ראיון עם ירון שמואלי מנכ"ל חברת הפארק הלאומי

הפארק הלאומי עבר לא פחות ממהפכה בשנים האחרונות, ומספר המבקרים בו רק הולך וגדל מיום ליום. ירון שמואלי, מנכ"ל חברת הפארק הלאומי, מספר על מה שנעשה ומה שעוד מתוכנן להתבצע בעתיד הקרוב במקום וגם בפארק דוד שבמרום נווה

ספר לנו ולקוראים שלא מכירים אותך, מי אתה, ירון שמואלי?
אני מכהן כמנכ"ל חברת הפארק הלאומי מזה כשבע שנים. החברה אחראית, בין היתר, על ניהול, פיתוח ותחזוקת ארבעת הפארקים הגדולים בעיר: הפארק הלאומי, פארק דוד (מרום נווה), פארק קונביץ הממוקם בקרית קריניצי החדשה וגן אברהם, הממוקם במרכז העיר. אני מתגורר כיום בקרית אונו, אך במהלך מרבית חיי, במשך ילדותי ונעוריי, רמת-גן היתה למרכז חיי. הגעתי לרמת גן בגיל 7, למדתי בבית הספר היסודי מכל"ל, בתיכון בליך במגמת פיסיקה-מתמטיקה, וכן, הייתי חניך בצופי רמת-חן. סיימתי תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים. הגעתי לתפקידי כמנכ"ל החברה מהסקטור הפרטי. אני יזם בנפשי, פעלתי רבות בהקמת מתחמי בילוי, הסעדה ופנאי.
ספר לנו על צוות העובדים של מינהלת הפארק
המינהלת שלנו מונה 6 אנשים, שאני קורא להם 'סיירת המטכ"ל' של החברה. המנהלת אמונה על ביצוע כלל המשימות והפרויקטים אשר אנו מונחים לבצע בהתאם לתכניות העבודה העירוניות. החברה כולה מונה 50 עובדים, העוסקים בתחומי הפיקוח (יחידת משמר הפארק), הניקיון, התברואה והתחזוקה השוטפת.
מהי כמות האנשים הפוקדים את הפארק הלאומי?
את הפארק הלאומי פוקדים כיום כמאה אלף איש בחודש, כמיליון איש בשנה וזאת בזכות מהפכה שהחלה לפני כשלוש שנים ובאה לידי ביטוי בפיתוח אינטנסיבי וחשיבה חדשנית ויצירתית. כיום ,הפארק מכיל יותר אטרקציות חינמיות עבור כל שכבות הגיל. הפארק מנוהל ברמת התחזוקה הגבוהה ביותר, כך למשל, חלק ממבני השירותים בפארק שופצו מהיסוד והתוצאה הסופית אינה נופלת מחדר שירותים המצוי בבית מלון יוקרתי. אני מאמין, כי ככל שנשקיע משאבים ומאמצים בשדרוג, שמירה ונקיון של הפארק ומתקניו, הפארק יהפוך למוקד בילוי משמעותי עבור תושבי העיר ומבקריה.
הזכרת את המהפכה בפארק הלאומי. ספר לנו מה התחדש בפארק מאז שראש העיר, כרמל שאמה הכהן, לקח את הפארק כ"בייבי" שלו, ומה מתוכנן בהמשך?
היקף הפרויקטים גדל משמעותית.עובדים קשה יותר, ריבוי הפרויקטים והדרישות הגבוהות הביאו את עובדי ומנהלי החברה לעבודה אינטנסיבית לעמידה ביעדים. בנוסף התקבלו החלטות אמיצות שמחזקות את הערכים של קימות ואורך חיים בריא. הגבלת הימים המותרים להדלקת  אש ברחבי הפארק ל- 25 ימים בלבד,  איסור נסיעה ברכבים ממונעים והחלפת כלל רכבי התפעול והפיקוח, לרכבים חשמליים שאינם פולטי עשן.
בהקשר זה, אני מצטט משפט שנאמר לי לאחרונה מפי ראש העיר: "אם בעבר ניהלת גינה ציבורית, היום אתה מנהל פארק ".

תקציב הפארק גדל השנה?
תקציב הפיתוח גדל בשנתיים האחרונות פי 5, וזה ניכר בשטח. חברת הפארק הלאומי ביצעה בתקופה זו למעלה מ-20 פרויקטים שונים.
תן לנו סקירה קצרה על מה שהתחדש בפארק, ומה מתוכנן בעתיד הקרוב?
השנה ניהלנו פרוייקטים בהיקף של 27 מיליון ₪. מתחמים חדשים שהוקמו או שודרגו השנה בפארק כמו שביל נעמי שמר בחורשת האקליפטוס, מתחם הכושר הגדול, שדרוג האמפי ובנית מסך לד ענק , חידוש שבילים, חידוש מבני שירותים, פרויקט חוף הים , ושתילת כ-200 עצים בוגרים.
שנת העבודה 2022 צפוייה להיות מאתגרת יותר כשבקנה פרויקטים רבים וביניהם: חידוש מתחם ההסעדה, סלילת שבילי אופניים, הקמת מתחם סקייטפארק, תחילת פרויקט שיקום האגם שלב א' ועוד. בנוסף במסגרת תוכניות הפיתוח העסקי של החברה נקדם פרויקט רחב היקף להקמת מתחם הסעדה חדש ומודרני במקום בית הקפה המיתולוגי "קקאו", עם מגוון רחב של אפשרויות הסעדה שונים שייתן מענה לכלל האוכלוסייה .
ספר לנו על מתחם הכושר.
מתחם הכושר החדש הוקם בעלות כוללת של כ-6 מיליון ₪. המתחם מתפרש על פני כ- 5 דונם, וכולל 80 מתקנים ייחודיים, ביניהם מסלול ריצה היקפי באורך 200 מטרים, מתחם כושר קרבי, וכן, מתקנים נגישים המיועדים לשרת בעלי מוגבלויות ואת בני הגיל השלישי. במתחם שולבו 25 עצים ליצירת הצללה טבעית, בשילוב הצללת מפרשים ייחודית, וכן, תאורת לילה דקורטיבית. בנוסף אנו פועלים להקמת מערך הדרכה מקצועי הכולל מדריכי כושר מוסמכים ומדריכי חוגים בדיוק כמו מכון כושר , רק נגיש יותר לכלל הציבור.
פרויקט חורשת נעמי שמר, מה תוכל לספר לנו על זה?
המוזיאון הפתוח על שם נעמי שמר הוא אחד הפרויקטים היפים והמרגשים שאי פעם ניהלתי. מדובר בשביל חוויתי שנסלל בחורשת האקליפטוס בלב הפארק, המשלב בתוכו 13 תחנות מוזיקליות ואינטראקטיביות העוסקות בשיריה ופועלה של המשוררת הלאומית נעמי שמר, הנותן ערך מוסף למבקרים בפארק. את הפרויקט ליוותה באופן צמוד משפחתה של נעמי שמר, בעזרתם הצלחנו לצקת תכנים ייחודיים ומקוריים . בהנחת אבן הפינה אף ציינה ללי שמר ואמרה: " אמא שלי מונצחת בהרבה דרכים, שמות של רחובות ומבנים- אבל מקום כזה אין ".
בימים אלו אנו עובדים על הכנת תכנית להעשרת התוכן לקבוצות שתהווה אבן דרך נוספת בפרויקט. תכנים אלו יהפכו את השביל לאטרקציה לבתי ספר מכל רחבי הארץ.
אפרופו האמפי, מה תוכל לעדכן לגביו?
האמפי כולל היום מסך לד ענק דו-צדדי באורך 12 מטר, המתנשא לגובה של 5 מטר. האמפי כולל מערכת שמע וצפייה מהמתקדמות בעולם. במהלך השנה האחרונה התקיימו לא מעט אירועים מוצלחים באמפי, לרבות שידורי משחקי היורו והקרנת סרטים לכל המשפחה. בסביבת האמפי, יצרנו אזורי ישיבה, מנוחה, וכן, מקומות המיועדים לפעילויות תרבות, כמו למשל, החוף הים המלאכותי, שהוא אטרקציה בפני עצמו. בסביבת החוף אנו מייצרים רצף של תוכן, דוגמת הצגות ילדים, הרקדות, הופעות של הרכבים שונים ולהקות מגוונות. ניתן להתעדכן בפעילויות השונות בפרסומי העירייה.
ומה לגבי הברווזים ושאר בעלי הכנף? מאיפה כל אלו הגיעו?
פרויקט "אגם הברבורים" הפך למעשה את האגם המלאכותי בפארק הלאומי לתחנת מעבר עבור אלפי בעלי כנף, הנודדים מאירופה לאפריקה מדי שנה, ובכך מסייע בשימור וחיזוק יכולת ההישרדות של בעלי הכנף בטבע העירוני והעולמי. הפרויקט כלל הקמת בית גידול בלב האי שבמרכז האגם. רק השנה נוספו כבר מעל 100 בעלי כנף מזנים שונים ומגוונים, כגון ברבורי מנדרין, אווזים סיניים, ברווזי נוי ובירכיות . בנוסף אנו מסייעים להוביל פרויקטים חינוכיים שונים בנושא חקר ולמידת הצפרות, תוך קיום שיתופי פעולה עם בתי הספר העירוניים שבסביבה ומוזיאון האדם והחי.
כמות כזו של אטרקציות ושירותיות מחייבת עבודה קשה יותר וכמות גדולה יותר של עובדים, לא כך?
החברה נהנית מכח אדם איכותי מקצועי ומסור, שבזכותו מצליחה החברה לעמוד בכלל היעדים. לאחרונה גויסו מפקחים נוספים למשמר הפארק המפטרל 24/7 ומגביר את תחושת הבטחון, שירות כזה לתושבים ולמבקרים אין באף פארק בארץ. יחד עם זאת התעצמה החברה בעובדי תברואה ותחזוקה נוספים .
כמות האירועים והפעילויות בפארק גדלה לאין שיעור. תן לנו דוגמאות
אנו עובדים ללא הפסקה על יצירת תכנים לקהל הרחב שמעוניין לצרוך תרבות, ספורט ופנאי. בין הפעילויות הרבות אפשר לציין את הקרנת הסרטים באמפי "סינמה פארק" , שידורי היורו וליגת האלופות, אירוע מועדון ה-5 לרכבי אספנות בסוכות, מרוץ הספארי, תחרויות בין לאומיות במתחם הכדורעף חופים וכמובן האירוע המרכזי של המימונה.
מה לגבי פארק דוד (מרום נווה)?
כחלק ממהפכת שדרוג הגנים והפארקים ברחבי העיר ,הוזמנו תושבי שכונת מרום נווה והסביבה לשיתוף ציבור שנערך בזום , למדנו את צרכי התושבים ורצונותיהם ולאור כך הוחלט בשלב זה לחדש את כלל מתחמי המשחק והספורט, להחליף את ריהוט הרחוב ולשפר את מערך התאורה באזורים נבחרים. בנוסף, יחודש מבנה השירותים, יורחבו שיטחי הצללה , ונבחן הקמת גינה קהילתית סביב עצי הפרי.
כמה מילות סיכום
החלום שלי הוא שנזכה יום אחד בפרס הפארק היפה בעולם, לא פחות. כולנו פועלים על פי מה שנקרא "רוח המפקד" ונרגשים לראות את התוצאות, את חיוך הכרת התודה של התושבים ואת כמות המבקרים שהולכת ועולה מיום ליום.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן