רגע לפני הסגר: ראיון חג עם ראש העיר

רגע לפני הסגר: ראיון חג עם

ראש העיר,כרמל שאמה הכהן

כרמל שאמה: "כל היעדים שאתה חי ונושם אותם ביום יום זזים כמובן הצידה. הקורונה עוטפת את הכל. היעד הראשוני שלי הוא לשמור על בריאות הציבור מהפן שלנו ולספק חיים כמה שיותר נורמליים למערכות השונות בעיר, ממערכת החינוך, הכלכלה העירונית ועד התרבות והפנאי".

נתחיל במספר שאלות בנושאי תחבורה. בימים אלו מתפרסם מתווה המטרו ולמיטב ידיעתנו יש 2 אופציות. אחת מהן הקמת התחנה ברב לוין והשנייה מן הסתם במקום מרוחק . מה תוכל לעדכן אותנו בנושא?

אנחנו באופן טבעי מעדיפים את התחנה אצלנו בעיר, מה שישפר מאד את ההנגשה של מערכת הסעת ההמונים לתושבי העיר ויוריד את השימוש ברכב פרטי. עיר מתקדמת חייבת להישען יותר על מערכות כמו המטרו, שבילי אופניים, רכבת קלה, אוטובוסים ופחות רכבים פרטיים. על אף אי הנוחות בטווח הקצר, זה ישתלם בטווח הארוך. יש תושבים ממרום נווה וגני מרום שפנו וביקשו שהתחנה תהיה ברב לוין ויש כאלו שפנו וביקשו את התחנה יותר רחוק עם הסברים כאלה ואחרים, ואנו קשובים לכולם. אין עדיין החלטה וכל הנושא עדיין בדיונים.

מה בנוגע לשטח ההתארגנות שאמור להיות באצטדיון הישן של עמידר? מה דעת העירייה בנושא.

ברור שנעדיף אופציות אחרות, אבל כמו בכל דבר אחר צריך להצביע על חלופה. הצוותים שלנו עובדים, חושבים ושוברים את הראש בנושא.

האם יש שינוי בנושא הקו הסגול?

יש אמנם שר אוצר חדש ושרת תחבורה חדשה, אבל בסך הכל המנטרה חוזרת: ראש העיר, יכול להיות שהטענות שלך צודקות, אבל המועד חלף מזמן. אתה מגיע למגרש אחרי שהקהל עזב והתוצאה פורסמה בתקשורת ואתה רוצה להתחיל את המשחק מחדש. ירשנו פה ירושה ותנאי הפתיחה מאד בעיתיים, אולם עם זאת אנו עושים כל מאמץ ואני מקווה שנצליח לשנות ולו במעט את הסיפור. אף אחד לא נותן לנו סיכוי אבל אנחנו עדיין מאמינים.

יש מספר נושאים שמדירים שינה מעיני התושבים מזה תקופה ארוכה, שבעיקר קשורים לשכנתנו עיריית בני-ברק. 1. מסוף האוטובוסים בחזון איש. 2. מאפיית המצות. 3. אולם השמחות האלטרנטיבי בוויזניץ', וכמובן הקורונה. מה תוכל לעדכן בנושא?

באחרונה ביקר מנכ"ל משרד התחבורה, וכן הממונה על התחבורה הציבורית באזור מסוף האוטובוסים. מנכ"ל משרד התחבורה הסכים שהמקום לא מתאים לפעילות הזו. המחשתי לו ממש את סכנת החיים הטמונה במסוף, אבל שוב, אלה דברים שקל לתכנן בעיר חדשה ופתוחה לבנייה מכל הכיוונים כמו למשל מודיעין, אבל כשאתה בא לשתי ערים ותיקות שנולדו ביחד, נוצרו עיוותים לאורך השנים, וזה לא פשוט בכלל.

שם המשחק הוא למצוא חלופה שלא תהיה יותר מדי רחוקה כדי שהקווים לא יהפכו ללא יעילים. האצטדיון הוא חלופה לא טובה כי הוא די רחוק והקווים לא יוכלו לשרת את האנשים מהאזור הקרוב אלינו של בני ברק.

נשמח אם תרחיב על מערכת היחסים בין עיריית רמת-גן לבין עיריית בני-ברק

חייבים להבין, שבנושאים רבים תפיסת העולם בינינו כעיריית רמת גן לבין עיריית בני ברק, היא שונה לחלוטין. אם זה בנושאים של איכות הסביבה, תנועה, מטרדי רעש. ראש עיריית בני ברק רואה קודם כל את ענייני הדת ואת ענייני הרווחה בעירו, וכשאני מדבר איתו על מטרדי רעש וכד, הוא לפעמים מסתכל עלי במבט כאילו ראה עב"מ, ומאד קשה לתקשר באופן זה.

אני יכול לעשות רק דברים שבסמכותי. אני אישית ניהלתי את הובלת המבצע המשטרתי מול אולם השמחות הרועש הסמוך למרום נווה למשל, והיתה תוצאה נקודתית, וצריך להמשיך ללחוץ על הרשויות לאכוף את הסדר ואת השקט. להוריד את הכפפות ולהוציא מהצד שלנו את בני ברק מדעתם גם אנחנו יכולים, אבל זו האופציה האחרונה ואני מעדיף לפתור קודם כל את הבעיות בדרכי שלום.

לא חסרות לנו מלחמות סביבנו שנייצר מלחמות בתוכנו. הם, שהם בסך הכל שכנים ואחים שלנו, חיים בתפיסת עולם שאנחנו מנדים ומסמנים אותם ויש פער עמוק בתודעה. כל עניין הגדר, כידוע למשל, יצא מכל פרופורציה רק בגלל פערי תפיסה.

בשורה התחתונה אני מאמין שאפשר להגיע בסוף לפתרון. מפעל המצות למשל הוא נושא שבהחלט הפתרון יגיע ולא מחייב מלחמת עולם. גם מסוף האוטובוסים עם כל זה שאנו מבקשים בנושא האכיפה מביא לזה שחברות האוטובוסים בסוף גם יקימו צעקה ויבקשו הם בעצמם להעביר את המסוף. 

כשאתה נוגע באמת במציאות היא הרבה יותר מורכבת ולא תמיד יש פתרונות קסם.

אנחנו נמצאים בפארק. מתי האי בפארק יהפוך למבנה רלוונטי?

המבנה סגור כבר עשרות שנים, ואני לא מאמין שיהיה סגור עוד עשרות שנים. אנו עורכים סיורים במקום וההחלטה היא לא קלה. יש פה ויכוח האם לשמר את המבנה הקיים או להקים משהו חדש. משולב פה גם רגש וגם תכנונים טכניים מאד מורכבים. כולם קרועים בנושא. חלק אומרים שהזוי לשמר מבנה בצורתו הישנה, ויש כאלה שהמבנה הוא חלק מילדותם ואין מצב מבחינתם לא לשמר את המבנה.

מבחינת נגישות, ממ"ד ופונקציונאלית בגלל המים וכל המורכבות, כל שיפוץ יתחיל בלמעלה מ 10 מיליון שקלים, לכן יש פה עדיין דיונים וויכוחים לאן לקחת את המבנה. עם זאת אני מאמין שעניין האי יסתיים לפני שיסתיימו למשל הבעיות עם בני ברק.

מה לגבי האצטדיון הלאומי?

גם זה דבר שלא תלוי רק בנו. לצערנו שר הפנים אריה דרעי פרסם החלטה פוליטית על חלוקת הכנסות בינינו לבין בני ברק ורשויות נוספות. מבחינתנו זה שם את כל התהליך בהמתנה ארוכה. אין לנו עניין להכניס את אחד מסמלי העיר לשותפות עם ערים שאין להם קשר לאצטדיון., ועד שיחזור ההגיון לממשלה בנושא הזה אנו עצרנו את ההתקדמות בנושא. הרי אם על הדברים הקטנים יותר אנחנו לא מסתדרים עם בני ברק איך אפשר בכלל לחשוב על שותפות איתם באצטדיון? בגרסא הרזה מדובר על הפיכת האצטדיון למרכז תרבות עצום שיכלול ארנה, ספורטק, מרכז קניות, מרכז תרבות וכד'. כל זה לא יילך ביחד עם בני ברק שגם אגב ברמה הכלכלית לא ערוכה להקצות משאבים נדרשים לצורך העניין.

בניגוד לדברים אחרים כמו הקו הסגול, את האצטדיון ננצח. אנו על המשמר מהרגע הראשון, הצדק מבחינתו כאן מוחלט,.

נעבור למרום נווה. הרחבה מול המרכז שעברה שיפוץ מאד יקר די מוזנחת. למה לא נשתלים שם שתילים בכל אדניות העץ הגדולות, הצמחיה מסביב לא נאותה ויש המון לכלוך.

אני מבקר לאחרונה הרבה באזור בגלל הקמת מרכז הנוער. אני מסתובב בכיכר ולא זכור לי שראיתי איזושהיא הזנחה יוצאת דופן. בכל זאת יש במקום תנועה רבה של אנשים. המקום מטופל ויש ניקיון של האזור מדי יום. לגבי הצמחיה נבדוק ונראה מה עוד אפשר לשפר.

אגב אנו עומדים לרכוש פחים גדולים וחכמים יותר, ואחד המקומות שקבענו לפיילוט זה מרום נווה, כך שגם מהבחינה הזו אנחנו עם היד על הדופק.

מביקור באתר בניית מרכז הנוער החדש הוא נראה מאד מבטיח. מתי הוא ייפתח ולמי הוא מיועד?

על פי מגבלות הקורונה, זהו מרכז הנוער הראשון ואנו חולמים שהוא יפעל לפי התכניות. יש מכרז למנהל/ת שיתפעל את המקום באופן רציף, יכניס תכנים, ישווק את המקום, והקונספט הזה אני מאד מאמין שייתפס אצל הנוער שאגב היו שותפים מלאים לתכנון מלא של המקום. כל הכניסה אגב למקום מבחינת שיפוץ תשנה כמובן את החוויה של היציאה והכניסה לחניון המרכז המסחרי במרום נווה.

באחרונה פורסם התכנון החדש של אשכול הגנים לאחר שהעירייה התבקשה לכך בערר שהוגש. מהתכנון עולה שהעירייה מתכננת לבנות 3 מבני ציבור בגובה של בין 7 ל 9 קומות כל אחד. נשמח לשמוע הבהרות בנושא.

חד משמעית אין שום כוונה להקים 3 מבני ציבור, אלא רק את אשכול הגנים. מאחר ומהותית למתנגדים לא היה קייס ונטפלו לעניינים פרוצדורלאיים שמעולם לא נדרשו ברמת גן, נאלצנו להגיש תכנית עיצוב אדריכלי למקום. החלקה מאד גדולה וכוללת זכויות בנייה לכמה בניינים. לכן הוגשה התכנית. בפועל אין שום כוונה לבנות יותר מאשר את אשכול הגנים החיוני מאד לאזור. המתנגדים לאשכול הם אלה שאילצו אותנו להגיש תכנית לאזור ועכשיו מנפנפים בה, ביודעם שאף אחד לא מתכוון לבנות מגדלים ברימלט.

אני מתחייב שאנו עושים ונעשה עבודה אחראית, שכוללת תיקון כשלים של שנים ארוכות וההחלטה על בניית אשכול הגנים לא נובעת משום שיקול שאינו צורך אמיתי בגנים האלו. אני מבטיח לכם, בעוד 3 שנים כשהמרכז יפעל וכולם יתרגלו אליו, יגידו איזה יופי. המבנה המתוכנן הוא שיא הקידמה ויימצא תוכן לטובת הציבור גם לקומה הנוספת. התושבים צריכים לבחור האם הם משתפים פעולה עם העירייה או האם הם 'לעומתיים' לעירייה. במידה והעירייה עושה רע לתושבים ה'לעומתיות' ברורה, אבל עירייה שמחפשת לעשות טוב לתושבים, מי שפועל באופן 'לעומתי' מולה לתפיסתי יפסיד הרבה. אני כמובן לא אובייקטיבי לשפוט, התושבים הם שישפטו בסוף.

נכון שבמגרש רצינו "שדה של תותים" לכל החיים, אבל השכונה היא חלק מהעיר, וכמו שלדוגמא הילדים שלנו נוסעים לבליך ומעמיסים על רמת חן, כך אני לא רואה סיבה מדוע לא לתמוך באשכול גנים כשיש צורך ברור בזה, והמקום מתאים.

מערכת החינוך החלה לעבוד בעיר עם פתיחת שנת הלימודים. מה דעתך בנושא לאור התחלואה הגדולה במדינה?

זה ניסוי מעניין שכבר התחיל לא טוב עם הרבה מאומתים, גם מהצוותים וגם מהתלמידים. כרגע זה ברמה נסבלת ולא ניכרים ניצנים של השפעה על התחלואה עדיין. (הראיון נערך לפני ההחלטה על הסגר)

בכלל המספרים של רמת גן בזינוק חיובי ואני לא פוסל שההרעה במספרים דווקא של מרום נווה היא בגלל פתיחת הפארק. אני לא הולך לישון לפני שאני עושה הערכת מצב. הפכתי להיות אובססיבי לגרפים ולמספרים כי האחריות היא גבוהה. אני יוצר תודעה ומזכיר לאנשים את המציאות, וכמו שזה משתפר מהר, במהירות זה משתנה. עד ה 29 לאוגוסט היינו עיר ירוקה וחזרנו להיות צהובה. המבחן אם נחזור להיות ירוקה או נהפוך להיות כתומה היא בידינו.

לקראת השנה החדשה שעומדת להיות שונה ואחרת, מה היעדים שהצבת לעצמך ולעירייה?

כל היעדים שאתה חי ונושם אותם ביום-יום זזים כמובן הצידה. הקורונה עוטפת את הכל. היעד הראשוני שלי הוא לשמור על בריאות הציבור ולספק למערכות השונות בעיר, ממערכת החינוך, הכלכלה העירונית והתרבות והפנאי, חיים כמה שיותר נורמלית.

אנו מנסים להיות יצירתיים. הדרייב אין למשל, הוא רעיון שנולד מתוך צורך תקופה כזו.

מדובר באתגר לא פשוט בכלל שמצריך משאבים רבים. יש ירידה חדה בהכנסות העירייה. יש הוצאות שמצטמצמות ויש כאלו שגדלות, אבל הירידה בהכנסות היא גדולה מאד. אין למשל פרסומים על השילוט העירוני למשל, ארנונה עסקית אנחנו חיים על עירוי מהממשלה ואין פתרון עדיין לרבעון השלישי, וכד'.

כל עניין החנייה – הפטור שנתנו בתקופת הסגר זה הרבה כסף שלא נכנס, ועוד ועוד. אני יכול להגיד לך שגזברית העירייה לא ישנה טוב בלילה וחרדה מאד לעתיד הקופה ברבעון השלישי והרביעי. למזלנו יצרנו עודף ב-2019, אבל בזבזנו כבר כמעט את הכל התחמושת. כל הרשויות הגדולות אגב בחרדה מהעניין. לממשלה אין בעיה להדפיס כסף. לעירייה אין אפשרות. אין דרך לקצץ בשירותים חיוניים והמציאות לא פשוטה.

ולסיום, ברכה לשנה החדשה…

בריאות לפני הכל. הבריאות משפיעה על חיי כולנו. מהילד הקטן ועד הקשישים שנמצאים בבדידות בתקופה הזו. אשמח מאד להפרד מהקורונה בשנה הקרובה ושגלגל התנופה שהתחלנו בו יחזור, ושתהיה שנה נפלאה וקודם כל בריאה.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן