ראיון חג עם ראש עיריית רמת-גן

לקראת יום העצמאות:
ראיון חג עם ראש עיריית רמת-גן


נתחיל במרום נווה. העבודות להקמת אשכול הגנים ברח' רימלט בעיצומן. מתי מתוכננת הפתיחה?
כרגע מתבצעות עבודות הכנת הקרקע לבנייה והתכנון הוא שהמקום ייפתח כבר בספטמבר 2023. אני מניח שיהיה מוכן לפני זה ומבטיח שיהיה מקום יפה. אני בטוח גם שבסופו של דבר המקום והתנועה באזור לא יהיו 'כצעקתה' והמקום ישרת גם את תושבי השכונה נאמנה.

לאחרונה נפתחו השירותים הציבוריים החדשים בפארק מרום נווה. ספר לנו מתי מתוכננים השינויים הבאים בפארק וברחבה בין הפארק לקניון.
מיד אחרי יום העצמאות יחלו עבודות הפיתוח של המתקנים החדשים – גם של הספורט וגם בגן השעשועים, וכן הכיכר יוצאת לתכנון. בנוסף הוזמנו עמודי התאורה החדשים לפארק, כך שבאופן כללי השדרוג של הפארק יוצא לדרך באופן מיידי.

נכון להיום סניף הדואר בשכונה נסגר. מה תוכל לעדכן בנושא?
יש לזכור שמדובר בהחלטה של דואר ישראל. היתה לי שיחה בנושא עם יו"ר הדואר שמחפש כידוע התייעלות כללית עקב מצב כספי על סף פשיטת רגל. לטובת שמירת הסניף הצעתי לסבסד חלק מהעלות של הפעלתו ולהפעיל אותו בחסות העירייה מאחר ומדובר בשירות חיוני לציבור. היו בנוסף בעיות שאני לא רוצה להכנס אליהן במיוחד כשיש ויכוח בין הדואר לזכיין ויש טענות מצד הדואר כלפיו. דיברתי בנושא גם עם יועז הנדל שר התקשורת ואנו מחפשים עדיין פתרון. אני מקווה שנצליח לפתוח אותו שוב בעתיד הקרוב.

השנה רמת גן עוברת למקיפות בתחום החינוך. הנושא מטלטל את תושבי השכונה והעיר. מה דעתך בנושא, והאם תיכון בגין יהיה מוכן בזמן לקבל את התלמידים ב 1 בספטמבר?
מדובר בשינוי שהוא נכון לא רק חוקית אלא נכון גם מבחינה פדגוגית, חינוכית וערכית. החלוקה לפי ציונים באופן קטגורי שמונעת כניסה לשערי בית ספר מסויים מבחינה עירונית היא פחות נכונה, ובטח שכל תרבות הקומבינות/המקורבים או כל מי שידע/ה להפוך שולחן יכלו להתקבל לכל בית ספר, היא תרבות של נורמות של אפליה ופגיעה באמון במערכת החינוך ובכלל בשלטון בעיר. אני חושב שעכשיו יש הרבה יותר שקט בנושא וכל אחד יודע לאיזה בית ספר הוא מיועד. תיכון בגין צבר עוד לפני פתיחתו מוניטין מאד אטרקטיבי וחזק, ואנו פועלים על מנת שייפתח בתחילת שנת הלימודים הקרובה, והוא ייפתח. אין ברירה אחרת. אני עוקב באופן אישי אחרי התקדמות הבנייה ואפשר להגיד שאני ממש עובד אצל הקבלן כדי לסייע לו לסיים בזמן.

אתה מוביל מהפכת האוכל בצהרונים. ספר לנו בכמה מילים על השיפור במזון שמוגש שם.
אני חייב לומר. אני לא רק אוכל פה בלשכה את המנות שמביאים לי אחת לשבוע, אלא גם מגיע לצהרונים ואוכל יחד עם הילדים בצהרונים, והילדים 90 אחוז מהם מאד מרוצים מהאוכל. מדובר באוכל שהוא תחת רגולציה. אין שמן, אין סוכר, אין טיגון מיותר, ומדובר באוכל שאולי פחות קריספי או שהטעם שלו שונה ממה שילדים מכירים או רגילים, אבל סך הכל הילדים בסופו של דבר מביעים רמת שביעות רצון מאד גבוהה. הכפלנו את הבקרה, הוספנו מעבדות ואנו בודקים באופן תדיר את המנות על מנת לוודא שהמזון יהיה טרי ויעמוד בסטדנרטים שאנו דורשים.

האם יש שינויים נוספים בתחום הצהרונים ובית עמנואל?
לפני כחודש הקמנו מערך שירות דיגיטלי, ולכל צהרון יש מעכשיו קבוצת ווטסאפ עם מנהל/ת שכולל את אנשי הבטחון, אנשי המזון, אנשי השירות וכל מי שקשור בזה. הכל מתנהל בשקיפות מלאה, וכל בעיה, תקלה, מקרה של אלימות או בעיה בצהרון זה או אחר, מההודעה ועד המסקנות של תהליכי בדיקה וחקירה משוקף און ליין להורים וזה מונע שמועות, התססות והיסטריות והצוותים עובדים לפי נוהל סיסטמתי של ביקורים בצהרונים, ממלאים דוח סדור בשטנץ קבוע והכל מפורסם וגלוי.
לגבי בית עמנואל, נבחר בדירקטוריון ממש בימים אלה מנכ"ל חדש, שהיה סמנכ"ל בחברה מקבילה בירושלים ואיש קבע בכיר בחיל האוויר, וזה גם סימבול לרוח חדשה, ואנחנו משקיעים במקום הרבה מאמץ. בסקר עובדתי אגב שערכנו, שירותי הצהרונים של רמת גן זכו במקום שני בסקר שביעות רצון ואנו שואפים להגיע למקום הראשון. עיריית רמת גן מבחינת ההשקעה גם בקייטנות וגם בצהרונים. וכדי ליצור יציבות חייבים להחזיק כח אדם איכותי, והמשכורות הולכות ומאמירות כי יש מחסור אדיר בכח אדם של גננות, סייעות וכד' ולדעתי בעתיד הלא רחוק נצטרך לייבא גם סייעות לגני ילדים מחו"ל, ממש כמו הסייעות בתחום הסיעוד והטיפול בקשישים.
לאחרונה קיבלה החלטה העירייה לגבות מס שבח בגובה של 50% למשך 5 השנים הבאות בכל העיר. האם ההחלטה הזו אומרת שהעיר לא מעוניינת בהתחדשות עירונית, במיוחד כשאנו רואים החלטה דומה בעיר תל אביב, אבל בהחרגה של שכונות מסויימות בתל אביב שם המס נמוך יותר. האם זה לא יבריח מפה יזמים? האם לא היה נכון להחריג למס נמוך יותר שכונות כדוגמת רמת עמידר או רמת השקמה ולעודד יזמים להגיע ?
ברמת השקמה בפועל נבנים כרגע 1,000 יח' דיור בהיטל של 50% מס. מקודמות בנוסף עשרות תכניות של אלפים רבים של יחידות דיור בעיר על בסיס ההיטל הזה. כלומר האמירה שיברחו מפה יזמים היא אמירה שיזמים וקבלנים מפריחים לאוויר. קבלן כקבלן כמובן שיירצה אפס אחוז השבחה, ורוצה להמשיך לפרוייקט הבא. מי שנשאר לחיות עם הפרוייקט בסופו של דבר אלה התושבים והעיר.
התחדשות עירונית שתושבים נוטים לראות זה לקחת דירה ישנה ולקבל דירה חדשה משודרגת, וזה לגיטימי. זווית ההסתכלות של עירייה היא זווית יותר רחבה שלוקחת בחשבון את השירות לציבור. הנה למשל בית ספר בגין. להעמיד בית ספר כזה בזמן לפתיחת שנת הלימודים עולה הרבה כסף, וכך כל גן, כל בית ספר, כל פארק, גן שעשועים, אולם ספורט וכד'. צריך למשל מועדוני גמלאים, וצריך גינות כלבים, וצריך עוד 1001 דברים, ורמת השירותים שהתושבים דורשים הולכת וגדלה. אפילו גינות הכלבים – יש היום למשל כבר 4 גינות לכלבים קטנים ויש גינות לכלבים גדולים ויש גינות לחתולים ועוד ועוד…
אי אפשר לחדש, לשלש או לרבע אוכלוסיות בבניין או אזור מסויים בלי הפרשות להרחבה או לחידוש ובנייה של תשתיות ציבוריות. כדי שזה ייקרה צריך שני דברים: א. תוספת קרקע לצרכי ציבור – מה שלא קורה בתמ"א אלא רק בתכנון מתחמים, ב. הבנייה עצמה: אוקיי, אז קיבלתי קרקע, עכשיו איך אני בונה את מועדון הגמלאים, את אשכול הגנים, את הבית ספר וכד… לדוגמא – לבנות את תיכון בגין עלה רבע מיליון ₪ עם תשתיות תקשורת ומחשוב מהמתקדמות שיש למחקר ופיתוח עבור התלמידים, ועוד ועוד.. הציבור לא מבדיל בין ארנונה לבין כספי פיתוח. אתה לא יכול להשתמש בכספי פיתוח לטובת מה שהארנונה מיועדת שזה לשלם לסייעות ולנקות את הרחובות ולעשות תרבות וכל הדברים השוטפים. כספי פיתוח זה רק מהיטלי השבחה. אם יש מישהו שנותן אפס היטלי השבחה, אני רוצה לראות איך הניסוי הזה יעבוד לו.
רמת גן רק תרוויח מההיטל הזה. העיר הפסידה מדי שנה 7-8 מילין שקלים. ב-4 השנים האחרונות עברנו לרווח מהתייעלות – הקטנת הוצאות, הגדלת הכנסות, מנהל תקין, וכיו"ב. את 2021 סיימנו עם 100 מיליון עודף בקופה, מה שמאפשר להגשים עוד חלום ועוד חלום. עכשיו למשל אנו בדרך להגשים חלום להקים ברמת גן את מועדון הקשישים הגדול והמשוכלל בישראל. כשאני נכנס לבליך ושומע שחסר 80 אחוז מיחשוב למשל, חשוב לי שהקופה תהיה מלאה כדי שנוכל לטפל בזה ולדאוג להשלמת החסר ומעבר לזה. למה לוותר? מצד אחד רוצים התחדשות ומצד שני אין סיבה לתת פטור לקבלן שמוכר את הדירה במחיר גבוה בזכות העובדה שמחירי הדירות ברמת גן עולים בשל כל מה שנעשה ונבנה מסביב, השירות לתושב, התשתיות, הפארקים ותנופת הפיתוח.

הקו האדום עומד בסוף השנה להתחיל לפעול, מתי נראה שינוי ברח' ז'בוטינסקי? ומה לגבי הקו הסגול?
נת"ע לא מחוברים כל כך ללוחות הזמנים שהם קבעו בעצמם. אנו לא יכולים להכנס לשלב הבנייה שלנו לפני שנת"ע מסיימים את שלהם. ז'בוטינסקי יהיה רחוב בסטנדרט שלא ראו עד כה ושיפוצו מתוקצב ב 150 מיליון שקלים, מהויטרינות, דרך המדרכות, שבילי האופניים ועוד… לגבי הקו הסגול, התחילו לעבוד. יש עוד כמה מאבקים שקשורים בעיקר לחלק המזרחי של העיר, אבל מבחינת נת"ע הם מתקדמים בקצב שלהם.
כמות הרכבים ברמת גן ככל שרמת החיים עולה, אין קיבולת של כבישים שתקבל אותם. העיר היא עיר מעבר בחלקה ממזרח למערב, למשל ז'בוטינסקי או אלוף שדה, וחיים עם רכב פרטי יהיו כרוכים בהרבה שעות על הכביש ובבעיות חנייה. אין פתרון קסם. המשאבים מוגבלים וכמה שלא מאלתרים זה כמו לרוקן את האוקיינוס עם כפית. המעבר לתחבורה שיתופית, פיתוח של מערכת הסעה המונית אמיתית שמשתלבת עם מערכת שבילי אופניים מלאה. כל אלה הם הדרכים להלחם בנושא.

יום העצמאות הקרוב? מה מתוכנן בעיר?
ליבת החגיגות זה במרכז העיר: אורדע-ביאליק-הרצל. יותר בקונספט של פסטיבל רחוב והפנינג. תחנות, להטוטנים, אמני רחוב, פסלי אדם, ועוד… אביזרי יום עצמאות שיחולקו חינם. כל חנויות המזון יחלקו חינם פיצות, פלאפל, סביח וכד', בירה, יין. לא יהיו זיקוקים כמו שהחלטנו מאז 2019. יהיה שידור של חצי גמר ליגת האלפות באמפי. הבאולינג יעמוד חינם לרשות הנוער. הסבבוס יפעל במתכונת מיוחדת בתוך רמת גן, ויהיה שמח.

מה אתה מאחל לתושבים לקראת החג?
אנחנו עדיין מגיעים ליום העצמאות הזה בתקווה שהקורונה הפכה לעוד מחלה שלא מבהילה ולא שוברת שגרה, ואנו מקווים שסיימנו עם גל הטרור שהיה קצר אבל מאיים, ופותחים סוף סוף שנה נורמלית ואפשר להתרכז בלבנות ולקדם את איכות החיים שלנו בעיר ויש לנו עיר נפלאה.
צריך להבין שהעיר היא הבית של כולם. הדוגמא הכי נפלאה היא הפארק הלאומי. הפארק מנוהל על ידי יהודים, נוצרים ומוסלמים. ומבקרים בו כולם. זה מקום שנחגגים בו כל החגים של כל הלאומים, והכל עובד ללא תקלות. גם ברמת אנשים מול אנשים, גם שומרים על התשתיות, אין ונדליזם, והציבור מוכיח שהוא מעריך את ההשקעה. אנשים מפרגנים, גם אורחים מבחוץ, ואפילו ביטול המנגלים שעבר בהתחלה קצת קשה, היום מברכים ומכבדים את ההחלטה מקצה לקצה.
לסיכום, אני מאחל חיים משותפים טובים עם כולם, גם בתוכנו, ורמת גן היא באמת מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית, ויש בה את כל רמות האמונה, את כל המעמדות ואת כל הדתות, וגם אם היו בתחילת הדרך התנגשויות, כמו בנושא הסבבוס, או בנושא הקהילה הגאה, אפשר היום לראות שניתן לחיות ולחיות טוב ביחד. חג עצמאות שמח!

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן