ראיון עם ליעד אילני מ"מ ראש עיריית רמת-גן

ליעד אילני, במלאת שנה לתפקידו: "כפי שעמדנו בהבטחות הבחירות שלנו לתושבים, כך גם ראש העיר כרמל שאמה וגם אני עומדים בהבטחה ההדדית שלנו לשתף פעולה ולעבוד לטובת שיפור איכות חיי תושבי רמת-גן.

מראיינים: ערן זלינגר ואבי בלוך

לאחר שנה בתפקידך, ועם כניסת שנת 2020, לרבות אישור התקציב החדש של העירייה, נשמח לשמוע ממך מהם הישגיך במספר תחומים הנוגעים לחיינו בעיר בכלל ובשכונת מרום נווה בפרט.

ראשית, האם אתה מרגיש שאתה עומד במבחן התחייבויותיך לציבור שבחר בך?

ראשית, אני יכול לומר שאת כל ההתחייבויות שנתנו לתושבים ולציבור לפני הבחירות, התחייבויות שאף הופצו במסמך לציבור לפני הבחירות, גם במסגרת הרשימה שלי וגם במסגרת הריצה המשותפת שלי עם כרמל בסיבוב השני, רובן ככולן התקייימו, ומה שלא התקיים עדיין הוא זמני בגלל אילוצים בירוקרטיים והעובדה שאין ממש ממשלה, לדוגמא ביטול אגרת החנייה. כבר בישיבה השנייה של המועצה בחודש ינואר 19 העברנו תיקון לבטל את אגרת ה-60 שקלים על תו חנייה שנתי, כפי שהתחייבנו, ועדיין ממתינים לחתימה ממשלתית.

בתחום החינוך, שהיה בראש רשימת התחומים שהבטחת לדאוג לו, האם אתה יכול לציין הישגים משמעותיים?

ההישג המרכזי הראשון שחשוב לי לציין הוא הרפורמה בגיל הרך. צריך להבין שמדובר ברפורמה בעלות של 100 מיליון שקלים בעשור הקרוב. היא תציב את רמת גן באמת כבירת החינוך לגיל הרך. אנו נגדיל באופן משמעותי את השכר של המדריכות והסייעות בצהרונים, אנו הולכים לייצר רצף חינוכי בו המדריכה בצהרון תגיע כבר בשעה 12:30 ותצטרף לצוות הבוקר, תחווה את הילדים בשלב הרבה יותר מוקדם של היום.

בנוסף, עשינו מהפכה בכל נושא ההזנה. יש לנו כיום מתאם הזנה שבונה את התפריט העירוני בקפידה. עשינו ערב טעימות מוצלח שהעמיד תפריט בסטנדרטים גבוהים מאד.  אנו בודקים את כל נושא הילדים עם האלרגיות השונות שימצאו גם תפריט מאוזן עבורם בצורה הרבה יותר טובה מבעבר.

הרפורמה עצמה תאפשר לנו לגייס כח אדם איכותי וגדול יותר משמעותית. אנו מבקשים למעשה להוביל ולמצב את רמת-גן כבירת החינוך לגיל הרך בישראל. עשינו גם הרבה מאד דברים קטנים יותר אשר מצטרפים לתוך תפיסה אחת גדולה שהחינוך קודם לכל. למשל, פתחנו צהרון שלישי לחינוך המיוחד בעיר, לראשונה פתחנו מחזור שלישי בקייטנות שפעלו עד ה-20 לאוגוסט, שזה בהחלט בשורה גדולה להורים ולסבים ולסבתות שכרעו בקיץ תחת הנטל. במסגרת התקציב הקרוב התעקשתי ואני שמח שקיבלו את דרישתי על הצבת סייעת שנייה בגני טרום טרום חובה בימי שישי. כלומר איפה שיש סייעת שנייה ביום שלישי או חמישי, תהיה גם בשישי. אלו אותם ילדים. אלו הרבה דברים קטנים שמתחברים לתפיסה החדשה בתחום החינוך לגיל הרך. למה אנחנו עושים את זה? כי שני האתגרים המרכזיים של רמת גן זה החינוך, בעיקר לגיל הרך, ותחום התחבורה. אנו רוצים למשוך לעיר זוגות צעירים והתחומים האלה הם הדברים הראשונים שמסתכלים עליהם כשחושבים אם לגור בעיר.

מה הבשורות לעתיד הקרוב מבחינת ההשקעה במוסדות החינוך עצמן ?

בתוך תחום החינוך יש השקעה של עשרות מיליוני שקלים בשיפוץ שבעה בתי ספר כבר בשנה הקרובה, בנייה מחדש של בית ספר ניצנים בעלות של כ-80 מיליוני שקלים, בינוי מחדש של בית ספר נטעים, בניית בית ספר לאוטיסטים בעיר, בניית בית ספר סביון. נכנסים לתנופה אדירה של בנייה ושדרוג מערכת החינוך כדי שמוסדות החינוך ייראו תואמים למאה ה21-. הקמנו את מועצת החינוך העירונית בראשות רונית תירוש.

ציינת את תחום התחבורה כתחום השני המאתגר אותך בעיר? האם גם כאן יש הישגים שתוכל לציין?

בהחלט. אנו מתחילים פיילוט עם חברה חיצונית לתיעדוף רמזורים ותחבורה ציבורית שם נמצא העתיד. התיעדוף הזה יאפשר לנו לתת יתרון לתחבורה הציבורית בעיר. בקרוב גם נוכל לראות את הזרעים של הסכם הגג שחתמנו, כשאחת הבשורות למשל בין היתר זה ההקמה שתהיה של גשר מעל נווה יהושע ישירות לכביש 4, מה שיוריד דרסטית את פקקי התנועה ברחוב הירדן שמשפיעים ישירות גם על מרום נווה, על רמת עמידר, נווה יהושע וכל האיזור כולו. הגשר יהווה פתרון של ממש. אנו עדיין עושים פעולות בנושא הקו הסגול ואני מטבעי אופטימי, אולם אם חלילה לא נצליח לשנות את הקו הסגול, הגשר הזה מעל נווה יהושע ייתן לפחות אלטרנטיבה אפקטיבית.

בנושא התחבורה הציבורית, שאלה הנוגעת ל'סבבוס'. – מדוע עיריית רמת גן, לא הצטרפה לערים נוספות כדוגמת תל-אביב?

עיריית תל אביב דרשו מאיתנו בהתחלה סכום גבוה, משמעותית, ואנו בסכום נמוך יותר יודעים לתת שירות מעולה לתושבים. הסבבוס חזר לפעילות ואפשר לבצע קונקשנים עם הקווים שמפעילים ערים אחרות. אגב, העובדה שהסבבוס בכלל פועל הוא כבר התקדמות אדירה, ואני מניח שעם הזמן התיאום עם הקווים בערים האחרות יילך וישתפר.

ומה לגבי המסוף בחזון איש?

אנו נחושים להזיז את המסוף הזה ממקומו הנוכחי. לבקשתי הגיעה ניידת לבדיקת זיהום האוויר למקום ונמתין לתוצאות, אנו בודקים גם את כל הסוגיות התיכנוניות שהיו שם. כן ננסה להגיע להבנות עם עיריית בני ברק, מה שנקרא לבוא בטוב בהתחלה, אבל אם זה לא יילך, אנו נמצה את כל ההליכים כדי לדאוג לרווחתם של תושבי מרום נווה.

כיו"ר הפארק הלאומי, היינו שמחים לשמוע אם גם כאן אתה איש בשורה. בגליון הקודם סיפרה לנו הגב' רננה ירדני, יו"ר החברה הכלכלית, על שיפוץ המבנה באגם בפארק הלאומי. מה תוכל לחדש לנו בנושא?

לגבי הפארק הלאומי, שאני יושב הראש שלו, אנחנו בתהליכים מתקדמים להחזרת הסירות לאגם כבר באפריל-מאי הקרובים. כפי שהתחייבנו לפני הבחירות, לקראת מאי 2022 יחזור המבנה האגם לפעילות. עשינו תחרות אדריכלים לעיצוב מחדש של המבנה, או שנשפץ את הקיים בצורתו הנוכחית שלו או שנבנה מבנה חדש ומודרני. המטרה שלנו לייצר במקום גם מסעדה ובית להופעות חיות סטייל מועדוני הזאפה בערב, וביום יכול לשמש כגלריה, מקום להרצאות וכד'. אנו מתכוונים גם לפתוח בית קפה נוסף ברחבי הפארק, מעבר למכרז שנפרסם על בית הקפה הקיים, שמסיים את העשור שבו זכה במכרז הקודם.

עוד עשינו בפארק מתחם כדורעף חופים, הולכים להשקיע הרבה כסף בחורשת האקליפטוס על שם נעמי שמר, בקיצור, הפארק מתעורר לחיים וישתדרג עוד יותר משמעותית בעתיד הקרוב.

אפרופו הפארק הלאומי, ומה לגבי הפארק שלנו, פארק דוד במרום נווה?

חברת הפארק הלאומי מנהלת גם את פארק דוד, שם הוחלפו בשנה האחרונה מתקני הספורט, שמנו ספסל (כפיילוט כרגע) להחתלה מאד מיוחד, הולכים להחליף בקרוב את מתקני המשחקים וגם הפארק הזה ישודרג.

ומה לגבי גינת הכלבים? בראיון הקודם שלך ב'במרום' הבטחת שתבדוק את נושא העתקת הגינה למקום אחר. היה נסיון לבחון הקמת קיר אקוסטי. רעיון שנפל, והיתה כבר הבטחה שהשנה הגינה תועתק. מה יש לך לחדש לקוראינו בנושא?

אני עומד בימים הקרובים לקיים שוב סיור במקום עם אנשי הפארק, אם אנשי מחלקת גנים ונוף, עם רמי פדלון, ועם תושבים, ונקבל החלטה לאן הוא יועתק, כפי שהבטחנו. אחת האופציות היא להעתיק למקום הקודם, או לחלופה אחרת. באופן כללי אנו עושים בנושא עבודת מטה לבחינה מחדש של שעות הפעילות של גינות כלבים בכל רחבי העיר.

בפארק יושבת כרגע ניידת של קופת חולים מכבי. האם מכבי הנותנת בפארק רק שירות למנויים שלה משלמת לעירייה על כך?

נושא השפעת לצערי גבה מספר רב של קורבנות השנה, ואני עצמי הצעתי מספר פעמים לכל קופות החולים להנגיש חיסונים לקהילה, מוזמנת כל קופה להגיע ולהציב ניידת לטובת תושבי העיר רמת-גן. כרגע רק מכבי הרימה את הכפפה והציבה ניידת. אני מקווה שבפעם הבאה גם קופות החולים האחרות יצטרפו. מדובר בתקופה של כחודש וזה מבחינתי שירות לציבור ממש כמו ניידות לתרומת דם. לא שמנו פה לא מסעדה ולא גוף מסחרי שמקדם אטרקציות או משהו אחר כדי לגרוף כסף לכיסו. מדובר בקופות חולים שמנגישות לתושבים שירות שבעיניי הוא חיוני וסופר חשוב.

התבשרנו שיש מנהל רובע חדש שאינו תושב רמת-גן שאחראי במסגרת הרובע הנוגע לקוראינו, גם על איזור מרום נווה, גני מרום והסביבה. מדוע לא ממנים מישהו מהאיזור אלא מישהו חיצוני לתפקיד?

תכנית הרובעים היא עוד אחת מהרפורמות שהבטחנו לפני הבחירות ויצאה לדרך.  התושבים עדיין לא ראו כלום מהפוטנציאל של התכנית, כי השנה הראשונה היא שנה של הטמעה ולמידה, והתכנית סך הכל יצאה לדרך בתחילת ספטמבר. בקרוב תוכלו לראות תועלות משמעותיות. היה פרסום בעיתונות על תפקידי מנהלי הרובעים, ומי שהגיש מועמדות נכנס למכרז. העדפנו להכניס מישהו מבחוץ שייראה את הטיפול ברובע בעין נקייה, וללא מניעים פוליטיים מתוך העיר או אפילו שיחשבו על אחד כזה שיש לו מניעים פוליטיים כי הוא גר בעיר. מדובר בתפקיד מקצועי שתפקידו לפתח פעילות קהילתית ללא כחל וסרק.

נחזור לעיר. תוכל לציין הישגים נוספים בתתומים נוספים?

תחום נוסף שכבר אפשר לראות בו הישגים הוא תחום הספורט בו אני ומשה רווח אחראים יחדיו. חנכנו את מגרש אבי כהן בשכונת רמת שקמה. מגרש מצויין לאימונים ולמשחקים ברמת נוער ועד ליגה א'. בחודש הקרוב נסיים את הבנייה של שני מגרשי אימונים בסמוך לספארי, מגרש שייקרא על שם לופא קדוש, והשני ייקרא על שם אחד מהסמלים של הפועל רמת-גן. יש מספר סמלים כאלה ואנו בוחנים את השם.

נושא אחרון הוא נתחום הניקיון של העיר שאנו עדיין לא רואים בו שיפור רב. מתי לדעתך תושבי העיר ירגישו בשינוי המתבקש?

אני בראש ובראשונה חושב שהחוזים שנבחרי הציבור, עם כניסתם לתפקיד, חותמים עם התושבים הם חוזים על הדברים הבסיסיים ביותר. קחו למשל את נושא הניקיון של העיר. אני באופן אישי יודע שהעיר יותר נקייה ממה שהייתה קודם, אך עדיין לא כפי שהייתי רוצה ומצפה. מדובר בעניין שנמצא גם הוא בראש מעיינינו. לאגף הגיע מנהל חדש ומצויין, אלברט אוחיון שמו, וכבר מרגע כניסתו רואים תוצאות חיוביות מאד בעיר, ונראה אף יותר בקרוב. ראש העיר עצמו, עם כניסתו לתפקיד, התחייב לנקות את העיר עד פסח. אני חושב שהדבר נעשה וכבר בפסח הקודם העיר היתה הרבה יותר נקייה. מאז חלה אולי נסיגה מסויימת, הקשורה גם למערכות יחסים עם העובדים. עברנו תקופה מאד קשה, אבל התייצבנו מבחינה תקציבית, ואני משוכנע שבעתיד הקרוב עם תחילת יישום התכנית בהנהגתו של אלברט ראש אגף שפ"ע נזכה לראות תוצאות טובות יותר.

לסיכום, שאלה הנוגעת ליחסיך עם ראש העיר מר כרמל שאמה. איך מערכת היחסים שלך איתו עד כה?

חחח (צוחק).  צר לי לאכזב את כל ה"נשמות הטובות" שהימרו מראש שהחיבור בינינו יחזיק מעמד זמן קצר ושמקווים שיהיה איזשהו פיצוץ. כפי שעמדנו בהבטחות הבחירות שלנו לתושבים, אנחנו עומדים גם בהבטחה ההדדית שלנו לשתף פעולה ולעבוד לטובת שיפור איכות חיי תושבי רמת-גן.

כרמל איש עשייה וחכם מאוד, אני לומד ממנו רבות. כל מה שקרה, קרה מבחינתי לטובה ועתיד העיר, שכרגע הוא ורוד מאוד, יותר חשוב מהאינטרס הפוליטי האישי שלי, שיכול להמתין גם עוד עשור.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן