ראיון חג אופטימי עם ראש העיר מר כרמל שאמה הכהן

כרמל שאמה: "אני מרוצה ואף גאה בדרך הניהול שלנו של המשבר, אשר זכתה למחמאות ארציות. הניהול הרחב וההחלטות שהתקבלו כאן על ידי כל עובדי הרשות מקטן ועד גדול ראויים לכל השבחים ואני בהחלט מלא גאווה... אם חלילה ניקלע שוב למשבר אני יודע שיש על מי לסמוך" | מראיינים: ערן זלינגר ואבי בלוך, מערכת 'במרום'

לאחרונה ערכת סיור במרום נווה באזור הכיכר והמרכז המסחרי. במקביל ישנן שמועות שונות הנוגעות לפארק ולמרכז כמו למשל העתקת מתקני הכושר לגג המרכז, פתיחת קונסרבטוריון, בניית קומה נוספת, וכד'. נשמח לעדכונים ממקור ראשון ממך, ראש העיר.
אכן ביקרתי במקום לפני מספר ימים. היה בהחלט רעיון כפי שציינת להעביר את מתקני הספורט והשעשועים לגג וליצור שם מרחבי בילוי וספורט, אבל אחרי בדיקה קונסרוקטיבית הסתבר שהגג בנוי ל 250 ק"ג עומס למ"ר, מה שלא מאפשר העלאת ציבור עליו. הוא גם לא ניתן לחיזוק בשלב הזה ולכן זה הגביל את הרעיון הזה. רעיון נוסף הינו להקים קונסרבטוריון עירוני בפארק וכן נבחנת אפשרות להקים אשכול גנים במקטע בין תחנת המשטרה לרימלט 4, בנוסף על האשכול המתוכנן בהמשך רימלט. זה לא התכנון האידיאלי, אבל העובדה שאנחנו לא  יכולים לחכות יותר מדי לאישור של בניית האשכול ברימלט, מחייב אותנו לחשוב גם על זה.
הקונסרבטוריון המתוכנן אמור להיות ייחודי בכך שהוא מצד אחד יתכתב עם הפארק ומצד שני ידבר עם הבניינים באזור. חזית שתוכל להפתח לכיוון המרפסות ואפשר יהיה לעשות הופעות וכד', למשל בימי העצמאות, ומדובר על תכנון קונסרבטוריון חדשני כמו שעושים היום בעולם.
אפרופו הפארק, מה באשר לגינת הכלבים?
במהלך הסיור בדקנו גם את נושא גינת הכלבים בפארק. בחנו את האופציה השנייה שהועלתה לחזור למתחם ליד אולם הספורט וזה לא ריאלי. דעת אנשי המקצוע אומרת שזה לא יתן פתרון לאנשים בעלי כלבים ממרום נווה והסביבה שמשתמשים בגינה.
ניכר שקיים שיתוף גדול יותר של הציבור בפעילות העירייה. ספר לנו על כך.
אנחנו כל הזמן משתפים את הציבור בכל מה שניתן. יש מפגשי זום עם השכונות, יש קבוצות ווטסאפ, יש מנהלי רובע שהם צינור שנמצא בקשר עם הציבור בכל רובע ורובע, אנו  עורכים סיורים כל הזמן בכל שכונה ושכונה ומשתדלים לשמוע מצד אחד ולעדכן מצד שני את התושבים. המדיניות שלנו היא שקיפות מלאה לציבור ושיתוף כמה שיותר.


מתי ייפתח מרכז הנוער במרום נווה?
המקום ערוך, מרוהט ומוכן וברגע שתתאפשר פעילות קהילתית המקום ייפתח. כרגע פעילות  כזו עדיין אסורה בגלל אילוצי הקורונה, אך אני מאמין שממש בימים הקרובים המקום ייפתח.
השאלה הבאה נוגעת לקוראינו גם מכיוון מרום נווה וגם מכיוון רמת חן ולכיוון תל השומר. עבודות תוואי הקו הסגול התחילו. האם אתה מאמין שעדיין ניתן לשנות משהו בנושא?
ברור שאני מאמין, אבל זה פונקציה של שני דברים: קודם כל, לחץ ציבורי – כמה באמת אכפת לאנשים מזה ועד כמה יהיו מוכנים התושבים שזה מפריע להם לצאת לרחובות להפגין ולהלחם בזה, ולא רק להקליד ולכתוב בפייסבוק.
ודבר שני זה כמובן מי יהיה שר התחבורה ומי ראש הממשלה אחרי הבחירות ואם בכלל תהיה ממשלה יציבה. אז כפי שאמרתי, אני מאמין, אבל הסיכוי לא גבוה צריך להודות. משרד התחבורה טוען שאמנם אנו מדברים על שינוי קל אבל מהצד שלהם זה שינוי סטטוטורי שיכול לפתוח בעיות מכיוונים אחרים. הגישה שלהם זה שבעוד כמה שנים נודה בטעותנו, ושאנחנו כתושבים בוכים אולי היום על הפקקים שיתגברו מבחינת רכבים אבל בעתיד אנשים יעברו יותר ויותר לתחבורה ירוקה כמו בערים הגדולות בעולם כשהאופציה להגיע למקומות מרכזיים במהירות ובנוחות תהיה עם הרכבת ולא ברכב פרטי, ואנשים יתרגלו לכך ואף יעדיפו את האופציה הזו.
כיצד אתם נערכים לעומסי התנועה שיווצרו בעיקר באזור הירדן לפחות בשנים הקרובות בשל הקו הסגול?
רחוב הירדן עומד לעבור שינוי מסיבי כבר השנה, כולל שביל אופניים בטוח. יש חשיבה היקפית שרחוב הירדן ייראה אחרת וימצב את כל האזור בצורה שונה. כרגע המצב אולי נראה רע ושממיטים עלינו אסון עם הקו הסגול, אבל אולי בכל זאת נגלה בעתיד שהראייה היתה צרה ובעתיד עוד נודה על כך שתהיה לנו תחנת רכבת קרובה.
עוד בעניין התחבורה: נושא המטרו. שמענו 2 קולות בנושא: מועצת העיר רמת גן שהצביעה פה אחד על החלופה הצפונית בעוד מהנדסת העיר ממליצה על החלופה הדרומית. מה דעתך?
המועצה היא הריבון בעיר והחלטתה היא עמדת העיר. מצד שני, לצוות המקצועי יש את העמדה שלו. אבל מה שקובע היא החלטת נבחרי הציבור, כלומר המועצה. אנו מעריכים את דעת אנשי המקצוע שלנו ומכניסים אותה למערכת השיקולים, אבל בסוף ההחלטה היא פוליטית דמוקרטית, ולא תמיד מבוססת על שיקולים מקצועיים בלבד. במקרה המטרו הופעלו גם שיקולים של טקטיקת פעולה מול נת"ע, מול אונ' בר אילן, תושבי המתחם הקרוב למקום בו מתוכנן המטרו, גיל האוכלוסיה ועוד ועוד, והכל ביחד משתקלל להחלטה של המועצה.
בשנת קורונה בה העצמאים והמגזר העסקי קיבלו מכה קשה, מדוע הוחלט להעניק דווקא מענק מוגדל מיוחד לחג לעובדי העירייה?
אני חושב שעובדי העירייה לא מרוויחים מספיק. חלקם אפילו מרוויחים שכר מינימום. חלק גדול מהם עבדו קשה מאד בזמן הקורונה. מי שליווה את העובדים הסוציאלים ועובדי החינוך המיוחד ראה כמה הם עבדו קשה ואף הסתכנו באופן מוגבר פי עשרות מונים בהדבקה. אותו דבר אנשי הפיקוח שנאלצו להתמודד עם הוראות אכיפה שונות מצד אחד ועם ציבור שנמצא בסטרס גדול מהצד השני. אנשי המוקד ואנשי התברואה שעבדו הרבה הרבה יותר קשה לדאוג לתושבים ולפנות אשפה רבה הרבה יותר מאשר בימים כתיקונם, וכן סייעות, תומכי חינוך, אבות בית, מזכירות ועוד..
בסך הכל אנחנו עירייה שיודעת לחתוך. כשהגענו ביטלנו טיולים אגפיים וחתכנו בהרבה הרבה דברים כדי להתמודד עם הגרעון שירשנו, ורק השנה אנחנו יכולים להתיר עוד חור בחגורה. את שנת הקורונה סיימנו ברווח וראיתי לנכון להעניק סוף סוף לעובדי העירייה שכפי שאמרתי עשו ימים כלילות למען הציבור בזמן הקורונה, איזושהיא תמורה עבור פועלם. להגיד להם שאנחנו זוכרים את מה שעשו ומעריכים ומוקירים, ושיהנו בערב החג, ואני מזכיר שיש רבים מהם שמתמודדים עם בעיות כלכליות ביום יום שלהם, מה שלא הפריע להם לתת כתף במאבק לסיוע לציבור בזמן משבר הקורונה בשנה החולפת.
ישנה החלטה שבכל הפארקים בעיר לא יורשה יותר להדליק מנגל. איפה זה עומד?
פארקים זה מקום שאתה צריך להגיע, לנשום אוויר נקי, להרגע, לעשות ספורט. זה מקום של קהילתיות ומשפחתיות, לקרוא ספר, לנוח ולשטוף את העיניים בירוק. אנו לא נרשה להדליק מנגל בכל ימות השנה, אלא רק בימים שייקבעו מראש ובצורה מבוקרת כמו יום העצמאות או ביום סיום בתי הספר, כך גם למשל השקענו מיליון שקל בכל הפארק והחלפנו את כל הרכבים שנותנים את השירות בתוך הפארק לרכבים חשמליים ובכך עצרנו את פליטת העשן של הרכבים הישנים. דמיין רגע את עצמך רץ בפארק ופתאום אתה חוטף לפנים עשן של טנדר ישן או ריח של שומן ועשן של מנגל. מבחינתנו העניין הזה דורש תיקון ואנחנו על זה.
בימים האחרונים שוב מדברים על נושא התמ"א בהקשר הארצי. יש משהו שתוכל לחדש לנו בנושא.
אני מכיר החלטה של מנהל התכנון לסיים את הסיפור של התמ"א בהבנה שהיא גורמת יותר נזק מאשר תועלת. אנחנו מכירים את זה על בשרנו והיטיב לתאר את זה הגזבר הקודם עם כניסתי לתפקיד שהסביר שחלק ניכר מהגרעון שקיבלנו נגרם מהתמ"א. הוא קרא לזה סרטן כלכלי לעיר ומוסיף התחייביות מבלי שתוסיף מקורות הכנסה. כל דירה שמוסיפים בעיר מצריכה מהרשות תוספת כספית מכבידה מאד בשוטף על התקציב.
האם לדעתך החלטתך הנחרצת לתמוך בגדעון סער עלולה לפגוע בתושבי רמת גן?
מה שפוגע בתושבים זה הממשלה המנותקת והלא מתפקדת שהיתה לנו. (הראיון נערך שבוע לפני הבחירות, א.ב) מי שמכיר את הדינמיקה של השנתיים האחרונות יודע שאין תקשורת בין המשרדים השונים בממשלה ואין יציבות שלטונית ולכן אין דרך לקדם חקיקות. הקו הסגול היא דוגמא קלאסית, כך גם למשל עניין הוזלת הארנונה למגורים שניסינו להעביר. משרד הפנים אישר ומאז משרד האוצר לא מחליט, או עניין סגירת תאגידי המים. אין עם מי לדבר כרגע. ההחלטות בממשלה נכון להיום מזוהמות בפוליטיקה.
תמכתי ואני תומך בגדעון סער כי אני מאמין שהמצב מחייב שינוי וגדעון הוא האדם המתאים. הוא אגב, כפי שידוע, הציע לי את המקום השלישי ברשימת 'תקווה חדשה' וסירבתי מאחר והעיר רמת גן אצלי בראש סדר העדיפיות מהרגע שנבחרתי לראשות העיר, אני מחוייב לה, וגם נהנה מאד מהעבודה שלי כאן, וכל דבר שאנחנו מצליחים לקדם בעיר מספק אותי לאין שיעור. אנשים לא מבינים את המשמעות הכלכלית של כל מערכת בחירות. 3 מיליארד שקלים שעולה כל מערכת היתה יכולה להוריד לכל תושב בארץ 10 אחוז מהארנונה כדוגמא. אנחנו כולנו משלמים את המחיר. גם כל הניהול הקולקל של משבר הקורונה הוא משהו שחייבים לדבר עליו. שאפו אמנם על החיסונים אבל החיסון הוא רק בריאותי. לא כלכלי, לא פדגוגי ולא חברתי. ואני שואל, איך ראש עיר יכול לעמוד בצד ולא לנקוט עמדה פוליטית אחרי ששילמנו מחיר כבד על ההתנהלות של הממשלה עד כה, בימי סגר מיותרים, באובדן ימי לימוד, ועד כמה שכואב לומר, גם בחיים של אנשים. יותר מזה, זה חובה של ראש עיר להתערב. בארה"ב אגב אין דבר כזה שראש עיר או מושל לא מביע עמדה פוליטית. אתה חייב לומר מה אתה מאמין, ולא אלמנה היא רמת-גן. אם מישהו אחרי הבחירות ינסה להתחשבן עם העיר בגלל שהבעתי את דעותי הפוליטית ואת תמיכתי בגדעון סער, יש לי כלים להתמודד איתו. ראש ממשלה שיפגע ברמת-גן אני בהחלט אקום ואתמודד מולו.
האם אתה מרוצה מניהול משבר הטיפול בקורונה בשנה החולפת?
אני מרוצה ואף גאה בדרך הניהול שלנו של המשבר, אשר זכתה למחמאות ארציות ונכנסה למצגות החשובות של ממשלת ישראל, לרבות בפיקוד העורף, בקורסים של בכירים במשרדים הממשלתיים בשירות הציבורי, ועוד. הניהול הרחב וההחלטות שהתקבלו כאן על ידי כל עובדי הרשות מקטן ועד גדול ראויים לכל השבחים ואני בהחלט מלא גאווה. בסוף זה תוצאה שגם אם ראש העיר יעבוד 24 שעות ביממה, וגם אם המזל משחק לצידנו, בסוף זה עבודה של אלפי אנשים, ואם חלילה ניקלע שוב למשבר אני יודע שיש על מי לסמוך.
אני מפנה אתכם כאן לנתוני הלמ"ס שפורסמו בסוף 2020 שמספרים כי רמת-גן מיצבה את עצמה כאחת משלושת הערים עם איכות החיים הגבוהה ביותר מקרב הערים הגדולות בישראל. הדירוג שערכה הלמ”ס התבסס על המדדים המשותפים לכל 16 הערים הגדולות, ביניהם: שיעור התעסוקה, שביעות הרצון מהעבודה, תוחלת חיים, מידת אמון במערכת הבריאות, שביעות רצון מאזור המגורים ומהרשות המקומית.
לקראת חג הפסח, מורגשת חזרה לשיגרה שהכרנו לפני הקורונה. מה תכניות העירייה בתחום התרבות לקראת החגים הקרובים, במיוחד ליום העצמאות?
כבר בשבוע האישה ניצלנו את זה לסדרת מופעים שהיו הצלחה. אני מקווה שכמו שאנחנו רואים בנתוני הקורונה היציאה מהקורונה תימשך ונישאר על המסלול הירוק ואז יהיו לנו אירועי עצמאות נרחבים ביותר (המערכת: נכון לראיון המסך הגדול המציג את נתוני הקורונה בלשכת רא העיר מציגה עיר שכולה כמעט ירוקה למען 2 נקודות כתומות. א.ב.). עם זאת מה שיקבע זה המתווה הממשלתי נקודתית ליום השואה, יום הזיכרון ויום העצמאות ונצטרך להחליט על הארועים בהתאם למתווה שיאושר לנו. יש מחשבה לעשות משהו ענק בפארק אבל כרגע אנחנו ממתינים לראות מה יהיה המצב בזמן הקרוב ונחליט.
לסיום אני מאחל לתושבי רמת גן, שבהחלט היו חלק בלתי נפרד מהיציאה מהמשבר, חג פסח כשר ושמח!

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן