ראיון החודש עם עדנה וידל

מחזיקת תיק החדשנות במועצת העיר מלט יוצא לבנייה מידית, על פי התכנית, ועם שינויים בעקבות בקשות הוועד" - כך מבשר לראשונה ראש עיריית רמת-גן, כרמל שאמה הכהן, בראיון חג מיוחד ל'במרום', לקראת יום העצמאות. מי שניצח בבחירות האחרונות את ראש העיר לשעבר, ישראל זינגר, מעיד כי מצא קופת עירייה מדולדלת, וכי הוא פועל לשינוי מידי במצבה הפיננסי, תוך פעילות ענפה בתחומי רווחה, חינוך, ספורט, תחבורה ועוד.

עדנה וידל: "אני חושבת שזו זכות גדולה להיות חברת מועצה בעיר הזו. אני ילידת רמת גן ואני חושבת שהעיר לא מיצתה עדיין חצי מהפוטנציאל שלה. עיר שיש לה אוניברסיטה, ספארי, פארק לאומי, תל השומר, הבורסה ועוד… עיר כזו חייבת לשאוף תמיד להוביל ולהיות עמוד האש מבחינת חדשנות וטכנולוגיה"

נפגשנו באוויר הפתוח בפארק דוד שבמרום נווה באחד הבקרים עם הגב' עדנה וידל, חברת המועצה מטעם 'יש עתיד' ומחזיקת תיק החדשנות בעיר. ביקשנו לשמוע ממנה במעט על פועלה ועל התיק בו היא אוחזת.

ראשית, ספרי לנו קצת על עצמך.

אני רמת-גנית מלידה. התחלתי את דרכי במערכת החינוך הרמת גנית, ודי במהרה התמניתי למנהלת מחליפה לשנה בבית הספר 'עתיד'. ראיתי כי התפקיד מעניין ומאתגר והמשכתי לניהול בית הספר 'הבילויים' בר"ג במשך 5 שנים. לאחר מכן ניהלתי בית ספר תיכון (מקיף 6 שנתי) בראשון לציון במשך עוד מספר שנים. במסגרת ניהול בתי הספר תמיד חיפשתי את הנושא של החדשנות. אני זו שהבאתי בזמנו מגמה של אוירונאוטיקה וחלל לבית הספר בראשל"צ, מה שהיה צעד חריג וחדשני. אני זוכרת את עצמי משכנעת את ראש העיר דאז להשקיע במנהרת רוח לצרכי מגמת החלל כ-100,000 שח, סכום שהיה פורץ דרך בזמנו. כבר אז, לפני עשר שנים, הבנתי שהחלל הוא כתובת למחקרים, וללימוד מאתגר ושיש לקחת את הנושא הזה ברצינות ושמדינת ישראל חייבת להיות איתנה בבניית ההון האנושי שלה. העוצמה תבוא ממקורות של ידע, חדשות וטכנולוגיה מתקדמת.

משם חזרתי לרמת-גן, ובמסגרת הרשימה של יש עתיד בראשות גלעד שריר הצטרפנו למועצה וזכיתי בתיק שמאפיין את דרכי לאורך השנים והוא החיפוש המתמיד אחרי החדשנות והקידמה.

כמי שהגיעה מתחום החינוך, מה דעתך על החינוך בעיר, כל שכן בזמן הקורונה?

אני חושבת שרמת גן יכולה להתגאות ברמת החינוך שלה, הן מבחינת משאבי ממון והשקעות והן מבחינת איכות התושבים. יש כאן חתך מאד גבוה של ילדים מ'בתים טובים' שמגיעים עם תשתית מצויינת מהבית של מעטפת תומכת וחינוך מעולה מהבית. המפגש הזה בין ראיית החינוך כמקום מרכזי, מאז ומתמיד, עם האוכלוסיה ברמת גן, מביאה את העיר לתוצאות מצויינות, גם בתהליכים, גם בפרוייקטים וגם בשיתופי פעולה. אחת הדוגמאות המעולות היא שעם פרוץ הקורונה כשעברו ללמידה מרחוק, ראש העיר הורה לטפל מיד באוכלוסיות היותר מוחלשות בעיר כדי שיוכלו גם הן להצטרף ללמידה בזום ודאג לסיוע ו/או למערכות מיחשוב, פנה לחברות שונות, ודאג למחשבים למי שהיה זקוק לו, ואת התוצאות כבר רואים עכשיו.

אני יודעת דבר אחד, כשאני מסתכלת על איכויות חינוך אני מסתכלת על תוצאות מיצ"ב, על תוצאות הבגרויות, על איזה תחומים אנו מובילים ברמה הארצית, והגיוס לצבא. בכל הבחינות האלה רמת גן נמצאת במקום מאד מאד יפה מעל האמצע ובסימן של עלייה מתמדת.

איך נושא החדשנות שאת מטפלת בו בנוסף לנושא החינוך מיושמים בעיר בשנתיים האחרונות?

יש שותפויות שונות שנוצרו באגף החינוך עם ארגוני הייטק ועם אוניברסיטאות שונות. תלמידים למשל לומדים בתכניות של מצויינות שונות בבר אילן בתחומים כגון פילוסופיה, מתמטיקה ועוד…

דוגמא יפה למשל היא שכרגע יש איזשהוא תהליך למידה בנושא ההומניסטיקה דווקא בתוך בר אילן שנותן קורס למידה לבגרות בפילוסופיה לבתי הספר התיכוניים ותלמידים יכולים לבחור בזה לבגרות. זו דוגמא יפה מאחר שלצערי הרב בשנים האחרונות מגמות הומניות שונות ברמת גן הלכו ונמחקו, ואגף החינוך בראשות אורית איתיאל מנסים להחזיר לתלמידים את האופציה למקצועות כאלה בעזרת האוניברסיטאות.

לפני שנה טענת שרמת גן תהפוך לעיר היי-טק. איך זה בא לידי ביטוי?

אנחנו נמצאים בהחלט בתהליך שכזה, אולם הקורונה קטעה אותו לעת עתה, גם מול מערכת החינוך. נפגשתי עם הרבה אנשי היי-טק ורצינו להוביל תהליכים גם בלימוד הלא פורמלי ולעשות פיתוחים שונים וחדשניים על בסיס קבוע כאורח חיים בתוך בתי הספר הן היסודיים והן התיכוניים, אך כמו דברים רבים אחרים התהליכים בהקפאה בשל הקורונה. אגב אני מאד מאד מאמינה בהכנסת תהליכים חדשניים דווקא יותר בבתי הספר היסודיים כי ככל שנקדים להנחיל את תבניות החשיבה והתפיסה של העידן הנוכחי ניצור מצב שחתך גדול יותר של האוכלוסיה מבין את חשיבות הקידמה הטכנולוגית גם לטובת ההומניסטיקה. יש המון המון פרוייקטים עם חברות שונות הן במסגרות עבודות גמר והן במסגרות אחרות. בית ספר 'המנחיל' למשל בשנה שעברה זכו במקום ראשון בארץ בפרס בנושא רובוטיקה, ודוגמא שכזו צריכה להיות עמוד האש שלנו וללכת לאורו.

נעבור לחדשנות בנושא הסביבה. בזמנו ציינת את הצורך בשינוי מערך פינוי האשפה לטובת פחים חכמים. איפה זה עומד?

העניין עדיין בבדיקה. לצערי עוד לא הצלחתי לקדם את זה. אני שוקדת על נושא קידום הפינוי החכם שפועל בנקודה אחת כבר לאזורים נוספים בעיר בעתיד, ושנצא כבר למכרז שיאפשר לחברות להכנס אליו. אני חושבת שמה שקרה בשנתיים האחרונות, והייתי במהלך השנתיים האלו לפחות ב-6 כנסי עיר חכמה, זה שאני רואה יותר ויותר חידושים בתחום, וזה בהחלט יגיע. צריך לקחת בחשבון בתחום הזה אדפטציות מקצועיות לעובדים, לקחת בחשבון את העניין התעסוקתי של מי העובדים בתחום, וכיוצא בזה.

כחברת המועצה מטעם 'יש עתיד' איך מערכת היחסים עם ראש העיר ועם חברי המועצה מסיעות אחרות?

מערכת היחסים מצויינת. יש לי אוזן קשבת ודלת פתוחה אצל ראש העיר. שיתוף הפעולה שלי עם גלעד שריר מצויין, ואני במערכות יחסים של כבוד הדדי והערכה עם כל חברי המועצה. אנחנו משתפים פעולה, מתייעצים, ולא קרה שלא פתחו לי דלת להקשיב כשרציתי להעלות רעיון זה או אחר.

באזור מרום נווה יש הרבה בעיות עם שכנתנו מבני ברק, כדוגמת מסוף האוטובוסים הפירטי, הרעש מבני ברק, וכד… מה דעתך כחברת 'יש עתיד' בנושאים האלה?

אני מאמינה ב'חיה ותן לחיות'. לנו יש את הצרכים שלנו ולהם יש את שלהם. אנחנו לא נתנהל באופן בוטה כלפי שכנינו החרדים, אבל אין ספק שיש צרכים לתושבים החילוניים בשכונה וצריך לנסות לפתור את הבעיות האלה.

אני באופן אישי לא מטפלת בנושאים האלו. גלעד הוביל את הטיפול בנושא ואני מאמינה שגם הוא, וכמובן מי שאחראי לרווחת התושבים לרבות ראש העיר, קשובים ומנסים לפתור את הבעיות הללו שציינת.

האם יש דברים הקשורים לתחום החדשנות שאת מצליחה לקדם בתקופה זו של הקורונה?

אני מובילה לאחרונה שני דברים בצורה די אינטנסיבית:

א. עמדות טעינה לרכב חשמלי. אנחנו כבר בטיוטה של מכרז אחרי שנתיים של עבודה, וזה עניין שאוטוטו יקרום עור וגידים.

ב. אנרגיה סולרית ואנרגיה מתחדשת. אני חושבת שלא ייתכן שלא ננצל באופן מיטבי את אנרגית השמש במדינה החמה הזו שלנו. הייתי רוצה לראות הרבה יותר בתים עם מתקני אנרגיה סולרית שיספקו לפחות חשמל לחדרי המדרגות בשלב הראשון וכוצא בזה. אני מובילה את העניין הזה גם במסגרת העירייה, גם בשיחות עם קבלנים פרטיים, ואני מאמינה שזה נושא שיילך ויתקדם.

ומה לגבי כל נושא הלמידה מרחוק, המיחשוב, פריסת תשתית אינטרנט מהירה בעיר וכיו"ב?

יחד עם אגף מערכות המידע וכן המנמ"ר קובי נח (מנהל מערכות המידע) הבנו כבר בפסח שהרישום לבתי הספר הולך להיות בעייתי בשל אילוצי הקורונה. הובלנו מהלך שבו הפכנו את כל תהליך הרישום לדיגיטלי באמצעות האתר. תוכנתה מערכת מיוחדת שמשקללת את הציונים וממליצה למועמדים לתיכון איזה תיכון מתאים להם בהתאם להישגים. הרישום מעתה לא דורש שום מגע ומאפשר לתלמיד להבין לאן הוא מתאים וכך כולם יוצאים מרווחים. הקורונה היתה זרז לבניית המערכת הזו שהוחלט לקדם אותה כבר בישיבת הקורונה הדחופה הראשונה של המועצה.

דברים נוספים שעשינו במהלך הקורונה זה לקדם חלוקה של טאבלטים מיוחדים שכוללים פקודות קוליות לקשישים כדי שיוכלו לתקשר עם משפחותיהם, להוות מוקד מצוקה ועוד, וכן הגברנו את הסיוע במתן מחשבים לתלמידים הזקוקים להם ושאין באפשרותם לרכוש מחשב לצורך הלמידה כפי שציינתי בתחילת הראיון.

עוד פותחה מערכת שליטה ובקרה שמאפשרת מעקב אפדימיולוגי אחר התפשטות המחלה בעיר. עוד כשלושה שבועות זה יעלה כאתר ייעודי וינגיש לעיר את כל המידע הקשור לקורונה לתושבי העיר, ואפרופו האתר הזה ובכלל כל השימוש המוגבר בתקשורת אינטרנטית מאז הקורונה, אציין את נושא פריסת הסיבים האופטיים בעיר שעליה אנחנו שוקדים גם בימים אלה. פריסה שתתבצע בכל העיר שכן העירייה חייבה את הקבלן המבצע במכרז לפרוס סיבים בכל רמת גן, גם במקומות שלא כל כך משתלם למבצע. אנו עומדים על שיוויוניות בכל רחבי העיר. במקומות שיש מקבץ אנשים גדול גם דאגנו לפרוס רשת wi-fi למשל בפארק הלאומי כדי שאנשים, תלמידים וסטודנטים יוכלו לשבת לעבוד או ללמוד גם באוויר הפתוח. 

יש עוד ועוד פרוייקטים, ואין ספק שהגענו למועצה הזו עם אנרגיות מאד מועצמות ויש רצון לשנות. עם זאת הכל חייב להיעשות בשיקול דעת ובסנכרון אגפים ומערכות, ואני מאמינה שכשנסיים 5 שנות קדנציה כולם ייראו את השינוי החיובי שהעיר והתושבים עברו.

סך הכל, התאהבתי בתיק החדשנות מאחר ויש לי אפשרות לבצע פרוייקטים כפי שציינתי עד כה ולראות אותם קורמים עור וגידים ואני חייבת לציין שכשאני חושבת שמשהו חיוני לעיר ולתושבים אני ממוקדת מטרה ויש לי סבלנות אין קץ עד שהדבר יתבצע, במיוחד כשמדובר בהבאת קידמה וחדשנות לעיר ולאנשים.

כמה מילות סיכום לקוראים?

אני חושבת שזו זכות גדולה להיות חברת מועצה בעיר הזו. אני ילידת רמת גן ואני חושבת שהעיר לא מיצתה עדיין חצי מהפוטנציאל שלה. עיר שיש לה אוניברסיטה, ספארי, פארק לאומי, את בית הספר שנקר, את בית החולים תל השומר הנחשב לאחד הטובים בעולם, הבורסה – מתחם עסקים בלתי רגיל שעכשיו צובר תאוצה כמתחם חדשני ומחזיר לעצמו את זכות הראשונים כסיטי של המדינה, ועוד ועוד.. עיר כזו חייבת לשאוף תמיד להוביל ולהיות עמוד האש מבחינת חדשנות וטכנולוגיה, ואני גאה להיות בצוות שמוביל אותה קדימה, כשראש העיר שעומד בראש הצוות הוא אדם שרואה קודם כל התושבים לנגד עיניו.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן