ראיון חג עם הגב' לילי שמה

חברת המועצה מטעם סיעת מרצ

לילי שמה, ספרי לנו עליך ועל תפקידך כחברת מועצה.
אני מכהנת במועצת העיר מטעם סיעת מרצ יחד עם חברי המשנה לראש העיר צחי זליכה. במקצועי אני מנהלת משרד ביטוח מזה 35 שנה. אני גם אם יחידנית לגיא בן ה-12 והנושא הזה של משפחות עצמאיות הוא בשבילי לא רק שליחות ציבורית אלא גם חוויה אישית שאני מכירה על הטוב ועל המאתגר שבה. באופן כללי בחרתי להקדיש את פעילותי הציבורית בדיוק לאלה שבדרך כלל מתקשים לקבל מענה. להורים, לקשישים, לתושבי השכונות. אני לא מחפשת לעצמי לא תארים ולא תפקידים ולא תיקים. בסה"כ העירייה מתנהלת טוב מאוד ויש דרג מקצועי שעושה את העבודה. מה שצריכים לעשות חברי מועצה בעיני זה להיות נציגי הציבור בדירקטוריון ששמו מועצת העיר. להיות הקול של התושב. להיות הכתובת למי שאין להם כתובת. זו תפיסת העולם שלי.
כאם יחידנית וחברת מועצה שאחראית בין השאר על נושא האימהות היחידניות. איך עברתן את תקופת הקורונה ?
תקופת הקורונה הייתה אתגר מיוחד להורים עצמאיים. בגל הראשון עוד נכפה על כולנו מצב שלא הכרנו אבל היינו כולנו באותה סירה. להורה עצמאי יום מחוץ לבית יכול להיות יותר יקר מאשר השכר החודשי שלו וכשיש הגבלות על כניסת אנשים, אפילו סבא וסבתא לצורך העניין, הדבר מורכב כפליים. אני חייבת להגיד שהאתגרים האישיים שהתמודדתי איתם לא שונים מאלה של אלפי משפחות אחרות ואני מרגישה שכולנו יחד קיבלנו מענה מאוד חלקי מהמדינה.
באחרונה ידוע לנו על משבר קשה בקואליציה של ראש העיר עם עזיבתו בטונים צורמים של ליעד אילני. מה דעתך על המצב ?
אני מודה שהפוליטיקה עצמה היא לא מוקד המשיכה המרכזי שלי ולכן סכסוכים קואליציוניים הם בעיני תחום לא באמת חשוב. אני מעריכה ומחבבת את ליעד ומצטערת על עזיבתו אבל האמת היא שלדעתי רוב הציבור לא באמת מתעניין בסוגיות האלה, זו נחלתם של מי שחיים את הפוליטיקה ורוב הציבור פשוט לא נמצא שם. אני מאמינה בעשייה ומאמינה שנכון לכל חברי המועצה לשבת בקואליציה ולהשפיע מבפנים על סדר היום למען אג'נדות ולמען ציבורים שאנחנו מייצגים. מועצת העיר היא לא הכנסת שבה יש חשיבות ערכית ודמוקרטית לאופוזיציה. אפשר ונכון למתוח ביקורת גם מבפנים ובאותה מידה נכון גם להיות מוכנים לקבל ביקורת ולהכיל אותה כחלק מהשיח של נבחרי ציבור.
איך את רואה את תיפקודו של ראש העיר בזמן משבר הקורונה ובכלל ?
כרמל שאמה הכהן עושה עבודה אינטנסיבית, משמעותית ומקיפה בהרבה תחומים, הוא בא לעבוד וזה מורגש. לפעמים יש לי סייגים ומן הסתם יש גם חילוקי דעות אבל מגיע לו הרבה קרדיט על הרוח שהוא הביא ועל המחויבות שלו לתושב. בסופו של דבר ראש עיר נבחר ישירות על ידי התושבים וצריך לתת לו רוח גבית ולעבוד איתו בשיתוף פעולה כי זה רצון התושבים והם הריבון.
כחברת מרצ מה דעתך על פעילות העיריה מול עירית בני ברק? לדוגמא מסוף האוטובוסים בחזון איש , תשתיות משותפות, ועוד…
גם כחברת מרצ ועוד לפני כן כתושבת וכאזרחית ישראלית אני רוצה לראות שיח מכבד בין כל המגזרים והעדות. לצערי, לא תמיד זה בא לידי ביטוי בשטח. תושבי בני ברק הם לא האויב שלי, הם השכנים שלנו ועלינו לכבד אותם ובאותה מידה לדרוש מהם לכבד אותנו ואת אורחות חיינו ואת הזכויות שלנו. פוליטיקאים נוטים להקצין מחלוקות כי זה חלק מהמשחק הפוליטי. לשמחתי אני לא מספיק פוליטיקאית בשביל זה. בעיני כל הסוגיות פתירות בהסכמה. חלק בלתי נפרד מההסכמה נוגע לכבוד הדדי. מותר ורצוי לדרוש גם משכנים יקרים ללבנו לכבד את כללי המשחק.
ברמת- גן גרים כיום כ-6,000 משפחות עצמאיות (משפחות בהן ההורים גרושים, רווקים, פרודים או אלמנים לילדים עד גיל 18).
ברמת גן 27% משפחות עצמאיות, הממוצע הארצי עומד על 12%.
ב-20/1/20 נפתחה הועדה העירונית הראשונה להעצמת משפחות עצמאיות ויושבי הראש הם ראש העיר מר כרמל שאמה הכהן ולילי שמה. הוועדה היא בשיתוף עם האגף לשירותים חברתיים שמנהלת אותו הגב' גילה טאושטיין, גב' שרה רווח – מנהלת מח' משאבי קהילה ומלי פנחס – מנהלת מדור מרכז משפח"ה.
לבקשת המערכת מלילי שמה, לפניכם מספר נתונים על המשפחות העצמאיות בעיר. כמה יש כאלו, ומה בעצם נעשה עבורם:

1) הוקם פורום הורים פעילים שמטרתו לפעול בשיתוף על מנת לענות על צרכים שבוטאו על ידי ההורים במפגש הוועדה הראשון.
לאחר תקופה של מפגשי זום החלטנו ללכת על פתיחת קורס פעילים למשפחות עצמאיות ויצאנו לדרך בינואר 2021, בזום ואח"כ עברנו למפגשים פרונטליים. התכנית של המרכז היא מגוונת וכוללת: פעילות העשרתית לקבוצות של הורים וילדים( סדנאות יצירה, שעת סיפור, הצגות, מסיבות, תיאטרון בובות, מסיבות חג, ימי הולדת ועוד…
ופעילויות נוספות – מפגשי "מתבגרים ביחד" – הורים ומתבגרים צעירים בגיל 8 עד 11. נפגשים לפעילות כיפית, משותפת, מחברת, מקרבת ולזמן איכות.

2) מועדון חברתי לאבות ואימהות הרצאות בנושאים: הורות, זוגיות, העצמה אישית, סדנאות יצירה, יציאה להצגות ומופעי זמר בתיאטראות העיר והאיזור ומפגשי חוויה וכוס קפה, חלק מהמפגשים בזום הרצאות בנושא הורים, זוגיות העצמה אישית ועוד
3) סדנאות בנות 12 מפגשים:
א) "הורות סמכותית" סדנא להורים לילדים בגילאי 5-8 וסדנא לילדים – מיומנויות חברתיות וכישורי חיים בשילוב אומנויות ב) סדנת מוסיקה ותנועה להורים ופעוטות
ג) סדנת העצמה לאימהות יחידניות (לפי קבוצות גיל) בשיתוף ארגון מילי וקבוצה 3 ביוזמת המרכז פרונטלי ובתקופת הקורונה בזום. סדנא להורים עצמאים להם ילדים מיוחדים הסתיימה לאחרונה בזום.
4) פעלנו בנושא מתן הנחות למשפחות עצמאיות מול מפעלי בית עמנואל והאגף לחינוך ולכן משפחות עצמאיות שבראשן הורים יחידניים (ילדים תרומת ביצית או זרע) זכאיות להנחה אוטומטית של 15% צהרונים + ניצנים פלוס ללא קשר למבחן הכנסה בכפוף להגשת בקשה בהתאם לנהלים. ויחידניות זכאיות להנחה של 15% עבור חוג לילד ראשון במשפחה, עבור ילד שני 30%.
ג) סוכם עם בריכת דג הזהב וקנטרי ר"ג, על אפשרות לרכישת כרטיסייה לבריכה בעלות של 11 כניסות ב 300 ש' במקום 450 ש' לבעלי כרטיס חבר מרכז משפח"ה.
ד) עם הצגת כרטיס חבר מרכז משפח"ה" תינתן 10% הנחה במרכז למוסיקה בז'בוטינסקי.
ה) חולקו 160 כרטיסים לספארי לבעלי כרטיס חבר מרכז משפח"ה שנוצלו עד לסוף 31/3/21.
שירותים חדשים שנפתחו בעקבות פורום ההורים ובעקבות הקורונה:
1) מתן תצהירי הורים יחידים על ידי עו"ד להורים עצמאים שנדרשו לכך ע"י מוסדות משרד הרווחה או מח' העירייה השונות.
2) הדרכה הורית שניתנה לפונים ע"י מדריכות הוריות מוסמכות בתשלום סימלי עד עתה קיבלו הדרכה – 40 הורים.

3) חנוכות לימודית לרוב בזום וחלק קטן פרונטלי ל 50 תלמידים ע"י מתנדבים בשיתוף יחידת ההתנדבות באגף.

4) אנו מקיימים בימים אלו ואנו לקראת סיום של קורס מנהיגות קהילתית בקרב המשפחות העצמאיות  בהשתתפות מגוון הורים אבות ואימהות מכל מגוון סוגי המשפחות. נכון לתקופה זו משתתפי הקורס מחולקים ל-3 צוותים במטרה לקדם מענים לצרכים של המשפחות בעיר בתחומים: 1) פיתוח שירותים חדשים והנגשת השירותים הקיימים ב) קידום רווחה כלכלית כרטיס חבר מרכז משפח":ה ועסקים נוספים למעגל נותני ההנחות 3) פעילויות תמיכה חברתית למשפחות.

5) במהלך כל השנה עד היום וגם בתקופת הקורונה: חלוקה של משחקים/צעצועים ועוד להורים ולילדים. כך למשל, בפורים ערכנו חלוקה של תחפושות וגם קיימנו שוק "קח תן"- מעל גבי הווצאפים ובתקשורת ישירה בין משפחות להחלפת ציוד, ספרים, משחקים,  בגדים ואביזרים בין משפחות מרכז משפח"ה.
שירותים ייעוץ נוספים במרכז ואו בזום: ייעוץ משפטי, ייעוץ עיסקי, ייעוץ כלכלי וייעוץ בנושא משכנתאות.
נערך אירוע בני/ות מצווה ל 80 הורים וילדיהם בספארי כולל סיור, ארוחה ומגוון מתנות שוות.

אני מזמינה את המשפחות העצמאיות (גרוש/ה, אלמן/ה, רווק/ה עם ילדים עד גיל 18) להנות ממגוון הפעילויות של "מרכז משפחה". ניתן ליצור קשר עם מלי פנחס
בטלפון 03-6712191, 03-6701196
ובמייל: maly-p@ramat-gan.muni.il

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן