רמת גן נוזלת

מאת גבי ברנשטיין

לאחרונה קיבלו רבים מתושבי רמת גן ובתוכם כל דיירי הבניין בו אני מתגורר, מכתבים מ'מי רמת גן', כדוגמת המכתב שבתמונה. המכתבים דיווחו על צריכת מים גבוהה משמעותית מהרגיל. בדיקות שערכו ועדי הבניינים לא גילו נזילה ספציפית במתקני המים השונים.

בשיחות שערכו הדיירים, אותם ברי המזל שהצליחו להיענות על ידי מוקדני מי רמת גן, הם קיבלו תשובות מתחמקות שונות ומשונות: שהמונה הראשי לא טועה, שיתכן שהסגר גרם לקפיצת הצריכה, שהילדים נמצאים בבית ומשתמשים יותר בשירותים, שהמבוגרים עובדים מהבית או נמצאים בחל"ת ולכן שותים ומבשלים הרבה יותר וכן מדי פעם נשמעו טענות שהשימוש המוגבר בקיץ והבריכות שמולאו הקפיצו את השימוש במים. אציין כי רבים מהדיירים שנכללו בהגדלת הצריכה הדירתית הינם זוגות מבוגרים וקשישים שרמת השימוש שלהם לא אמורה להשתנות בשל הסיבות (או התירוצים) שהועלו לעיל.

תושבים רבים החלו להתאגד באמצעות הרשתות החברתיות על מנת לעורר גל מחאה ובזאת להביא לשינוי המיוחל בהתנהלות המאוד בעייתית של המנגנונים המסואבים של רשות המים.

ראש העיר, מר כרמל שאמה הכהן, העלה את הנושא לסדר היום במסגרת מסע הבחירות שלו שנערך לפני כשנה וחצי. הוא קבע כבר אז כי יש לבטל לאלתר את החלטת הממשלה שהפריטה את ניהול המים מהרשויות וגרמה בין היתר לעליית מחירים עצומה ופגיעה ברמת השירות לתושבים.

במהלך אוגוסט פירסם ראש העיר פוסטים ובהם ערך סקר תושבים לגבי התייקרות המחירים וכן הודיע שהוא פועל להקמת גוף הכולל מומחים שיבדוק את המקרים, זאת לאחר שמאות תלונות על חשבונות מנופחים הצטברו במוקד העירייה. נציין כי רבות מהפניות נבדקו בעירייה אחת לאחת מול מי רמת גן, דבר שגזל משאבים משמעותיים מהעירייה ועדיין השינוי המיוחל לא הגיע.

באמצע אוקטובר ביקר מר שאמה הכהן בכנסת והעלה את הפתרון שלו לנושא, ולהלן עיקריו:

1. רמת גן מובילה את העמדה לפיה תאגידי המים עשו את שלהם ועכשיו יש לסגור אותם ולהחזיר את משק המים לרשויות המקומיות.

2. סגירת התאגידים תוזיל מיידית את המים, תשפר את השירות, השקיפות, הנגישות והרגישות כלפי הצרכנים שהם התושבים.

3. מוצע מודל אחר בו רשויות איתנות יעבירו חזרה את ניהול משק המים לרשות, תוך ניהול תקציב נפרד וסגור וכך ראשי הערים לא יוכלו להפנות את הכספים להוצאות אחרות של העיריות.

4. המהלך יוריד מיד את המע"מ ובכך יקל מיידית על התושבים וכמובן יחסוך את רוב המנגנון הכפול.

לעת עתה, נראה שהפוקוס הלאומי והעירוני כוון לאחרונה להורדת התחלואה בקורונה בגל הראשון ובעקבותיו בגל השני הקשה יותר. הטייה זו של העדיפויות הלאומיות עיכבה באופן ברור פרויקטים רבים, שמין הסתם אינם עוסקים בהצלת חיים. למרות זאת, העלאת הוצאות המים פוגעת באוכלוסיות מוחלשות ומביאה לירידה מוחשית באיכות החיים של התושבים, שמוציאים את כספם על תשלומים מנופחים, זאת במקום שיוקצו לטובת צרכים אחרים ומשמעותיים שלהם.

אנו קוראים לראש העיר שלא להוריד את הנושא מסדר היום ולהתאגד בהקדם עם ראשי ערים אחרים ורשויות נוספות במטרה לקדם את הפתרון שהציע.

אנו מבטיחים שנמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות גם בגליונות הבאים.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן