שיחה על מצב הענף הנדלן

ליז ויענקלה ירדני מתיווך נדל"ן מרום נווה בשיחה על מצב הענףליז ירדני היא דמות שכונתית המוכרת לכולנו, שמעל 30 שנה עוסקת בשיווק דירות ונדל"ן במרום נווה רמת גן והסביבה. כעזר כנגדה נמצא במשרד בעלה יענקל'ה, "הזמיר השכונתי" שלנו אשר תורם ללא הרף ממרצו ומזמנו לטובת הקהילה. המוטו של בני הזוג הוא מקצועיות, יושר, אמינות והגינות, ולדבריהם כך הם שומרים על המוניטין החזק שלהם.
בני הזוג ירדני מתגוררים גם הם במרום נווה. פגשנו את ליז ויענקלה לשיחה קצרה על ענף הנדל"ן.

ליז, מה אומרת לך המילה 'בית' ועד כמה הבית שלנו הוא גורם חשוב בחיינו?
הבית שלנו הוא מעין כרטיס הביקור שלנו, של האישיות שלנו, של הטעם שלנו ושל סגנון החיים שלנו. הבית שלנו נועד לשרת אותנו בחיי היום יום שלנו, בשעות הפנאי והמנוחה שלנו, על אחת כמה וכמה בעידן הנוכחי בו יותר ויותר אנשים עובדים מהבית והבית משמש להם גם כמשרד. הבית הוא המייצג שלנו והוא בסופו של דבר מקום המפלט שלנו ושל המשפחה שלנו.
איך היית ממליצה לעצב את הבית?
בית זה לא מוזיאון מצד אחד ולא תחנת רכבת מצד שני. מטרתו לפני הכל הוא להיות נוח, נעים ומזמין. ניקח למשל את המטבח – המטבח הוא אולי האזור הכי משמעותי, חיוני וחשוב בחיי היום יום בבית ומומלץ לתכנן אותו בצורה הנכונה כדי שיהיה פרקטי ונעים. בנוסף, יש את הסלון שהוא לב ליבו של הבית, וחשוב שלא יהיה בו שעטנז של עיצוב כדי שלא ייראה מסורבל וכבד. כך לגבי שאר החדרים – כל חדר בהתאם לשימוש שלו – חדרי השינה, חדרי הילדים, המקלחת ועוד. כדאי ומומלץ להוסיף סגנון וצביון ייחודי לכל בית וצריך לזכור שאנשים חיים בו ויש בו דינמיות תמידית.
מבחינת ריהוט ואבזור, כדאי שכל רהיט ואביזר יהיה בר שימוש ולא רק יפה, ושלא ייראה מסורבל וכבד. כדאי גם להביא בחשבון בחירה של גוונים ושילובי צבעים שייתנו מראה יפה ומרשים. מומלץ לא להעמיס בפריטים ולהשאיר מרחב נשימה. אפשר וכדאי להוסיף צמחים כדי לרענן את הבית ולתת אנרגיה טובה, וכד'.
כל עניין רכישת הדירה הולך ונהיה קשה משנה לשנה. מה את יכולה לספר לנו על כך מתוך נסיונך בתחום.
איך אמרו חכמינו, המומחים בנדל"ן: רכישת בית היא כנראה הבעיה הצרכנית הכי גדולה שהטכנולוגיה עוד לא פתרה. היצע הקרקעות מתמעט עם השנים כי פרוייקטים של בנייה הושהו או ניגנזו ואף כאלה בעקבות משבר הקורונה, ונוצר מחסור בקרקעות לבנייה, בעיקר באיזורי הביקוש וזה משפיע על כל התחום. אנו רואים למשל מגמה של אנשים אמידים מאזור המרכז שמחפשים מקום מפלט ושקט בצפון ומעתיקים לשם את מקום המגורים שלהם, כי במרכז השטחים מצומצמים לעומת השטחים המרווחים שאפשר להשיג בצפון. מגרשים גדולים אפשר להשיג במושבים ובמושבי יוקרה. מכיוון שעתודות הקרקע הולכות ונגמרות ניראה מדי פעם שצצים בניינים גבוהים יותר עם מגוון של דירות, לא רק של 4-5 חדרים, אלא גם דירות קטנות יותר לזוגות צעירים ורווקים, ומולן יהיו גם דירות גדולות מאד שניתן בהן לבנות יחידה למתבגר לדוגמא. העלייה החדה ביותר במחירי הנדל"ן מורגשת באזור הצפון שם יש תנופת בנייה ופיתוח מהותית.
בנוסף, יש ביקושים לדירות להשקעה כי הריביות נמוכות, לכן הרעיון לרכוש דירה להשקעה הפך למאד אטרקטיבי ומפתה וכתוצאה מכך הביקושים עלו ועל כן עליות המחירים.
מתחילת שנת 2021 היה גם זינוק של עלויות הבנייה, דהיינו מחירי החומרים ועלות העבודה, החל ממחירי העץ, הברזל ועד למחירי מיזוג האוויר, שכל אלו זינקו והאמירו מאד לאחרונה.
יענקל'ה, איך עוצרים את השתוללות המחירים בענף? האם כל עניין המחיר למשתכן וההגרלות מסייעים?
זו רכבת הרים שצריך לעצור אותה. הנפגעים העיקריים מעליית המחירים הם זוגות צעירים שחושבים על רכישת דירה ומגיעים כמעט ללא או בכלל ללא עזרה או הון עצמי, והמטרה הופכת לבלתי אפשרית. כל עניין ה"מחיר למשתכן" נועד אמנם להקל על זוגות צעירים, אך מעבר לכך, על מנת לעצור את השתוללות המחירים בענף הנדל"ן הממשלה צריכה לבחון אפשרות של הפשרה מרובה של קרקעות חקלאיות, תעשייתיות ומסחריות ולהסב אותן לשטחי מגורים, ובנוסף להקים ועדות ממשלתיו עם סמכויות נרחבות יותר בנושאים של פינוי ובינוי, ורק ככה אולי כך אפשר לבלום את העלייה במחירי הנדל"ן בארץ.לגבי ההגרלות, היום זוג צעיר שרוצה לקנות דירה בהגרלה, במידה וזכו בהגרלה, מתי יפגשו את הדירה? בעוד 5 שנים? 6 שנים? בינתיים הם משלמים משכנתא, משלמים שכירות במקביל, תשומות בנייה שיוצמדו אם הם יפגשו את הדירה… אף אחד לא יודע להגיד מתי באמת יפגשו סוף סוף את הדירה, יש עיכובים רבים בלוחות הזמנים וכך למעשה נוצרת פאניקה מיותרת.
ואיפה אתם נכנסים לתמונה?
יענקלה הוא מומחה בהערכת נכסים, ומעבר לכך לנו יש נסיון עשיר במכירה ואנו יכולים לתת מענה הכי מקצועי שניתן, הן לקונה והן למוכר, ויכולים לתת להם טיפים ששווים הרבה מאד כסף, למשל איך להכין את הדירה לקראת מכירה או השכרה אפילו.  הנסיון רב השנים שלנו מאפשר לנו לתת הערכה ריאלית של שווי הנכס ולעבוד בשיתוף פעולה ובמרץ בלתי נלאה לאיתור הקונה הפוטנציאל.בנוסף יצאנו במבצע של מכירה או השכרה ללא עמלת תיווך מבעל הנכס.
ליז ויענקלה, אתם זוג שעובד יחד מזה שנים רבות. כוותיקי מרום נווה וכמי שנחשבים לאוטוריטה במרום נווה והסביבה, איך זה לעבוד יחד כל כך הרבה שנים?
אנחנו משלימים אחד את השניה. יש בינינו הבנה אפשר להגיד טלפתית. שנינו מכירים את האזור על בוריו, מכירים את הנפשות הפועלות ואת הענף, יודעים אחד לפני השניה מה הולכים להגיד, והשילוב בינינו מנצח. אפשר לומר, זוג מנצח. למשל, אם שואלים אותי על שווי דירה ואני חושבת על מספר מסויים, יענקלה מיד אומר את הסכום שחשבתי עליו. על השקל. צברנו עם השנים נסיון רב וחברים רבים בשכונה ומחוצה לה. כיף לנו עם התושבים, ויש לנו לקוחות שהם כבר דור שני שההורים שלהם היו לקוחות שלנו, וזה מדהים. אנו מקווים להמשיך ולהיות המתווכים השכונתיים עוד שנים ארוכות. מאחלים חג שמח לכולם!

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן