ראיון עם משה רווח – המשנה לראש העיר

המשנה לראש עיריית רמת-גן ומחזיק תיקי הספורט והממשל: "רשות הספורט שיוצאת לדרך בימים אלו תהפוך את רמת-גן בטווח הארוך לעיר מובילה שמתייחסת ברצינות לתחום הספורט בה, החל מהחינוך לספורט בבתי הספר, דרך הקבוצות וכלה במתקני הספורט"

התפרסם בגליון פברואר 2020 | מראיינים אבי בלוך וערן זלינגר


נפגשנו עם משה רווח, דווקא בשבוע בו מצאנו אותו עסוק במיוחד, כראש מטה הליכוד ברמת-גן, בארגון ביקור ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בתאטרון ראסל במוצ"ש ה-29.2 לכנס בחירות.

משה רווח, תושב שכונת מרום נווה, דמות מוכרת ואהודה בשכונה, משמש בימים אלו כמשנה לראש העיר וכן מחזיק בתיק הספורט בעירייה בשיתוף ליעד אילני, וחבר מועצה בהתנדבות מזה שנים.

משה, ספר לנו בכמה מילים על עצמך.

אני, משה רווח, נשוי + 3 ילדים, מתגורר במרום נווה, תושב רמת-גן מילדותי, חי ומכיר את העיר ואת תושביה המיוחדים והמקסימים. בעברי שימשתי בתפקידים ציבוריים רבים. בין היתר הייתי יועץ במשרד ראש הממשלה, הייתי ראש המטה של נתן שרנסקי, יועץ בכיר לשר האוצר ועוד תפקידים רבים. כיום עובד כיועץ לגופים גדולים כדוגמת ההסתדרות. בנוסף אני מזה שנים חבר מועצת העיר רמת-גן, בהתנדבות מלאה, ושימשתי בה בתפקידים רבים מאז תקופת צבי בר, החל מיו"ר האופוזיציה, כסגן ראש העיר, וכיום בקואליציה של כרמל שאמה הכהן ראש העיר, אני משמש כמשנה לראש העיר, ומחזיק בתיק הספורט ביחד עם ליעד אילני, ואחראי על קשרי הממשל בעירייה.

אני מכיר את העיר על הדברים הטובים שבה וגם על הבעיות שיש לטפל בהן בה, ואני שמח לתרום מנסיוני, מהידע שלי ומזמני למען העיר ותושביה, בהתנדבות ובכל רגע פנוי.

מהו פועלך במועצת העיר הנוכחית?

התיקים שאני מחזיק בהם מאפשרים לי לעסוק באהבה ובכייף גדול בנושאים הקרובים לליבי – ספורט וקשר עם הממשל בישראל. אני שמח לומר שאחרי שנה במועצה הזו, אני ממש מרגיש מין הגשמה עצמית מאד גדולה. אני יכול בשמחה לספר לכם על דברים רבים שקורמים עור וגידים וקורים בעיר ממש בימים אלה, דברים שיש לי חלק והזכות להיות חלק מהיוזמים והמיישמים. למשל, רשות הספורט שמוקמת בימים אלו – תכנית שאני מאמין בה מזה שנים ושמח שסוף סוף יוצאת לפועל.

מהי רשות הספורט המדוברת?

מאז קום העיר רמת גן לא היתה כאן רשות שכזאת או מין תאגיד שירכז את כל פעילויות הספורט בעיר תחת קורת גג אחת.  קיבלנו מערכת ספורט מפוזרת כשבסופו של יום היה קושי לשרת את התושבים בתחום באופן מלא ומעמיק. היה קושי לייצר ולהביא משאבים באופן ממוקד לפעילויות ספורט רחבות וכפועל יוצא – השירות בתחום היה פחות טוב מאשר בערים אחרות. באותה תקופה התחלנו לגבש תכנית עבודה להקמת רשות ספורט ולקידום הנושא בעיר, וכיום אנחנו קוצרים את הפירות. ייאמר לזכות ראש העיר, ולזכות ליעד אילני המחזיק בתיק יחד איתי, שהם ראו איתי עין בעין את הרעיון לרכז את כל הספורט במקום אחד תחת רשות משותפת.

מהם הדברים שכבר נעשו בשנה האחרונה במסגרת תפקידך כמחזיק תיק הספורט?

כבר ניתן לראות בימים אלו את המתקנים המתחדשים כחלק מהתכנית. רק השנה חידשנו את מגרש רמת השקמה, ומגרשים  נוספים של הפועל ר"ג והכח ר"ג. כמו כן שידרגנו אולמות ספורט נוספים ומורגשת בתחום הזה תנופת עשייה ותקופה חדשה בעיר.

כמסתכלים על הנושא, ספורט זה גורם חשוב שמחולל שינוי חיובי בחיי כל אחד ואחד מאיתנו, והנגשת הספורט לתושבים היא דבר חשוב מאין כמוהו. רשות הספורט בשורה התחתונה תהפוך את רמת-גן בטווח הארוך לעיר מובילה שמתייחסת ברצינות לתחום הספורט בה, החל מהחינוך לספורט בבתי הספר, דרך הקבוצות וכלה במתקני הספורט.

בבתי הספר, הספורט עדיין נחשב נושא נישתי. האם אתה מרגיש שיש שינוי בגישה?

היות ובר"ג יש תוספת שהעיר נותנת של שיעורי חינוך גופני, מעבר למערכת החינוך, ויש כמובן את המועדוניות בבתי הספר, קיימת האפשרות לכל ילד וילדה להתחבר לפעילות ספורטיבית זו או אחרת, העירייה מסבסדת את פעילויות הספורט לילדים ולנוער עבור בתי הספר והמועדוניות והוספנו בשנה האחרונה גם שעות רבות של פעילויות ספורט. כל זה במטרה לייצר מצב שכל ילד או ילדה יעשו יותר פעילות גופנית, ייהנו יותר מספורט, ישחקו בחברותא, ומה שנקרא "ייצאו מהמסכים" למגרשי הספורט בבתי הספר ובאולמות, ויתחברו לספורט בהרבה יותר כייף ואהבה.

מעבר לזה, ככל שפעילות הספורט תלך ותגדל, כך גם הקבוצות המקצועניות בר"ג יוכלו ליהנות מיותר ויותר פוטנציאלים לילדים ונוער המצטיינים בתחומי ספורט, להגיע ולתרום לקבוצות כשחקנים מן השורה, ואף מן השורה הראשונה בליגות. העתיד, ככל שנמשיך בתכנית לקידום הספורט בר"ג, אני רואה אותו כחיובי מאד.

אפרופו קבוצות הספורט בעיר. לאן הן נעלמו? והאם התחלתם לפעול להחזרת הכבוד והקבוצות לליגות הבכירות ביותר, בכדורגל ובכדורסל כמובן, והן בענפים תחרותיים אחרים?

בעידן של היום, אנחנו באמת צריכים לתת תמיכה מסיבית מהעירייה לקבוצות הילדים והנוער ולבנות על העתיד של הקבוצות המקצועניות בדרך זו.

מה לגבי איחוד של הקבוצות הגדולות לקבוצה אחת חזקה?

הקבוצות מסרבות להתאחד. שומרים על הדגל ועל המסורת כל קבוצה לעצמה. היו נסיונות בעבר שלא צלחו. אולי בעתיד. אגב, חשוב לציין את קבוצת כדורסל הנשים של העיר שמובילה את ליגת העל ומביאה לעיר הרבה כבוד וגאווה, והיא גם מתוקצבת בהתאם.

מה לגבי מתקני הספורט? מה עתידם, בעיקר ביחס לאצטדיון ר"ג ולוינטר?

וינטר לא בבעלות העירייה, אלא בבעלות עמותת הכח ר"ג, ואצטדיון ר"ג בדיונים ובבחינה מעמיקה של הנושא. המטרה שלנו היא ליצור אצטדיון עירוני מכובד וחדיש שישרת את הקבוצות העירוניות. לגבי אצטדיון ר"ג – בודקים את כל האופציות האם לשפץ את המקום או לבנות אצטדיון חדיש במקום אחר. לוקחים בחשבון את כל הגורמים לרבות נגישות, תוואי הרכבת, נת"צ, סביבת המגרש – האם יוקם מרכז מסחרי גדול בסמוך, האם המגרש ייועד גם למטרות נוספות כמו מופעי מוסיקה וכד'… הנושא בהחלט בין הנושאים החשובים שעומדים על הפרק ומאתגרים את מועצת העיר. יש לקחת בחשבון שהקמת אצטדיון חדש עולה מאות מיליוני שקלים והעירייה תצטרך עבור זה גם כסף ממשלתי וגם תרומות. במצב של אי וודאות במדינה כשאין ממשלה יציבה, אין דין ודברים בנושא האצטדיון מול הממשלה כמו גם בתחומים אחרים, ולכן הנושא כרגע עדיין לא על השולחן. רעיונות בנושא יש לרוב, כמו גם תכניות שעלו בעבר, ואני מאמין שבשלב זה או אחר, לאחר שתיכון ממשלה בישראל, נגיע גם לזה. אגב, העיר צריכה גם אזורי מסחר נוספים שיניבו לעירייה כסף מארנונה, והקמת אצטדיון משולב במרכז מסחרי ותרבותי גדול הוא בהחלט אופציה שתיבחן לעומק.

ונעבור לנושא אחר, כחבר קואליציה, מדוע התנגדת להפעלת תחבורה ציבורית בשבת?

אני עצמי איש מסורתי, מניח תפילין כל בוקר, סבי היה רב בכיר מאד, הרב הראשי של המועצה שלומי. אני לא חושב שגוף מוסדי צריך להפר את האיזון בין החילונים לדתיים שנרקם בו לאורך עשרות שנים, אך יחד עם זאת, יש כיום אוטובוסים חוץ מוסדיים כמו "נוע תנוע" שדואגים להסעות האלה, אני כחבר רשות לא רוצה שהרשות תהיה חלק מהפרת האיזון, ולכן הבעתי את דעתי בנושא.

כתושב מרום נווה, אתה מכיר את מערכת היחסים בין עיריית רמת-גן לעיריית בני ברק. מה דעתך בנושא?

לגבי האוטובוסים שעומדים בחזון איש. אני כמי שגר ממש בבניין הגובל בחזון איש, מכיר היטב את הבעיה. ראש עיריית בני ברק לצערי לא מתייחס לבקשותינו לפתרונות ולהקלה בנושא, והוא מבחינתו רוצה מסוף מחוץ לעיר ופחות מעניינים אותו תושבי ר"ג. אני חושב שצריך לנקוט מולו באותו מטבע וכשיהיה לנו נציג בועדה המחוזית (כשתקום כבר ממשלה) והם יצטרכו את האישור של עיריית ר"ג לכל פעולה באזור המתפתח בגבול שלנו איתם באזור קניין איילון, יהיה לנו קלף מיקוח בנושא.

לגבי הפארק במרום נווה, חובה לייצר אכיפה מוגברת, מבלי לעשות איפה ואיפה בין האנשים. מי שמשחית צמחים ופרחים ונוהג באופניים חשמליות בצורה לא זהירה או מחליף חיתולים בין עצי הפארק וזורק אותם שם,  חובה להגביר את האכיפה בנושא ולהעניש את מפרי החוק. זה לא משנה אם מפר החוק הוא תושב רמת גן או תושב בני ברק או כל מבקר אחר. העירייה מפעילה יחידת שיטור עירוני שמסיירת במקום וגם נקבעו כללים חדשים שנוגעים לרעש בפארק. העירייה, אני מבטיח, עושה את כל המאמצים לאכוף את החוקים ולאפשר חוויה חיובית למבקרים בפארק.

מה תוכל לספר לנו על המאבקים השכונתיים הנוגעים לאשכול הגנים, וכן לגבי הקו הסגול?

לגבי אשכול הגנים, פעלתי יחד עם אביהוא בן משה ורמי פדלון בקדנציה הקודמת נגד הקמת אשכול גנים גדול ודיברנו על אשכול מצומצם. לדעתי תמיד צריך למצוא את האיזון המתאים הנכון ואפשר לייצר פתרון לנחיצות הגנים מצד אחד וזאת מבלי לפגוע בתנועה ובתחבורה בשכונה. אני סומך על שותפיי לקואליציה שהנושא נבדק על ידם וששום דבר לא נעשה מבלי חשיבה ותכנון, ומאמין שנקודת האיזון הזו תימצא.

לגבי הקו הסגול, כשאני נכנסתי לעובי הקורה בנושא, הכל כבר היה סגור וחתום: הקו, התוואי, הסכמות העירייה, וכד'… אין לי ספק שהתושבים צודקים. היינו במספר רב של ישיבות עם כל הגורמים המקצועיים, ואף הצלחנו לעכב את הנושא. לצערי, הקו עדיין בתוואי המקורי וכנראה יעבור. אני מאמין שעד הדקה האחרונה תמיד אפשר לשנות. באמת ניסינו בכל דרך, לחצנו על נת"ע, על שר התחבורה, ועל כל מי שאפשר להגיע אליו, אולם גם כאן, אין עדיין ממשלה לטווח ארוך, ונצטרך להמתין ולעלות לרגל לשר התחבורה הבא ולתחיל ללחוץ על שינוי התוואי ברגע שיתאפשר לנו.

לסיכום, איך אתה רואה את שיתוף הפעולה שלך עם ראש העיר, במיוחד לאור העליות והמורדות במערכת היחסים שלך איתו בעבר?

גם אני וגם ראש העיר שמנו את כל הדברים מאחורינו, גם לטובת תושבי העיר. אנו משתפים פעולה בצורה טובה מאד, ואני חושב שמה שחשוב בשורה התחתונה אלו התושבים. אני חושב שראש העיר עושה מאמצים מרובים להפיח רוח חדשה וטובה בעיר וסוחף אחריו את כולנו. בתקופה הקצרה מאז הבחירות, יש כל כך הרבה דברים שהוא הצליח בהם, ואני גאה להיות חבר בקואליציה ושמח על שיתוף הפעולה המוצלח בין כל חבריה. אני סמוך ובטוח שראש העיר וחברי המועצה כולל אני בתוכם, עוד נעשה דברים גדולים עבור העיר ותושביה.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן