רמזי גבאי יקיר רמת גן

רמזי גבאי, לשעבר מ"מ ראש העיר וחבר מועצה ותיק,

תושב רח' יוחנן באדר בשכונת מרום נווה

בשיחה אישית על עשייתו הציבורית לאורך השנים, על מעשיו כיום, על המאמאנט והפאפא-סל שהביא לעיר, על תואר יקיר העיר

שיקבל בקרוב, על עתיד השכונה שלנו, ועוד…

רמזי, ספר לקוראינו קצת עליך, למי שלא מכיר, ועל ההיסטוריה שלך כחבר מועצה ותיק ובכיר בעיריית רמת-גן.

אני כל חיי גר ברמת-גן. אני יליד 48, בשנת 50 הורי עלו ארצה, חיינו כמה שנים במעברה, ואז הגענו לרמת-גן. למעט 3 שנים שגרתי בבסיס צבאי, לא העתקתי את מקום מגוריי מעולם מרמת-גן.

למדתי בבית הספר הלל בעיר, אח"כ באהל שם, שיחקתי כדורגל כנער בהפועל רמת-גן, ואח"כ התגייסתי לצבא שם שירתתי בחיל האוויר בתפקידים שונים אותם סיימתי כאלוף משנה, כשעשיתי גם תואר בהצטיינות בבר אילן תוך כדי השירות.

כשהשתחררתי מצבא הקבע הגעתי לעולם העסקים לתחום הטקסטיל. עשיתי חיל בעסקיי וניהלתי חברה בורסאית בשם אופיס טקסטיל שהפכה להיות הגדולה ביותר בענף.

אחרי 25 שנה כאיש עסקים החלטתי שעשיתי מספיק לביתי ובער בי להתנדב לפעילויות ציבוריות. התמניתי לתפקיד הציבורי הראשון כיו"ר מכון הייצוא, שם הייתי אחד האנשים שעזרו בזמנו להייטק הישראלי לצאת ולפרוח בחו"ל. עשיתי את התפקיד בין השנים 2010-2018. בזמני היתה גם הפעם הראשונה שמדינת ישראל עברה את ה-100 מיליארד דולר ייצוא, סכום שכשאני צפיתי אותו מראש, צחקו עלי במשרד הכלכלה, אבל בסוף אותה שנה הגענו לסכום הזה, בסוף 2017. שימשתי בתפקיד הזה של יו"ר מכון הייצוא 3 קדנציות, כולן בהתנדבות מלאה.

ספר לנו על הקריירה הציבורית והפוליטית שלך כחבר מועצת עיריית רמת-גן

תוך כדי התקופה שהייתי בעסקים ביקשו ממני ממפלגת העבודה לבוא ולהיות חבר במועצת העיר. הצטרפתי למפלגה, ומ-2003 הייתי גם חבר מועצה. אחרי קדנציה ראשונה בעירייה עברתי לסיעה של צבי בר והמשכתי בעשייה הציבורית. הכל, אני מדגיש, לרבות מילוי תפקיד ממלא מקום של צבי בר, עשיתי בהתנדבות מלאה. מעולם לא קיבלתי שכר מהעירייה ושמרתי את העובדה הזו כעיקרון, למרות שיכולתי לקבל כמ"מ ראש העיר שכר מלא.

ספר על פעילותך כחבר מועצה ובאילו תחומים עסקת?

בעירייה עסקתי בעיקר בתחומים חברתיים ובתחומי הספורט בעיר. ישנם דברים שאני בהחלט מרשה לעצמי לקחת עליהם קרדיט, כמו למשל להכניס את המאמאנט לרמת-גן. בזמנו כשהעליתי את הרעיון, לא הבינו כל כך מה אני רוצה, אני דאגתי להכניס את זה לעיר, והיום תראו איזה ענף יפה זה.

בהמשך הייתי גם הראשון להכניס את הפאפא-סל למערך הספורט בעיר.

אני גם זה שאחראי על בניית המגרשים הסינטטיים בוינטר, ואני מצטער רק על דבר אחד, וזה שבזמני לא הצלחנו להגשים את המודל החדש שתוכנן לאצטדיון רמת-גן. מודל שאני מקווה שבקרוב יחזור לתכנון ולעשייה.

האצטדיון מזה שנים על שנים מהווה מקום שיכול להיות מרכז גדול הרבה יותר של ספורט, תרבות, ועוד.. מדוע עד היום לא זז כלום שם?

היו חברות חיצוניות שהסכימו לקחת את זה כ- BOD כלומר לקחת את זה לתקופה ארוכה כזכיינות של 20 שנה ויותר בתמורה לבנייה מחדש של מתחם האצטדיון. דובר אז על הקמת מרכז תרבות מסביב לאצטדיון, שיכלול אולם ארועים, בית תרבות, חנויות, מסעדות, בית מלון, בניני משרדים ועוד… מכבי תל אביב אפילו פנו אלי וביקשו להיות שותפים למיזם.

התכנית שתוכננה בזמני עדיין רלוונטית, וצר לי שהאצטדיון עדיין עומד במתכונתו הנוכחית.

המינהל הלך איתי בנושא האצטדיון, להזכיר אגב שהמינהל החזיק בזכויות שוות עם העירייה את האצטדיון עד אז, ואף הזרים תקציב לתכנון מודל חדש. הבאנו את האדריכלים הגדולים בארץ ובעולם והרמנו תכנית להקמה של מרכז תרבות חדש במסגרת האצטדיון, אולם התכנית נתקעה עם כניסת ראש העיר הקודם לתפקידו (מר ישראל זינגר). המודל בנוסף היה הופך את אצטדיון רמת גן שוב לאצטדיון הלאומי כשבתכנית היה גם להפוך אותו לאצטדיון הלאומי למופעים ל-50,000 איש במקום אצטדיון רמת-גן. עד היום התכנית תקועה והאצטדיון עומד כמו שהוא, ואני מצר על כך.

מה לגבי קבוצות הספורט בר"ג? מתי יחזרו קבוצות הכדור של רמת גן לליגות הבכירות של ישראל?

לגבי הקבוצות ברמת גן, אגב, אם כבר על ספורט אנו מדברים, אם אפשר היה לעשות ברמת גן איחוד אמיתי לא רק של קבוצות אלא גם של מגרשים, זה היה עושה טוב לספורט בעיר. מגרש וינטר עומד, מגרש עמידר עומד כמו אבן, וזה חבל מאד.

איחוד כזה היה מאפשר להקים גוף אחד גדול לקידום ילדים, נוער וכד' ולא רואה סיבה שבמקרה כזה לא תהיה קבוצה לרמת גן בכירה בליגת העל. גם בכדורגל וגם בכודרסל.

נחזור לעשייתך הציבורית. ספר לנו מה עשית מאז שסיימת את תפקידך כיו"ר מכון הייצוא

אני עדיין מעורב בענייני הטקסטיל. הייתי יו"ר איגוד הטקסטיל הרבה שנים וחבר פעיל בהתאחדות התעשיינים. אני חבר הנהלה בביטוח הלאומי וחבר הנהלה בשירות התעסוקה, ולפני שנתיים גם לקחתי בהתנדבות לנהל את אילן רמת-גן ובקעת אונו.

במסגרת התנדבותי באילן, אנו מטפלים בילדים במצבים לא קלים, הסובלים מנכויות שונות, ואנו מנסים לעשות עבורם הרבה פעילות. אחת לחודש מקיימים מפגשים לצורך מציאת זוגיות בבתי קפה. אלו מפגשים מאד מרגשים ומספקים. העירייה ומפעלי בית עמנואל מאד עוזרים לי פה אגב חשוב לציין. אחת לשנה עושים יום ספורט גדול, עושים קורסי מחשבים בבית הצנחן בעזרת העירייה.

איך מערכת היחסים שלך עם ראש העיר הנוכחי?

תראו, זה לא סוד שלא תמכתי בכרמל לפני הבחירות, אולם עכשיו כתושב העיר חשוב לי שיצליח וייעשה חיל ויקדם את העיר. אני חושב שהוא נכנס לתפקיד במלוא המרץ, כוונותיו רציניות, ונראה את התוצאות בעתיד.

שנה זה לא מספיק זמן לבחון. נכון, הוא נמצא הרבה בתקשורת, וכל עשייה שלו מדווחת, אולם אני בטוח שהוא רק רוצה לעשות טוב לעיר,  והציבור שומע, רואה וישפוט בעתיד. לי אישית חשוב שיצליח ושהעיר תשגשג.

כיום אתה יו"ר היכלי הספורט של תל-אביב. ספר לנו על על עשייתך שם במסגרת התפקיד.

היכלי הספורט של תל אביב הם היכל מנורה בו משחקת מכבי תל אביב כדורסל, היכל שלמה בו משחקת הפועל תל אביב כדורסל, וכמובן בלומפילד שם מתארחות מכבי תל אביב , הפועל תל אביב ובני יהודה בכדורגל.

את התפקיד הזה, ממרום גילי (72), אני עושה בעיקר בשביל הכייף ובשביל העשייה הציבורית בלבד ובהתנדבות.

אני פנסיונר של הצבא ופנסיונר של העסקים שלי, כך שכסף לא מניע אותי אלא הרצון לקדם ולשפר דברים איפה שאני יכול.

כתושב השכונה איך מרום נווה בעיניך, ומה היית משפר?

מרום נווה שאני גר בה היא שכונה מצויינת. חבל לי שעניין התנועה אל ומהשכונה הולך ונעשה בעייתי, אולם אפשר בהחלט לפתור את הבעייה. אני כבר הצעתי ומוכן להציע שוב לראש העיר פתרון פשוט: לפתוח מסלול יציאה נוסף מאלוף שדה לכיוון כביש 4.

לגבי מסוף האוטובוסים, גם כאן הבעייה ברורה אולם צריך לבחון אותה באופן אובייקטיבי ולחפש פתרונות, אולם אני, ממרום שנותיי, אני את העבודה הזו משאיר לכוחות הפועלים בשכונה ולחברי הועד הפעילים. לא רוצה להתעסק יותר בפוליטיקה.

ספר לנו עוד קצת על פעילותך כיו"ר אילן רמת גן

כיום באילן יש אנשים הזקוקים לסיוע. מתוכם עשרות ילדים ברמות נכות מאד גבוהות. הם זקוקים לעזרה רבה שהיא לאו דווקא בכסף, אלא בפעילות, בהתייחסות, ביד תומכת, אני מאד משתדל במסגרת תפקידי לעזור להם, וכל פנייה שיש בה עזרה סיוע ותמיכה שתגיע אלינו לאילן עבורם תתקבל בברכה ובשמחה.

שבוע שעבר, למשל, הבאנו את כולם לקפה במרום נווה לפעילות שמטרתה מציאת זוגיות. היה יום מרגש, כך שאני מוצא את פעילותי באילן מספקת ומרגשת.

נבחרת ליקיר העיר? בעוד חודש הטקס. ספר לנו על הרגשתך.

אני מרגיש עם זה מאד נעים. כמי שחי 70 שנה ברמת-גן, אני בהחלט נרגש ומצפה.

כל ילדיי גדלו ולמדו ברמת-גן. יש לי 3 ילדים ו-9 נכדים, ויש לי בהחלט נחת מכולם.

אני ממשיך בעשייה הציבורית שלי במלוא המרץ, מתרחק מפוליטיקה ומקווה שהעיר רמת-גן תמשיך לשגשג. אני אוהב את העיר הזו בכל ליבי, וכמי ששירת אותה במשך שנים על שנים, אני בהחלט שמח על תואר 'יקיר העיר', ואמשיך לסייע מהידע והניסיון שלי לעיר כל אימת שאתבקש.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן