ראיון חנוכה עם צחי זליכה

ראיון החודש עם צחי זליכה, המשנה לראש העיר ומחזיק תיק התרבות

צחי, ספר לנו בכמה מילים מיהו צחי זליכה ומה תפקידו במועצה ובעירייה?

אני צחי זליכה, כבר יותר מ-20 שנה פעיל בזירה הציבורית, התחלתי כנציג סטודנטים כמו רבים מהאנשים שעושים את הצעדים הראשונים שלהם בגיל צעיר. הצטרפתי למרצ בתקופת יוסי שריד כי האמנתי בתפיסת עולם חברתית, חילונית, הומנית ואחרי זמן קצר ביקשו ממני להתמודד למועצת העיר. זה היה ב-2003 וכשנבחרתי בפעם הראשונה כבר התחלתי לבסס את הנושאים שבהם אני עוסק עד היום – סביבה ובעלי חיים, תרבות והצביון החילוני של העיר. כשאנחנו דיברנו על שוויון זכויות לקהילה הלהט"בית כבר ב-2003 אנשים הרימו גבה והנה רק לאחרונה אישרה רמת גן את היוזמה להכרה בנישואים חד מיניים, וצריך לתת פה קרדיט גם לראש העיר וגם לחבר המועצה ישראל זרי, אני מרגיש שהתפיסות שפעם היו רק נחלתם של חברי מרצ מחלחלות לכל המחנה החילוני ולא רק לחילוניים וזה מאוד משמח. היום אני המשנה לראש העיר ומחזיק תיק התרבות במועצת העיר אחרי שתי קדנציות רצופות שבהן החזקתי בתיק גנים ונוף.

כמחזיק תיק יו"ר תאגיד המים, מה דעתך על חשבונות המים המנופחים שאנו מקבלים מהתאגיד ומהו הפתרון לנושא ?

הבחירה לעמוד בראש תאגיד מי רמת גן נבעה מהרצון שלי לוודא שהקול של התושב נשמע היטב בדירקטוריון התאגיד ואני גם מי שמביא את הקול הביקורתי של התושב כשיש צורך. בתקופה האחרונה יש תחושה בציבור שתאגידי המים באופן כללי, זו לא תופעה ייחודית לרמת גן, לא מספיק נגישים. אני דרשתי קודם כל שייצא פירוט מסודר שמסביר בקלות לתושבים איך עובד חשבון המים. אנחנו כל הזמן מעודדים את הציבור להכיר את החשבון, לדעת, לשאול שאלות. אני עובר באופן אישי על נתונים של פניות ציבור ומוודא שפניות באמת נענות, שתושבים שמתלוננים מקבלים תשובה ואני אומר בצורה נחרצת, רוב הציבור מרוצה. אנחנו רואים את זה בכל מדדי השירות שלנו. 
מה שכן, עם תחושות קשה להתווכח. אנשים מרגישים שהחשבונות במגמת עלייה. אגב, גם את הנתון הזה בדקנו והוא עובדתית לא נכון. אין לי את נתוני 2020 כי השנה עוד לא הסתיימה, אבל ב-2019 הייתה דווקא ירידה בצריכה. השנה האחרונה הייתה לא שגרתית. אנשים היו בבית חודשים ארוכים כולל בקיץ. השימוש הביתי עלה ב-16% וזה רק הגיוני שגם החשבון הממוצע עלה באחוז דומה. 
אני יכול להבטיח לך שאין תופעות של ניפוח חשבונות ויותר מזה, אין ספק בקרב אנשי המקצוע שהמעבר לתאגידי מים שיפר את הטיפול בתשתיות ואת התחזוקה השוטפת ואת איכות המים. מצד שני היינו מהראשונים בארץ שאמרו שמספר התאגידים גדול מדי. שצריכים 10-12 תאגידים אזוריים גדולים ולא יותר מזה. זו תפיסה שאנחנו מובילים בכל הפורומים המקצועיים שבהם אנחנו משתתפים.
אני שמח שראש העיר מגלה הרבה עניין בנושא ותמיד מעניין לשמוע את הפתרונות והרעיונות שהוא מציע ולבחון יחד איך נותנים את המענה הכי טוב לתושבי רמת גן.
כמחזיק תיק התרבות איך מתמודדים בתקופת קורונה עם תרבות וספורט?

הכניסה שלי לתיק התרבות התחילה בתנופה מאוד גדולה של עשייה ובעיקר עשייה עם ערך מוסף. היה לי חשוב לשמר ולטפח את תרבות המזרח ותרבות עירק שמאוד יקרה לרבים מתושבי העיר, חיזקנו את התרבות בשכונות ויזמנו הרבה מאוד אירועים מיוחדים ואז באה הקורונה וטרפה את הקלפים. אני חושב שאפשר לעשות גם עכשיו לא מעט בשביל לקדם תרבות. בין הסגר הראשון לשני התחלנו לקדם מופעים במרחב הציבורי הפתוח ולצערי עוד לפני שהתחלנו כבר נאסר להמשיך אבל אני בטוח שבקיץ הבא זה יקרה ובגדול. עד אז צריך להמשיך ולקדם תרבות דיגיטלית, לחזק את מקומם של היוצרים הצעירים בעיקר תושבי רמת גן ואני גם מתכנן מהלך מעניין להרחבת פעילויות קתדרה דיגיטלית לתושבי העיר.
בשנה הבאה רמת גן חוגגת 100 מה התוכניות בתחום התרבות ?
מנהלת המאה לרמת גן שהוביל בתחילת הקדנציה ידידי חבר המועצה לשעבר גלעד שריר כבר החלה לתכנן מהלכים גדולים וגם במקרה הזה הקורונה טרפה את הקלפים. אין לי ספק שלמרות שזו לא תהיה החגיגה הגדולה במרחב הציבורי שחלמנו עליה, יהיו פתרונות יצירתיים ואולי גם נהיה אופטימיים ונאמין שבזכות החיסון עד הקיץ הבא כבר נוכל לחזור לשגרה ולתוכניות המקוריות.

שכונת מרום נווה הגובלת עם בני ברק סובלת מלא מעט בעיות מול בני ברק  כראש סיעת מרץ בעיר קולך לא נשמע בנושא מדוע?
 רמת גן לא תהיה בני ברק. נקודה. זה מאבק שאנחנו מובילים כבר שנים. אני עדיין רוצה לעשות הפרדה בין צביון עירוני שעליו צריך להגן לבין יחסים בין שכנים שזה עניין אחר. תושבי בני ברק הם לא האויב שלנו. אני נגד השיח המפלג. אבל כשתושבי בני ברק מגיעים לפארק ברמת גן ומעירים לתושבים ובעיקר לתושבות, זה לא מקובל עלי וזה צריך להיות ברור ונחרץ. אורחים בביתנו יתנהגו לפי המנהגים שלנו. המהות כאן היא הסברה ודיאלוג אבל גם הבנה של שני הצדדים שאורחות החיים ברמת גן ייקבעו על פי רוב התושבים והרוב המכריע הוא חילוני שמבקש לחיות בעיר חופשית.

כחבר מועצה ותיק מה דעתך על תפקוד העיריה בשנתיים האחרונות ובמהלך משבר הקורונה? מה מערכת היחסים שלך עם ראש העיר ? ומה דעתך על תפקודו ?

כרמל שאמה הוא ראש העיר השלישי שאני עובד איתו כחבר מועצה והיחסים בינינו טובים מאוד. אנחנו מכירים הרבה שנים ויש בינינו הערכה הדדית. אני חושב שכרמל מביא איתו רוח של עשייה והוא גם אשף בכל מה שנוגע לתדמית העיר ולנוכחות תקשורתית מרשימה. ברוב הנושאים אנחנו רואים את הדברים עין בעין. שיתוף הפעולה איתו מניב תוצאות ואני לגמרי רואה אותו הולך ומתהדק בשנים הבאות.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן