ראיון החודש עם שמעון שומרוני

ראיון החודש עם שמעון שומרוני מנהל אגף בטחון ואכיפה בעיריית רמת גן

מר שומרוני, ספר לנו קודם כל בכמה מילים עליך, על האגף לאכיפה ובטחון, ועל פועלכם במיוחד מאז שפרצה לחיינו הקורונה
שמי שמעון שומרוני, בן 66, לא תושב העיר, קצין משטרה בדימוס בדרגת תת ניצב. בתפקידי האחרון שימשתי כמפקד מרחב שרון של משטרת ישראל.
הגעתי לעירייה ביולי 2014 והקמתי את אגף הבטחון והאכיפה שלא היה קיים ברמת גן. אין זה אומר שלא היתה אכיפה ולא היה בטחון בעיר טרם הקמת האגף. הקמת האגף הינה תפיסת עולם של ריכוז כלל הגורמים העוסקים בנושא תחת קורת גג אחת וניהול לא מבוזר. האגף כולל שמונה מחלקות: שיטור עירוני, בטחון מוסדות חינוך, שירותי חירום, חוסן והדרכה לחירום, פיקוח עירוני וסיירת ירוקה, פיקוח פארק לאומי, פיקוח בורסה, וכל נושא החנייה בעיר. האגף נמצא תחת תיק הבטחון והאכיפה בעיר ר"ג – תיק עליו ממונה חבר הקואליציה עו"ד זוהר ישרים.
היתרונות בעבודה תחת קורת גג אחת היא יכולת התימרון של מנהל האגף למשימות שונות ומגוונות שבעצם מאפשרות להשתמש בכח האדם הקיים ולנייד אותם למשימות נוספות.
עם פרוץ הקורונה, אני כמנהל האגף, מוניתי על ידי ראש העיר כממונה קורונה עירוני, כשלנושא זה קיימות משמעויות רבות ותוך כדי היערכות ללחימה בנגיף הקורונה בעיר הקמנו את מרכז השליטה העירוני לתיחקור ולטיפול בנגיף. התפקיד בעצם נותן לך כמנהל לתכלל את כל פעילויות גורמי העירייה וכן נושאים נוספים רלוונטיים.
מה בעצם המטרות אשר לשמן קיים האגף?
מטרות הליבה של האגף לבטחון ואכיפה הינן רבות, להלן מספר דוגמאות:
1. מיזוג יכולות גורמי הבטחון והאכיפה תחת קורת גג אחת.
2. נוכחות ובולטות בפריסה רחבה יותר ברחבי העיר
3. חיזוק תחשות הבטחון ושיפור איכות החיים לתושבים.
4. הובלת תהליכים ופרוייקטים בעלי משמעות – זאת היות והאגף צובר משנה לשנה יותר ויותר ידע ונסיון בתחומי האכיפה העירונית, לדוגמא בנושא הקורונה: הקמת מרכז השליטה, הכשרות לכלל המפקחים בארץ וכיוצא בזה.
5. ליווי וייעוץ משפטי, חוות דעת משפטיות וכד'
6. סיוע באבטחת אירועים עירוניים
7. חיזוק בניית מערך חירום לעיר ולמוסדותיה
אם נתייחס לפעילות האגף, ניתן לומר בבטחון שזו נוגעת כמעט לכל תחום בחיי התושבים: אם זה בתכנון, ארגון והפעלת שרותי הבטחון בשגרה ובחירום, אם זה בהפעלת מערך הפיקוח העירוני בתחומי נקיון, עישון, רעש, ונדליזם וחוקי עזר תומכים, אחריות כוללת לאכיפת החוק בנושא חניית כלי הרכב בעיר, הפעלת שיטור עירוני, הפעלת יחידת אבטחת מודגות החינוך לצורך קיום סדרי אבטחה נאותים, ועוד ועוד…
למעשה אם נסתכל על המבנה הארגוני של האגף, קיים למעשה מנהל האגף, מתחתיו ראש לשכה, יועץ משפטי, סגן מנהל ומנהלי מחלקות (חשב, פניות ציבור, משאבי אנוש), ומתחת כל האחראים על מגוון התחומים שהזכרתי בהתחלה: בטחון מוסדות חינוך, שירותי חירום, שיטור עירוני, פיקוח חנייה, פיקוח עירוני וסיירת ירוקה, וכו'.
ברשותך אבקש רגע להתמקד בנושא ניהול תחום הקורונה העירוני. מה אומר התפקיד, ואיך הוא בא לידי ביטוי?
העיסוק העירוני של המחלקות השונות משתלב יפה מאד עם מתן האחריות לטיפול בקורונה וזאת מאחר והרבה נושאים מטופלים על ידי הפקחים, הן מבחינת האכיפה, הסברה, סיוע לאגף הרווחה בחלוקת מזון לנצרכים בתקופה הזו, וחשוב לי לציין כי האגף בנושא זה פועל רבות בעשייה למען הקהילה, בשיתוף האגף לשירותים חברתיים/ארגונים וקהילות.
בתור מנהל אגף האכיפה בזמן הקורונה ולאור ריבוי החוקים וההנחיות שיוצאות מהממשלה חדשות לבקרים בנוגע לפתיחת וסגירת עסקים, איך אתם נוהגים עם העסקים בעיר?
החוק ואכיפתו מחייבים את משטרת ישראל לפעול. הרשויות המקומיות למעשה רק מתגברות את המשטרה לביצוע האכיפה. מאחר ואנו כרשות מקומית יכולים לבחור אם לבצע אכיפה או לא, בשונה ממשטרת ישראל המחוייבת לאכוף, אנו נתונים למדיניות מוכתבת על ידי נבחרי ציבור. בסגר האחרון למשל המשטרה כמובן המשיכה לאכוף, לצד זה שאנחנו הרפינו בעניין האכיפה.
בחודשים האחרונים החל מבצע החיסונים. ספר לנו איך אתם נערכתם ונערכים לנושא, ואיך אתה מסכם את המבצע ברמת-גן עד כה
רמת-גן היא מהמובילות בארץ בנושא החיסונים. בימים  אלו מדובר על כ 100,000 מחוסנים בחיסון ראשון בעיר ואנו מתקדמים בצעדי ענק לחיסון מרבית האוכלוסיה בעיר. בעיר יש כ 165,000 תושבים כולל ילדים, חולים שהחלימו, ופטורים מחיסון כתוצאה מאיסור רפואי זה או אחר. המשמעות היא שאנו מתקרבים מאד לחיסון כמעט מלא של כלל האוכלוסיה בעיר שחייבת בחיסון. אנו לא מחייבים לחסן על פי חוק עדיין, עם זאת לדעתי השכילה לעשות מדינת ישראל שמונעת ותמנע ממתנגדי חיסונים לקחת חלק בנושאים שונים בעתיד הקרוב כמו ארועים למשל, וזאת כמובן על מנת לא לסכן אחרים. כאן המקום להודות לקופות החולים שעשו עבודת קודש ונרתמו לעשייה לצד אגף הרווחה אשר תיאם וסייע. בימים אלו אנו מנסים לעודד את בני הנוער שלא התחסנו עדיין ומנגישים להם את החיסונים בשעות הערב באתרים ידועים מראש תוך עידודם באמצעים שונים כמו עמדת Dj וכד…
בשכונת מרום נווה ישנם מספר נקודות חיכוך בין תושבי בני ברק והתושבים של מרום נווה. מסוף האוטובוסים בחזון איש למשל המהווה מעבר למטרד, גם סכנה בטיחותית של ממש לתושבים. האם אתם פועלים בנושא?
מסוף האוטובוסים המדובר הינו בעיה ידועה. הוא נמצא בשטח בני ברק והסמכות היא של פקחי בני ברק או משטרת ישראל. לנו אין אפשרות לאכוף אך בהחלט עושים מאמץ יחד עם חברי מועצה רבים וכן ראש העיר לפעול מול משרד התחבורה להוצאת המסוף מהמקום
מה דעתך על תושבי רמת גן מבחינת ההיענות לדרישות ולמגבלות הרבות בתקופת הקורונה?
אנשי העיר בהחלט משתפים פעולה מצד אחד, אך אני חייב לציין שמצד שני קשה לבוא בטענות לתושבים שנאלצים לשהות תקופה כל כך ממושכת בבית או לתושבים שפרנסתם נפגעה כתוצאה מהקורונה. במרום נווה למשל יש פארק אחד מרכזי אשר תקופה ארוכה היה סגור ואפשר להבין בהחלט לליבם של תושבי השכונה באותו הזמן. עם זאת, התושבים בסך הכל היו מאד ממושמעים, ולהוציא מהכלל חריגים שנאלצנו לקנוס פה ושם על אי עטיית מסיכה בכוונה, יש לי רק מילים טובות לומר על תושבי רמת-גן. מרכז השליטה העירוני שהקמנו אפשר לנו לחזק את הקשר עם התושבים, להגיע ולמקד את הטיפול באופן מדוייק בכל חולה וחולה ובכל מבודד ומבודד.
מרכז השליטה הינו מקור גאווה לאגף, לי, לראש העיר ולעיר עצמה, והפך לאחרונה מקום עלייה לרגל לחברי כנסת, שרים וראשי רשויות אחרות ללמוד איך דברים נעשים באופן נכון ויעיל לטובת תושבי העיר.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן