ראיון עם אביהוא בן משה

לשעבר סגן ראש העיר וכיום חבר האופוזיציה בעיריית ר"ג אביהוא בן משה, חבר האופוזיציה ותושב גני מרום, שותף פעיל במאבקי התושבים בבעיות השונות ובאתגרים הניצבים בפני התושבים. על אחד הנושאים הבוערים, נושא הקו הסגול אומר אביהוא: "כרמל המייחס לעצמו את האמירה שהוא ראש עיר חזק, הבטיח במערכת הבחירות האחרונה, שיביא לשינוי במתווה הקו הסגול. עם בחירתו, לצד הכתבה הגדולה בגלובס, הבטיח שיביא 500 איש לעמוד על הכביש לעצור את הקו. בפועל לא קרה כלום ובתשעה חודשים אין מאבק ויש תחושה שמרדימים את מטה המאבק" אוקטובר 2019

ספר לנו בכמה מילים על עצמך ועל עבודתך בעירייה במסגרת האופוזיציה

אני תושב רמת גן מזה שנים וגר בשכונת גני מרום מזה שנתיים. בן 44, נשוי פלוס שלוש בנות קטנות. 16 שנה בעשייה ציבורית – התחלתי כחבר מועצה חמש שנים בהתנדבות ואחרי זה כסגן ראש העיר 2008-2003 והחזקתי את תיק השירותים החברתיים ולקראת סוף הקדנציה של בר החזקתי גם את תיק התכנון והבנייה. מספרים שאני אחראי על כל מיני מגדלים שהקים צבי בר ב- 2008. לא היה ולא נברא. לא הייתי ראש הועדה אז לא יכולתי להחליט החלטות דרמטיות. מאז שהחזקתי את התיק פעלתי דווקא לעצור את בניית המגדלים הרבים שתוכננו ברמת גן. בקדנציה הקודמת הייתי חבר הנהלה והתמניתי לסגן ראש העיר, החזקתי בתיק שפ"ע, בתיק הפיקוח העירוני, הקמתי את הסיירת הירוקה שאני רואה בה את גולת הכותרת של הקדנציה שלי. כל עניין המיחזור עלה רמה – כל פחי המיחזור הכתומים הופיעו בתקופתי.

התחלנו בתכנון התיכון המקיף החדש יחד עם זינגר, כאשר החזקנו יחד גם את תיק החינוך. הבאנו תוספת של 50 מיליון שקלים לצורך שיפור החינוך ובניית התיכון הזה.

אני במקצועי בעל תואר ראשון ושני בייעוץ חינוכי ותחום החינוך קרוב לליבי. כיום אני מסיים סטאז' בתואר נוסף במשפטים בהתמחות במיסוי מקרקעין.

עזבתי אמנם כרגע את התחום האופרטיבי של העשייה בעירייה מתוך כך שעברתי לאופוזיציה אך עדיין ממשיך בעשייה ציבורית.

מאז מינויו של כרמל שאמה לראשות העיר התקבלו כמה החלטות דרמטיות – אחת מהן בנושא התמ"א 38. איך אתה כיו"ר לשעבר של ועדת תכנון ובנייה רואה את ההחלטות האלה. האם אתה רואה שינוי בעיר מאז?

בעניין התמ"א 38, נשיא בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין אמר בשבוע שעבר שהוא לא מבין את התנהלות העירייה וכי הוא רואה פגיעה בעקרון הרציפות של כל שלטון שאמור לשמור על רציפות בהחלטות השלטון בעבר ובהווה. והנה בוקר אחד, מגלים גם תושבים וגם יזמים שכל מה שהסתמכו עליהם נעלם.

עוד אמר אורנשטיין שאין דין שכונת הלל כשכונת הגפן, ושהחלטה רוחבית היא מאד מאד בעיתית ואני אף רואה בה סוג של מיטת סדום לעיר. אמרתי את זה בדיון שהתקיים בעירייה – ליצור מיטת סדום כוללת לכל העיר והפסקת ההקלות ליזמים וקביעת כללים חדשים, בעצם משתקת את הפעילות. האופוזיציה מוכנה לתמוך במדיניות רק שראש העיר יאמץ את עקרונות תכניות האב השכונתיות שהעירייה הקודמת ייצרה כבר בקדנציה הקודמת ושעברו פה אחד לרבות האופוזיציה (למעט שכונת החרוזים שגם אני התנגדתי לתכנית שם) ולא לתת דין אחד לכולם, ואמרתי את זה לכרמל: בוא נחיל את זה על כל העיר איפה שכבר אושרו, ואיפה שלא אושרו נבנה תכניות חדשות לפי המדיניות החדשה ונעשה את זה בשיקול דעת ובמבט לעומק ונתחיל את המדיניות החדשה באופן מקצועי ובהדרגה, שוב לא בשיטת 'מיטת סדום' לכל העיר. חייבים להבין שיש פה חיים ולא מציאות חד ממדית ושניתן לעשות ריסטרט מלא לעיר.

כמחזיק תיק שפ"ע בעבר, איך אתה רואה את פעילות העירייה כיום?

אני חושב שיש היום ירידה ברמת הנקיון, העירייה מתכנסת בימים אלה לקיצוץ בכספים המיועדים לנקיון, ומי שמסתובב ברחובות הצדדים והפנימיים לא רואה שיפור ברמת הנקיון אלא נהפוך הוא, במקומות מסויימים יש חוסר נקיון משווע, ובפועל, בעיניי, המהפכה בנקיון לא קיימת.

לגבי הקו הסגול, נושא בוער וחשוב לתושבים. מה דעתך בנושא והאם אתה מתעסק בזה?

כרמל המייחס לעצמו את האמירה שהוא ראש עיר חזק, הבטיח במערכת הבחירות האחרונה, שיביא לשינוי במתווה הקו הסגול. עם בחירתו, לצד הכתבה הגדולה בגלובס, הבטיח שאם צריך , הוא יביא תושבים בהמונים לעמוד על הכביש לעצור את הקו. בפועל לא קרה כלום ובתשעה חודשים אין מאבק ויש תחושה שמרדימים את מטה המאבק. בחודש ינואר ביקשנו מכרמל להתניע את המאבק. כרמל הוציא מכתב מעורכי דין, במקום שיהיה מגע ישיר בין ראש העיר לאנשי הות"ל, וביקש שתיעשה חשיבה נוספת בהמשך בניית הקו הסגול. אני מנסה להבין מדוע מכתב התשובה שהגיע לכרמל לא הוצג לציבור. במכתב הזה שיש לי עותק שלו מה-15 לאפריל, ראש הות"ל (הועדה לתכנון ולבנייה) זאב ביילסקי דוחה את הבקשה וממשיכים לעבוד כרגיל. מדוע מאז אפריל, עת הגיע המכתב, לא הוצת מחדש המאבק. למה לא להודיע לות"ל שאם אצלנו בעיר לא יהיה שקט בעקבות הקו הסגול, גם שם לא יהיה להם שקט. אני קורא בכל מקום לראש העיר: הפסק להשתיק את המאבק והרם מחדש את המאבק.

אני בקשר ישיר עם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ (שנינו מהבית היהודי) והבאתי את השר למפגש עם מטה המאבק (בתמונה למטה).

המפגש התקיים לפני כשבוע באישון לילה, וזה מה שאמר השר: אני כשר התחבורה יש לי את הזכות לפקפק בכל תכנית ש"ירשתי". השר הופתע לגלות במפגש את הבעייתיות בקו הסגול והוא הבטיח ליזום מפגש בין צוותי המשרד לבין התושבים וליצור ערוץ ישיר לתושבים עם משרד התחבורה (בתנאי כמובן שימשיך להיות השר אחרי הבחירות).

אגב, באותה ישיבה העלינו גם את נושא מסוף האוטובוסים בבני ברק. שי מועלם נציג גני מרום ואני צעדנו עם השר לכיוון המסוף, לאחר הפגישה עם מטה המאבק בקו הסגול. השר היה המום ממה שראה בעיניים. השעה היתה חצות והמקום היה מפוצץ באוטובוסים. חנייה על כל חזון איש, צמוד לאבני החושן, חונים באדום לבן. התרעתי שדבר כזה בלב שכונות לא ייתכן שיקרה. אמרתי לו שככה זה גם בשעות היום בשעות מסויימות. השר ממש נדהם מהמצב שם והבטיח שימשיך בטיפול גם בנושא הזה לאחר הבחירות.

באזור שלנו יש הרבה בעיות בכל מה שקשור לציבור החרדי מבני ברק. מוזיקה ונגינות בכניסת השבת, נהירה מסיבית תושבי בני ברק לפארק שלנו, וכד'. יש חוסר שיתוף פעולה עם עיריית בני ברק. למה אתה עם קשריך עם שר התחבורה וכנציג מפלגה דתית לא מנסה ליצור גשר בין שתי העיריות.

אני, למרות שאני חובש כיפה, זימנתי את הרגולטור של ועדת הסביבה וכן את המשטרה על מנת לעצור את המוסיקה מחרישת האזניים בכניסת השבת. הותקפתי על העניין הזה על ידי אנשים דתיים ואמרתי, יש פה ציבור שזה מפריע לו, אנשים רוצים לנוח בצהריים והתחברתי לעניין הזה. בשכונת הלל המאבק צלח והורדנו את רמת הדציבלים של המוסיקה בשכונה הזו. בעיר בני ברק התחלתי תהליך מול המשרד לאיכות הסביבה בעיריית בני ברק. היינו אמורים למדוד את רמת הדציבלים שמגיעה מעיריית בני ברק, אולם אז התחלף השלטון, וכמו שאני רואה את זה עכשיו, הנושא לא בראש מעייניו של כרמל שאמה. בעניין הכניסה של התושבים לפארקים, היועץ המשפטי לממשלה כבר אמר את דברו. אנחנו מדינה יהודית ודמוקרטית ואי אפשר למנוע את כניסתם לפארק. יש פה עניין וצורך ליצור הידברות עם עיריית בני ברק כדי ללחוץ עליהם להקים יותר שטחים ירוקים בשטחם, אבל מעבר לזה אין הרבה מה לעשות. כמו שלא ניתן למנוע מעובדים זרים למשל להכנס לפארק, כך אי אפשר למנוע מתושבי בני ברק להכנס. זה שטח ציבורי שפתוח לכל מי שמעוניין להכנס.

אגב, אני חייב לומר שחשוב לייצר שיח שקוף ושיתופי בין העירייה לאופוזיציה, ולא להשתיק אותנו כי בסך הכל אנחנו בדיוק כמו הנהלת העיר מעוניינים לסייע לתושבים וגם בנושא הזה של כל מה שקשור לעיריית בני ברק, אנחנו מעוניינים להשמיע את דעתנו ולהשפיע, ומה שקורה בפועל הוא שמשתיקים אותנו.

נושא אחרון, הוא אשכול הגנים ברימלט. מה דעתך?

אני הבעתי בקדנציה הקודמת את דעתי בנושא, והודעתי שאצביע נגד. וגם בקדנציה של העירייה הנוכחית אני מתנגד. אם האשכול היה אשכול שהיתה נעשית בו חשיבה קודם כל למי הוא מיועד. כיום יש מענה ל-3 גנים שיישארו, ולפי התכנית יתווספו 3 גנים – דתי, מיוחד ואנתרופוסופי. אלו גנים על אזוריים, ואני שואל למה לצרף לשכונה צפופה גם ככה 3 גנים שלא רלוונטיים ונצרכים לתושבי השכונה.

בנושא הזה לא דיברו בכלל על אלטרנטיבות. אפשר היה למשל אם באמת יש מצוקה, לבנות את האשכול במרכז פסגה שם יש חניונים ושטח רחב יותר ציבורי. בנושא הזה הגשנו ערר למליאת הועדה ושם הצגנו את מרכז פסגה כאלטרנטיבה אחת. אביבית מאור נמרודי חברת המועצה הציעה את אזור אולם הספורט, שם יש חניון שאפשר היה להפוך אותו לאשכול. בשורה התחתונה, מה שהכעיס אותי שבכלל לא התקיים דיון רציני לבחינת האלטרנטיבות האלו שהוצעו, והתקבלה החלטה חד צדדית. לכן הגשנו את הערר.

(הדיון בנושא מתקיים ב-16 לחודש עם סגירת הגליון). לדיירים אין אגב זכות עמידה בועדת הערר אלא רק לחברי המועצה ולמגישי הערר, וזה לטעמי פוגע בשיח הדמוקרטי בנושא. יותר מכך, נאמר לנו שאפילו יוסיפו 2 קומות של גנים באשכול רק בגלל שאנחנו נלחמים בו. דמיינו לעצמכם, כל בוקר, בין 200 ל 250 רכבים שנכנסים לרחוב רימלט. אמהות, גננות, סייעות וכד'.. נגבה הוא כביש סואן ואף אחד לא יעצור שם ליד המעבר לרימלט וכל התנועה תהיה לתוך רימלט. תהיה קטסטרופה תחבורתית ברחוב בעוד שנתיים שלוש.

שאלה לסיכום, עם כל ההתנגדות לפעולות אלה ואחרות שנעשות על ידי כרמל, תן בכל זאת כמה מילים טובות על ראש העיר לקראת החג..

כרמל שאמה אימץ את הרעיון שאני הובלתי ועשיתי בקדנציה הקודמת, של להיות קשוב לציבור בווטסאפ ובפייסבוק, וזה חיובי וחשוב. הנתק שהיה בין נבחרי הציבור בקדנציה הקודמת לבין התושבים לא קיים, רק שכרמל לקח את זה גם רחוק מדי ויש תחושה שהכל מתנהל עכשיו לרבות החלטות שמתקבלות בפייסבוק ובווטסאפ. לסיכום, אאחל לתושבים שנה טובה של עשייה והתפתחות. שתהיה שנה של שקט, של שת"פ (שנת תש"פ) וצריך לזכור שבסופו של דבר לכולנו יש אחריות שתהיה עיר איתנה ושהשכונות שלנו תהיינה מובילות וחזקות.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן