ראש העיר בראיון בלעדי ל'במרום' (יום העצמאות אשתקד 2019)

מראיינים – ערן זלינגר ואבי בלוך

אנחנו נפגשים לשיחה עם ראש העיר כרמל שאמה הכהן, כחצי שנה לכהונתו לאחר שניצח בסיבוב השני את קודמו ישראל זינגר. שאמה איננו חוסך ביקורת על קודמו בתפקיד, ובמענה לשאלה שבה אנחנו פותחים ושואלים אותו: "איך קיבלת את העיר ומה היו השינויים המידיים שכבר ביצעת"?:

קיבלתי עיר על סף תהום תקציבית, עם סכנה לאבד את מעמד העיר כעיר  איתנה. לעובדה זו היו משמעויות מרחיקות לכת מבחינת היכולת לנהל את העיר ולהוביל אותה. קיבלתי עיר שבה רמת אמון התושבים במערכת השלטונית המקומית הייתה בשפל. להבריא את התקציב ולהחזיר את אמון התושבים בעירייה, היו שני האתגרים המרכזיים המידיים. לצדם היו נושאים בוערים נוספים כמו המאבק על אוניברסיטת בר אילן, שבדיוק עמד להיות מוכרע. הצלחנו לעצור את ההחלטה ולפתוח מחדש את הדיון בוועדת הגבולות.

הנושא הבוער השני שעמד על הפרק הוא עניין תוואי הרכבת הקלה (הקו הסגול – אלוף שדה). גם כאן הצלחנו לפתוח מחדש דיונים עם משרד התחבורה ועם נת"ע. הסיכויים בשני המאבקים הם שונים דרמטית, ואני הרבה יותר אופטימי לגבי הפיכת הקערה על פיה בעניין בר אילן. לגבי שינוי תוואי הקו הסגול, קיים  היום שינוי בגישה כלפינו, אבל איבדנו 5 שנים יקרות במאבק, וכעת הרבה יותר קשה לדרוש שינויים בתכנית.

שאמה הכהן מעיד כי היה בטוח עוד מהתקופה שהיה חבר מועצה שיגיע לעיר שקופתה עשירה. לדבריו – "עם כל מה שצבי בר עשה בעיר לאורך שנים, היה עודף של מיליונים, ולכן הייתי בטוח בתום-לב שיש הרבה מקורות הכנסה לעיר, שהתקציב חיובי, ויאפשר כמעט במיידי ליישם את תכניותינו לעיר…" אבל, הוא הופתע מההתנהלות שגילה.

מהרגע הראשון נאלצנו לעבוד עם תקציב שחייב אותנו לקצץ, לצמצם, וזה אף פעם לא נעים ולא קל, אבל כבר אחרי חמישה חודשים מורגש שינוי. העירייה חזרה להרוויח כסף, וחזרנו למסלול שמייצר עודפים לשנים הבאות, ושיעזור לנו להחיות דברים שהתחייבנו עליהם.

קחו לדוגמא את תחום התשתיות בבתי הספר: התשתיות ברמת-גן הן מהישנות במדינת ישראל. למשל, בתי הספר באזור שלכם – מורדי הגטאות, מכל"ל ואביגור – לא נראים כפי שצריכים להראות בתי ספר במאה ה-21 בעיר מהמובילות במדינת ישראל. מבחינתי בעיר כמו רמת גן כל בתי הספר צריכים להיראות כמו בי"ס ארנון. ילדי רמת גן לא צריכים ללמוד במבנים שמשמשים מחסני הג"א או מקלטים לשעבר. אנו צריכים להסתכל גלובלית על מה קורה בעולם ולהכין את ילדינו לעולם משתנה. ולכן אנו מתכננים להקים  ביה"ס בינלאומי דיפלומטי שיתקיימו בו לימודי שפות מגיל צעיר מאוד.

גם תחום הספורט נדחק לשוליים בשנים האחרונות. אצטדיון רמת גן רחוק מימי תהילתו, בלשון המעטה.

ובכלל, ספורט הוא תחום שראש העיר מעיד בשיחה אתנו על רגישותו הרבה כלפיו:

הרבה פעמים אני שואל את עצמי איך אמסור את העיר לבא אחריי. ספורטק ברמת גן – זה אחד היעדים. אם אמסור עיר ללא ספורטק, ארגיש שלא השלמתי את מלאכתי. תוכנית האב להקמת הספורטק מדברת על הקמתו בפארק הלאומי. בעניין תשתיות הספורט, התחלנו לעשות שינויים. המגרש ברמת השקמה מושלם בשבועות אלה, מגרשי הספארי יהפכו למתקדמים בארץ, וכך נמשיך לשדרג מקומות נוספים.

בין ר"ג לבני ברק מוקדי חיכוך רבים, המורגשים בעיקר באזור מרום נווה והסביבה (קרי שד' ירושלים, גני מרום, מרום נווה).  בקרב תושבי האזור יש תחושה שעיריית בני ברק לא ממש סופרת אותנו: כיתות שלמות שמגיעות בשעות הבוקר לפעילות ספורט בפארק מרום נווה, הצפת הפארק בחגים ובקיץ, פעילות אוטובוסים חריגה בחזון איש לאורך כל השנה ובחגים בפרט, תוך חסימת התנועה, תפיסת חניות וביצוע עבירות תנועה, רעש בחגים ומוזיקה צורמת בכניסת השבת. מהם מנופי הלחץ שיש לעיריית ר"ג לטיפול בנושא?

נפגשתי עם ראש עיריית בני-ברק כבר בשבועיים הראשונים שלי בתפקיד, והצבתי בפניו את כל הבעיות. הוא רואה את הדברים אחרת ואיננו רואים את הדברים עין בעין.

העלתי נושאים אלה בפגישתי עם  שר התחבורה ומפקד המרחב והצפתי את הבעיות. צריך להבין שבמדינת ישראל יש קושי להתמודד מול עיר מורכבת כמו בני ברק. העלנו את נושא מסוף האוטובוסים בשיחתנו  והפיתרון מסתמן בעוד כשלוש שנים. אז אמור המסוף לעבור למתחם קוקה-קולה. צריך להיות סבלניים.

לגבי בעיית הרעש – המוזיקה מופעלת ע"י גורם פרטי שהינו דמות מוכרת וידועה בבני ברק. אנו מנסים להגיע להידברות, גם דרך צד שלישי על מנת לפתור את הבעיה.

ומה לגבי הפארק במרום נווה?

אנו נייצר אכיפה מוגברת וננסה לחשוב על פתרונות יצירתיים.

מה המדיניות לגבי גינות הכלבים ברמת גן? בסיור שנערך בהשתתפות סגנך ליעד, עלה הרעיון של אפשרות הקמת קיר אקוסטי חלופי או העתקת הגינה…

כולם רוצים גינות כלבים, ואף אחד לא רוצה רעש…". קיימת מדיניות של הפעלת הגינות ושעות הפעילות. המדיניות דומה לזו  שבגבעתיים ובערים אחרות.

רמת גן לא שופעת מרחבים פתוחים. לא נשארות לך הרבה ברירות: אנשים מגדלים כלבים, אנשים רוכשים מכוניות וכדומה ויש לזה השלכות, גם לגבי השטחים הציבוריים. הלוואי שיהיה מיקום חלופי שהוועד יסכים עליו או לחילופין לעשות רוטציה של הגנים ולהחליף כל שש שנים את מיקום הגן.

מאז כניסתי לתפקיד כל גינת כלבים חדשה שנפתחת עוברת את אישורי: אני מגיע לשטח עם אנשי מקצוע,  נפגש עם התושבים, בודק את החלופות ומאשר את המיקום הסופי. הנושא חשוב ורגיש. 

ולנושא התנועה: בעיות בכיכר רימלט חזון איש  – איפה הדברים עומדים? למשל, נושא הפקעת המבנה בפינת בן אליעזר?

נתתי הוראה להפקיע את המבנה בבן אליעזר. כרגע הנושא נמצא בהליך משפטי.

ומה בדבר אשכול גני הילדים ברחוב רימלט?

הבנייה תחל באופן מיידי (בחודשים הקרובים) על פי התוכנית ועם שינויים בעקבות הפגישה עם וועד השכונה.

הצהרת שאתה בעד שקיפות, ושיתוף התושבים בתהליכי קבלת החלטות. כיצד זה בא לידי ביטוי?

עיריית רמת גן היום היא העיר השקופה ביותר בישראל. בזכות כמה החלטות תקדימיות שקיבלנו אחת היא למשל ועדת החזרת המשנה וגם המליאה, תמלול ישיבות ועדת ההנהלה (שמעולם לא היו), אנחנו בדרך לפתיחה של ועדת המכרזים המתנהלת כרגע בדלתיים סגורות. אני שולח עדכונים אונליין לתושבים פעמיים ביום בממוצע על התלבטויות והחלטות. אין עוד עיר ברמת שקיפות כזו. פעם בשבועיים מתקיימים שידורים חיים של שאלות ותשובות. לא רק אני, אלא גם  סגנים וראשי אגפים רלוונטיים. אין ספק שהיום רמת האמון של התושבים עלתה. היומנים שלנו שקופים.

כשאתה "משחק נקי" – הכול שקוף. שהמכרזים אצלך הם אמיתיים, שההחלטות שלך מתקבלות ללא שיקולים זרים, ללא שיקולים פוליטיים  זה יוצר אווירה של אמון.

נושא חלוקת העיר לרובעים. איפה הדברים עומדים?

בימים הקרובים יתפרסמו שמות ראשי המנהלות שזכו במכרז. יוקמו שמונה מנהלות שלהן סמכויות נרחבות בתחום השגרה והחירום. זו למעשה עירייה קדמית שתפקידה יהיה להנגיש את השירותים העירוניים לתושב.

איך לדעתך צריך להתנהל ועד שכונה (בדגש על וועד מרום נוה) מול גורמי העירייה ובראשם ראש העיר?

וועד צריך לדעת שהוא מנהל ושותף. וועד לא קובע, לא לוחץ, לא מאיים ולא משמיץ. בתחילת הדרך היו חילוקי דעות ואני מאמין שבעתיד יהיה שיתוף פעולה פורה. אני מבקר הרבה במרום נווה ובמרכז המסחרי. אני תקווה שבהמשך לא יהיו סיבות לתלונות. החלטנו להקים את מרכז הנוער המתקדם ביותר במרכז המסחרי של השכונה. השכונה צריכה להיות חלק מהעיר. אין כאן אליטיסטים. רמת גן אחת. כולם יחד. מי שילך בדרך זו ירוויח. אני בעד שיתופי פעולה.

מה החזון שלך לגבי מיתוג העיר?

אני מאמין במיתוג שצריך להישען על מציאות. ברגע שהעיר תפרוץ דרך עם אמירה ברורה ומובהקת, המציאות תמתג אותה. אז נלביש עליה לוגואים, צבעים, סיסמאות והסברה… משמעות המיתוג כרגע, מבחינתי, היא  שרמת גן הופכת מעיר מדשדשת לעיר מובילה. לשם אנחנו מכוונים. אנחנו מכוונים לטוב ביותר, להיות הטובים ביותר להיות הראשונים בכל דבר.

או-טו-טו יום העצמאות. איך העירייה נערכת?

השנה שינינו את מתכונת החגיגות בגלל אילוצים כספיים. בנוסף, אני בדעה שאת יום העצמאות צריך לחגוג בבמה אחת גדולה מרכזית בדומה לערים מרכזיות בישראל ובעולם. רק ברמת גן במשך שנים התרגלו לחגוג את העצמאות בבמות שכונתיות. אלו מנתקות את הדור הצעיר וכל זה עולה כסף רב.

כל וועד של שכונה רצה להיראות גיבור ואת רוב הציבור זה לא מעניין. רוב הציבור רוצה במה מרכזית גדולה עם מופעים מושקעים ואומנים מפורסמים. לצורך הגעה לבמה המרכזית בכוונתי להפעיל שאטל חינם לרווחת התושבים.

ולסיום כמה מילים לתושבי השכונה לקראת החג

ביום העצמאות יש לנו במה להיות גאים. המדינה חוגגת ורמת גן היא אחת הערים המרכזיות במדינה שאני מאמין שהינה מדינת פלא. אנחנו בשלטון המקומי מעצבים את שבעים השנים הבאות. אני מאמין שתפקידנו לחנך לדמוקרטיה, להצטיין בחינוך, להביט על מה שנעשה בעולם ולהכין את ילדינו לעולם גלובלי.

אני מאחל חג עצמאות שמח לכל תושבי השכונה.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן