שביל ישראל – מלטרון לשער הגיא

מאת שמעון פרידמן – מורה דרך

טיול החודש מתאים עצמו ללוח השנה – יום הזיכרון ויום העצמאות.
כמו כל טיולי שביל ישראל, המסלול אורכי ומצריך 2 מכוניות. את הראשונה נשאיר בסיום הטיול "בחניון מח"ל" ליד שער הגיא וניסע לתחילת המסלול אל לטרון, שם נחנה במגרשי החניה המרובים הנמצאים באזור.
אם אתם מטיילים עם ילדים או מורשת חיל השריון יקרה לליבכם, אפשר להתחיל או לסיים את הטיול בביקור קצר באתר "יד לשריון" הנמצא בלטרון. האתר קם כאתר הנצחה לחללי חיל השריון, אך ניתן להסתפק בביקור בפארק המוזיאוני המרכזי ביד לשריון שהינו אוסף הרק"ם (רכב קרבי משוריין). למעלה מ-160 טנקים וכלים משוריינים ותיקי קרבות מקיפים את האתר. אוסף זה הפך את "יד לשריון" למוזיאון המגוון ביותר בעולם. הכניסה בתשלום. יש לציין כי המבנה המרכזי באתר הוא משטרת לטרון המפורסמת. בזמן מלחמת השחרור בנין המשטרה נכבשה בידי כוחות הלגיון הירדני. מספר לא מבוטל של ניסיונות כיבוש ע"י  ההגנה וצה"ל נכשלו ובמהלכם היו לכוחותינו אבדות רבות. המשטרה היתה בשליטה ירדנית ובעצם מנעה את המעבר לירושלים מהשפלה והיתה אחת הסיבות לחיפוש אחרי דרך אלטרנטיבית : "דרך בורמה" שאליה נגיע בהמשך היום. המשטרה נכבשה ע"י צה"ל במהלך מלחמת ששת הימים.
נחצה את כביש 3 בצומת חטיבה 7 ברמזור לכוון מנזר לטרון. מנזר זה כונה בעבר "מנזר השתקנים" (בטעות ניתן לומר) וזאת מכיון שהנזירים המשרתים בו ממעיטים בדיבור. למנזר שטחים חקלאיים ובהם כרמי זיתים וכרמי ענבים. ניתן לבקר במנזר (דרוש לבוש צנוע) ואף לקנות בחנות המקומית יין או שמן זית. אחרי המנזר, ניתן לסטות מן השביל אל הגבעה ממזרח למנזר. שם שוכנים  שרידיו של מבצר צלבני. שמו הצרפתי הוא "לה-טורון-דה-שבאלייה" – מבצר הסוסים – ועם השנים הוא הפך ללטרון. זהירות:  המקום אינו מוסדר וההליכה על גבי המבנים עלולה להיות מסוכנת.
השביל יורד לעמק וחוצה את נחל נחשון (נחל אכזב) ומטפס במתינות לכוון הישוב נווה שלום – ישוב שבו גרה אוכלוסייה מעורבת של יהודים וערבים הגרים ביחסי שכנות טובים. היישוב הוקם בשנת 1969 על ידי הנזיר הדומיניקני ברונו הוסאר. מומלץ לסטות משביל ישראל אל בית הקברות שבו נמצא קברו של הנזיר הוסאר וכן להמשיך אל המבנה העגול – בית הדומיה" . במקום כיפת התבודדות הקרויה סקינה, אשר קיבלה את שמה מספר תהילים ומהקוראן (בערבית המילה סקינה משמעה שלווה) זהו מבנה עגול וקטן הנועד להירגעות.
נחזור כלעומת שבאנו אל השביל, נטפס עוד מעט והגענו אל מה שמכונה "דרך בורמה".  כפי שכבר סופר קודם, הכיבוש של משטרת לטרון מנעה מעבר מן השפלה לירושלים ובעצם ירושלים נמצאה במצור מוחלט. היה צורך לחפש דרך חלופית, וזו אכן נמצאה. הדרך כונתה "דרך בורמה"  שנקראה כך על שם דרך בורמה ההיסטורית המקורית, שהייתה ציר אספקה בין בורמה לסין במלחמת סין–יפן השנייה. שביל ישראל עובר בדרך ג'יפים רחבה  והאזור כולו הוא חלק מ"פארק רבין" באחריותה של קרן קיימת לישראל. סיפור פריצת הדרך מתואר על מספר שלטים שהוצבו ע"י קק"ל ולא כאן המקום לספר עליהם. אתם צריכים לצאת לשטח ולראות. סיום המקטע שלנו הוא באזור שער הגיא. נעבור ליד מעיין קטן הקרוי עין מסילה (ע"ש מושב מסילת ציון הסמוך). השביל עובר מתחת כביש 38 והקטע שלנו מסתיים בחניון מח"ל – כאן יש ספסלי פיקניק. מומלץ לבקר באנדרטה החשובה לזכר חללי מח"ל ולהעניק כבוד למתנדבי חוץ לארץ במלחמת העצמאות.
המלצה נוספת היא לבקר באתר "חאן שער הגיא" של רשות הטבע והגנים – האתר מספר את סיפורם של פורצי הדרך לירושלים בזמן מלחמת השחרור. האתר הינו בתשלום ומחייב הזמנת מקומות מראש.

כאן תם טיולנו לפעם זו – כ9 ק"מ ברובם קלים
הכותב, שמעון פרידמן, הוא מורה דרך המתמחה בטיולי הליכה ובשביל ישראל בפרט. מדריך קבוצות  וטיולי משפחות על השביל מעל 15 שנה ועומד לסיים בקרוב את השביל כולו בפעם הרביעית.
פרטים להתקשרות: 052-2729260 shimonfr@gmail.com
צילומים: כרמי פרידמן

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן