייתה קלאסית מהיותנו שתי רשימות שונות שרצו בבחירות. עם זאת, מרגע לרגע הכרתי איש אידולוגי שאני מזדהה איתו ברמות העמוקות ביותר. דעותינו על תנועות הנוער, הקהילה הגאה, עתיד הבורסה ובכלל על החברה הישראלית זהות מאד. לכן, כשותף לקואליציה, אני מוצא את עצמי מרוצה מאד מתפקודו ומההחלטות שהוא מקבל. אני מודע ללחצים שיש על ראש עיר בישראל, ואני חושב שהוא מצליח לנהל את הלחצים בצורה שלא פוגעת כלל ב'אני מאמין' האישי שלו בכל תחום ותחום.

ספר לנו על מתחם הבורסה ברמת גן שגם בו אתה עוסק בשוטף.

מתחם הבורסה ברמת גן הוא אולי המקום האסטרטגי ביותר לקידומה של העיר רמת גן. הכנסות המתחם מהוות כ-60 אחוז מתקציב העירייה ומתוך כך תפעולו וקידומו הכרחיים להמשך פעילות העיר. עם כניסתי לקדנציה שמתי למטרה למלא את פעילות המתחם באירועי תרבות ותוכן, ואכן בשנה וחצי הראשונות ראינו פה את פסטיבל הבירה, אירוע הגאווה, מסיבת רחוב ואף חגיגות עצמאות שנחגגו לראשונה במתחם. במהלך משבר הקורונה יצרנו אלטרנטיבות של אירועי לייב ששברו שיאים, אך מבחינתי היעד הוא לחזור לשגרה ולמלא את המתחם בפעילות. במקביל, נמשיך לסייע לקדם את פרוייקט מגדלי הבורסה ליהלומים החדשים עם מגדל ה-120 קומות, ועם פתיחת הרכבת הקלה אנו נהיה עדים לשינוי משמעותי נוסף בכמות הביקוש לעבודה ותוכן במתחם הבורסה אליהם אנו נערכים.

מהם היעדים הבולטים אותם אתה מעוניין לקדם בשנה הקרובה?

אני רוצה להאמין שהשנה, כבר בחודשים הקרובים, נראה חזרה בריאה לשגרה שהכרנו. בכך למעשה אוכל לקדם סיוע ומעטפת לעסקים במתחם הבורסה, פעילויות תרבות לקהילה הגאה וחיזוק תנועות הנוער לאחר משבר הקורונה.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן