הקמת שישה גני ילדים ברחוב רימלט 7

הוועדה המקומית לתכנון ובניה בראשות ראש העיר מר כרמל שאמה הכהן קיבלה ביום חמישי ה- 13.8.20 החלטה להקמת שישה גני ילדים ברחוב רימלט 7.

כזכור בישיבת ההנהלה הראשונה של ההנהלה הנוכחית בשנת 2018 התקבלה החלטה לבנות את אשכול גני הילדים ברימלט. הנושא אושר בועדה המקומית לתכנון ובניה. חברי המועצה אביהו בן משה, אביבית נמרודי הגישו ערר לועדת הערר המחוזית וזו תמכה בעמדת העוררים ודחתה את בקשת העיריה בשל ליקויים תכנוניים ופרוצדורליים בהליך אישור הבקשה. מהנדסת העיר רמת גן הכינה תוכנית חדשה וזו כאמור אושרה בישיבה האחרונה. 

פנינו לרמי פדלון, יו"ר ועד שכונת מרום נווה ושוחחנו איתו על הנושא.

רמי, תן לנו מספר נקודת נקודות ציון למגרש ברימלט 7:

השטח הנמצא מדרום לרחוב רימלט הוגדר כשטח חום שייעודו מבני ציבור.  בשנות התשעים רכשה קופת חולים מכבי את המגרש ותכננה להקים במקום מרפאה.

בשנת 2008 הקופה החליטה להקים במגרש מרפאה רפואית אזורית שהיתה אמורה לכלול מגוון רחב מאד של שירותים רפואיים כגון המרפאה ביגאל אלון. אין ספק שמרפאה כזו היתה מושכת מטופלים מכל אזור גוש דן והיתה עובדת סביב השעון ומהווה מטרד לכל אזור מזרח רמת גן, הן לנגבה לשאר הרחובות המובילים למרום נווה שכן כמות המטופלים בכל רגע נתון היתה אמורה להסתכם בכמה מאות.

כבר ש של צבי בר נעשו ניסיונות לשכנע את מכבי להסתפק במרפאה שכונתית ולהקים את המרכז האזורי במקום אחר. נסיונות אלו לא צלחו שכן עמדת מכבי היתה נחרצת: "שלמו לנו את שווי המגרש ותכסו לנו את ההוצאות שכבר השקענו בתכנון המרפאה". בתקופת ראש העיר מר ישראל זינגר נרכש המגרש מקופת חולים מכבי בסכום של 18 מיליון שקל. ייעודו של המגרש הינו למבנה ציבור וועד השכונה הודיע שלא יתנגד למבנה ציבור המתאים לאופי הרחוב.

נודע לי שמכבי שוקלים להקים מרפאה שכונתית בקניון עופר במרכז המסחרי בלנדאו 7 שיחליף או יתגבר את המרפאה הצפופה ברחוב נגבה. וכמובן שאני מברך על הרחבת שירותים לתושבי השכונה.

מה הבעיה באשכול של 6 גני ילדים ברימלט?

באזור מרום נווה וגני מרום קיימים כיום 11  גני ילדים הנותנים מענה לכל הצרכים של מרום נווה והסביבה. לקראת שנת הלימודים הקרובה הוסב אחד מגני הילדים בגני מרום לגן לילדים עם צרכים מיוחדים ולטענת מחלקת החינוך בעיריה הסיבה היא העדר ביקוש לגני ילדים רגילים באזור.

גני הילדים החדשים המתוכננים ברימלט יהיו גנים אזוריים: גן לחינוך הדתי, גן לחינוך האנטרופוסופי, גן לחינוך המיוחד, ועוד.

משמעות גנים אזוריים הינה שכל ילדי הגן יגיעו מחוץ לשכונת מרום נווה. ילדי רמת גן יקרים לנו גם שאינם ילדי השכונה.

הבעיה הקשה של תושבי מרום נווה הינה אופי המבנה הציבורי וייעודו.

בגני הילדים יהיו כ-200 ילדים. היות והילדים מתגוררים בכל רחבי העיר כולם יגיעו עם הוריהם ברכבם. גן ילדים בטבעו ההורה מביא את הילד לגן ומוסר אותו לגננת. המשמעות הינה שההורים יביאו את הילד ברכבם, יחנו את הרכב וילכו לגן הילדים.

איפה יחנו 200 רכבים שיגיעו בין 7 ל 8 בבוקר באזור גני הילדים?

אין לי ספק שמטרד התנועה והחניה יפול על כל הרחובות באזור, החל מרימלט, לנדאו, תרצה, הגאון אליהו, באדר, חזון איש ונגבה. והמטרד יהיה בשעות הבוקר ובשעות אחר הצהרים כאשר יבואו לקחת את הילדים מהגן.

אם כך, אם לא גני ילדים, מה כן אפשר להקים במגרש החום?

השתתפתי בזום בישיבת מליאת הוועדה לתכנון ובניה ולאחר שהצגתי לחברי המועצה את הכשל התכנוני בהקמת גני הילדים הצעתי לראש העיר וחברי המועצה להקים מבנה ציבור שללא ספק יגרום למטרד לתושבים אבל יהיה סביר ואנושי. נתתי כדוגמא את בית הספר למצוינות שנתקל בהתנגדות תושבים ברמת השקמה. בית ספר קטן של מספר כיתות יהווה עומס תנועתי מקומי שכן ההורים המביאים את הילד ברכב עוצרים בנקודת נשק וסע, מורידים את הילד וממשיכים בנסיעה. זה עומס לפרק זמן קצר ובאופן משמעותי פחות מעומסי תנועה וחניה של גני ילדים.

בשורה התחתונה. הוחלט על הקמת שישה גני ילדים. תוכל לעדכן אותנו בקצרה על הדיון במליאת הוועדה שהסתיים בהחלטה?

מהנדסת העיר והאדריכל הציגו את התכנון הסביבתי למגרשים רימלט 7,9,11. 

בכל אחד מהמגרשים הוצג תכנון פוטנציאלי ל-9 קומות על פי תוכנית למבני ציבור הקרויה רג/52. במועדון יום לקשיש הוספת 7 קומות מעל שתי הקומות הקיימות וברימלט 11 פינת חזון איש בנין 9 קומות עם 2 מרתפי חניה. כלמור התכנון הסביבתי הינו ל-3 מבנים בני 9 קומות כל אחד.

ראש העיר מר כרמל שאמה הכהן פתח את הדיון ואמר שהוא מבין את התושבים שלא מוכנים שיקימו ליד ביתם גן ילדים אבל כמי שרואה את טובת כלל התושבים הוא חושב שפתרון גני הילדים מתאים ביותר לרחוב. בדבריו הזכיר גם את הנהלת העיר הקודמת שהוסיפה הרבה יחידות דיור וגרמה למחסור במבני ציבור.

כמו כן טען ראש העיר שזו הסתה ושקר לאמר שמתכננים להקים מבנה של 9 קומות אלא רק 6 גני ילדים במבנה של 4 קומות. תוכנית רג/52 החלה על מגרשים חומים מאפשרת בניה של 9 קומות אבל בשלב הזה מתכננים רק 4 קומות ברימלט 7. 

אביהוא בן משה, ראש האופוזיציה, הציג בצורה מפורטת את העומס הצפוי ברחוב רימלט כתוצאה מהעובדה שאלו יהיו גנים לילדים המתגוררים מחוץ לשכונה. לדברי אביהו ראש העיר נוקט בגישה נקמנית כלפי מרום נווה בשל העובדה שרוב תושבי השכונה הצביעו בבחירות האחרונות לישראל זינגר.

דני גולדשטיין טען שהמגרש נרכש בכסף רב מאד מעבר לשוויו האמיתי ולא יתכן שישאר ללא שימוש, הוא רואה את התנגדות התושבים כחוצפה. הוא טען שהצביע נגד רכישת המגרש אבל מעיון בפרוטוקול מסתבר שתמך ברכישת המגרש.

אלי מוסרי טען שהוא מבין את התושבים אבל סומך על החלטת מהנדסת העיר ותומך בהחלטה.

ליאור מרגלית ואנוכי טענו כנציגי הדיירים. ליאור ציין שאיננו עוסק בפוליטיקה והוא מביע את חששו מהעובדה שלא בוצעו בדיקות תנועה ולא מייחסים מספיק תשומת לב לחששות התושבים מפני כשל תנועתי.

אני התייחסתי לנושא התכנוני. הצגתי בפני חברי הוועדה שרג/52 עליה מתבססת התוכנית הוכנה לעיר גבוהה ועמוסה ועתה כאשר מדיניות ראש העיר הנוכחי הינה בניה ממותנת הרי מן הראוי שגם זכויות הבניה למבני ציבור יהיו ממותנות יותר.

רג/52 נועדה לתת מענה לצרכי ציבור ל30 השנים הבאות ותמוה מאד בעיני שמתכננים על פיה בתקופה הנוכחית. כמו כן הצגתי את בעיית עומסי החניה וכמובן הצעתי את רעיון בית הספר למצוינות.  

רמי, מה הצעד הבא?

וועד השכונה יתכנס בימים הקרובים כדי לגבש את המהלכים הבאים.

זהו מאבק אמיתי על איכות חיי התושבים. יש המנסים לגרור אותנו לכיוון הפוליטי אבל אנחנו נמשיך לדאוג לתושבים ולאיכות חייהם.

ליאור מרגלית, תושב רימלט, אשר גם השתתף בדיון כנציג השכונה, מסר לנו גם הוא פרטים נוספים מהישיבה:

"אתמול התקיימה מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בראשות כרמל שאמה. להלן סיכום הפגישה  כפי שרשמתי. לבקשתנו הותר לשני נציגים מוועד השכונה להשתתף, רמי פדלון ואני. לקראת הדיון שלחנו מכתב בשם וועד מרום נווה וגני מרום, שהופץ לכל המשתתפים. הישיבה ארכה מעל שעתיים ובסיומה נערכה הצבעה ובה אושרה התוכנית לאשכול הגנים ברימלט 7.
12 איש היו בעד (כרמל שאמה הכהן,  אדם , רועי ברזילי, אלי מוסרי, איצ'ה, עדנה, רננה, דני גולדשטיין, גלעד שריר ועוד 3) מול מתנגד יחיד – אביהוא בן משה. הדיון החל בהצגת הפרוייקט ע"י סיגל חורש מהנדסת העיר וע"י האדריכל.

ראש העיר פתח וציין כי בעקבות ערר שמצא בעיות בירוקרטיות, עוכבו בשנה ובוזבזו כספי ציבור ועכשיו יש תוכנית ללא שום ליקוי. בנוסף טען כי מתנהל מסע שקרים של התושבים לגבי 3 מגדלים של 9 קומות, והוא יראה מי מסית ומי משקר.
אביהוא התנגד אך נקטע. האדריכל הציג את התוכניות. לדבריו המבנים של 9 קומות כרגע תיאורטיים אך התוכנית ברת בינוי.
התוכנית ללא בקשות הקלה, קו בניין בהתאם לניצול עד 9 קומות.
בהמשך הדיון אביהוא אמר שהתכנון משקף נקמנות כנגד תושבי מרום נווה, ושניתן להקים אשכול גנים על חזון איש ויהיה יותר נוח גם לילדים, להורים ולתושבים.

דני גולדשטיין: המגרש נקנה בכסף רב ממכבי בידיעה שיוקם שם אשכול גנים. חוצפה מצד הדיירים לבוא היום ולהתנגד.
רמי פדלון ואני הצגנו את עמדת הדיירים – מקובל עלינו שיוקם מבנה, זה ברור, אך להתאים ליכולת של  הרחוב ולצרכים. למשל להקים כאן בית ספר למצוינות, שלא יגרום לעומסי תנועה. חובה לעשות תוכנית לאזור (פרוגרמה), עם סקר תנועה וחנייה וביקושים לגנים לא לשלוף כאן מבנה ושם עוד אחד.  המיקום בתוככי השכונה יגרום להשהיה בתנועה – הפתרון לא טוב לתושבים, לא טוב לצרכני הגנים, ולא טוב לכל מי שיוצא מרמת גן מזרחה בשעות הבוקר. הרחוב צר- גם אם הכניסה מנגבה, אופי העומס יגרום לבוא (ולחנות) ברימלט.  ככלל, העירייה מובילה (לדבריה)  ראייה עירונית רחבה, לא לראות כל מגרש בפני עצמו, מדוע כאן העירייה נוהגת אחרת? אנו מבקשים שינוי הייעוד מאשכול גנים למבנה שלא יהיו בו שעות "פיק" – למשל  בית ספר למצוינות, ומבקשים לקיים שיתוף ציבור ושקיפות. 

אלי מוסרי – התושבים רוצים להנציח את המצב הקיים, אבל צריך להשתמש במגרש היקר לטובת העיר.

אדם קניגסברג – חושב שהמקום מתאים בהחלט לגני ילדים. רוב התנועה תהיה בנגבה לכן לא יהיה עומס ברימלט.
רננה –  מציעה להקים את הגנים בחזון איש ולהקים ברימלט מרכז נוסף למבוגרים,  זו שכונה מתבגרת והם יבואו בהליכה. 

עדנה וידל – לא חושבת שיהיו עומסי תנועה. אולי הורים יבואו עם אופניים.

גלעד שריר – צריך להקשיב לתושבים. הם התבטאו בצורה רצינית וללא שיקולים זרים. חושב שעדיף לפזר גני ילדים ולא לבנות אשכולות אך בגדול סומך על אנשי המקצוע.
יונה טימלמן– צופה עומסי תנועה גדולים, מציע להחליף עם המרפ"ד.

לסיום מנה כרמל שאמה מספר סיבות להחלטה מבחינתו ומבחינת העירייה, וסיכם:

1. עשינו מספר רב של שינויים כדי להתחשב בכל הטענות בצורה מאוזנת. גם ברחוב החיל שהוא צר יותר היו חששות וכיום רואים שאין בעייה. 

2. החששות מלובים על ידי בעלי עניין.  

3. עירייה צריכה לוודא ניצול מיטבי של הקרקע – צריך לבנות 9 קומות!

4. יש דחיפות כי דברים קשורים זה לזה כמו פאזל. אנחנו יכולים להיות עיר נהדרת והבינוי צריך לצאת לדרך.
5. מרום נווה היו בטוחים שהם הנהלת העיר וגם יכתיבו לנו מה לעשות, יש גבול לכל תעלול. יש הנהגה ששומרת עליהם.
6. הוגש ערר סרק שרק דחה את הפיתוח בשנה ויותר ובזבז כסף וזמן. התנגדות צריכה להיות עם הגיון ורקע. יש עוד מגרשים חומים במרום נווה, שיגידו תודה שלא בנינו עליהם 9 קומות. גם ליד תחנת המשטרה וגם בתוך הפארק.    אנחנו באים למגרש אחד ורוצים להפוך פחונים למבנה, לזה אתם מתנגדים? לילדים שלנו?
7. אם יוגש ערר – נבקש הליך מהיר ונדרוש הוצאות כי זה הליך סרק.

מכאן עברו להצבעה. כאמור 12 בעד, 1 נגד.

שווה להרשם

הרשמו עוד היום והכנסו למועדון הצרכנות שלנו

עשרות הנחות במרום נווה

דילוג לתוכן